Zmizí Horní Jiřetín z mapy? Vláda musí rozhodnout o prolomení limitů

Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) připouští jako krajní variantu prolomení limitů těžby uhlí v lomu Bílina. Řekl to dnes v Mostě po setkání s těžaři.

O limitech musí rozhodnout současná vláda. Na výběr má čtyři možnosti, kromě zachování nebo úplného prolomení limitů je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie zadaná ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), nebo prolomení limitů v Bílině a posunutí limitů v dole ČSA.

"V případě ČSA si zatím neumím představit, jaké podklady by musely být dány, aby změnily můj názor," řekl novinářům Brabec.

Úplné prolomení limitů by přineslo nutnost zbourat celý Horní Jiřetín. Prolomení v Bílině a posunutí limitů v ČSA, což navrhl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), by pak znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti tomu se bouří místní obyvatelé i ekologové. Prolomení limitů naopak požadují zástupci tepláren, těžební společnosti i jejich odbory. Brabec dnes řekl, že podle něj je částečná varianta ekonomicky problematická. "Chci počkat na výsledky studií, které má ministerstvo průmyslu předložit," zdůraznil ministr.

Expertní společnost Vupek Economy, která se zabývá poradenstvím v oblasti energetiky a životního prostředí, nyní předložila materiál, v němž se tvrdí, že pro pokrytí všech potřeb odběratelů je nezbytné úplné prolomení těžebních limitů. "Studie je předmětem oponentury, chci počkat na závěry," uvedl Brabec. "Pokud jako vláda rozhodneme, že nebudou prolomeny limity nebo budou jen částečně, měli bychom říci, co regionu nabídneme," řekl ministr.

Brabec uvedl, že zatím neslyšel veřejný zájem takový, který by tvrdil, že bez uhlí z dolu ČSA je ohrožena energetická bezpečnost v ČR. Ministerstvo průmyslu si nechává zpracovat ještě studii o socioekonomických dopadech, která by mohla být hotova do konce měsíce, a materiál o dopadech na životní prostředí pak do srpna. "Pokud máme rozhodnout do 31. srpna, musíme mít studii o dopadech na životní prostředí k dispozici do konce července," uvedl Brabec.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) Limity těžby hnědého uhlí Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy