Praha - Bývalý evropský komisař a stínový ministr životního prostředí za ČSSD Vladimir Špidla nepopírá, že se na nás ze všech stran valí informace o krizi ekonomické, migrační a bezpečnostních hrozbách. Jsou to podle něj závažné problémy, které je potřeba řešit, všechny ale mají však jeden společný rámec, a sice planetu Zemi.
"Někdy se zdá, že pod tíhou momentálních aktuálních problémů se nedostává času na řešení jedné z největších výzev pro celý lidský rod i vše živé na Zemi. Neuvědomujeme si, že jsme vstoupili do „antropocenu", kdy se činnost lidstva stává jedním z rozhodujících fenoménů ovlivňujících planetu. Svědčí o tom minimální pozornost věnovaná současným rozsáhlým požárům v Indonésii i jiným tématům souvisejícím s ochranou životního prostředí. Všechny mají společný jmenovatel, klimatickou změnu. V případě, že výzvám plynoucím z postupující změny klimatu včas nezamezíme, může dojít ke kalamitě světových rozměrů," varuje na svím blogu na aktuálně.cz Špidla.
Odpovědi na otázky a dopady související s klimatickými změnami budou řešit zástupci téměř všech států světa ve dnech 30. listopadu až 11. prosince 2015 v Paříži na Konferenci o klimatických změnách. Důležitost nutnosti řešení klimatických změn pro celý svět podle něj dokládá plánovaná účast řady státních delegací, mezinárodních i nestátních organizací. Špidla také připomíná, že slavnostního zahájení konference se dnes, v pondělí 30. listopadu 2015, účastní přibližně více než osmdesát státníků celého světa včetně předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky. On sám se tohoto významného setkání účastní také.
"Po zahájení bude po téměř dva týdny v jednání za naši zemi pokračovat delegace České republiky. Boj proti změně klimatu a pořádání konference pokládám za nanejvýš důležité a závažné téma, kterému se ve veřejné debatě často nevěnuje pozornosti tolik, kolik si zaslouží. Za vhodné tedy považuji zmínit ještě před začátkem jednání několik základních faktů. Rámcová úmluva a k ní přijatý Kjótský protokol jsou mezinárodní smlouvy, které mají zajistit postupné snižování a stabilizaci emisí skleníkových plynů na takové úrovni, která bude bezpečná z hlediska života na Zemi. Je prokázáno, že skleníkové plyny ovlivňují klimatický systém naší planety a vedou k jejímu globálnímu oteplování. Dosažení určité zlomové hodnoty (zvýšení průměrné teploty na Zemi přibližně o dva stupně Celsia) bude mít dalekosáhlé důsledky pro celý život na planetě," píše Špidla.
"Rámcová úmluva vymezuje obecné zásady a opatření na ochranu klimatu. Kjótský protokol pak stanovuje mimo jiné kvantitativní závazky snižování emisí skleníkových plynů pro rozvinuté státy. Jsem rád, že Česká republika svůj závazek daný protokolem plní. Platnost Kjótského protokolu však končí v roce 2020," dodal.
Hlavním úkolem konference proto podle něj bude dojednání nové mezinárodní smlouvy o ochraně klimatu pro období po roce 2020, která má být přijata k rámcové úmluvě. To považuje za mimořádně těžký úkol. "Pokud jej chceme zvládnout, musíme mimo jiné poskytnout velkou pomoc rozvíjejícím se zemím. Stručně řečeno – mají nezadatelné právo na svůj rozvoj, ale pokud tak má být učiněno bez závažných dopadů na životní prostředí, musíme se s nimi rozdělit. Pozice České republiky pro jednání je shodná s pozicí Evropské unie, kterou schválily všechny její členské státy. Díky tomu se projeví jedna z výhod našeho členství v sjednocené Evropě. Na jednáních budeme vystupovat jako součást unie a náš hlas tak bude více slyšet," podotkl.
"Podle řady odborníků se nacházíme na pokraji nenávratných změn klimatu. Tato konference může být jednou z posledních, na které jim můžeme ještě zamezit. Každá významná společenská změna vyžaduje čas nejméně jedné generace - času tedy rozhodně nemáme mnoho. Pokud nedosáhneme dohody, která je právně závazná a vymahatelná a jasného plánu, v budoucnu se budeme potýkat pouze s bolestným přizpůsobováním. Je třeba mít na mysli, boj za záchranu planety, jako nositelky života má smysl. Je naší povinností, protože naši planetu jsme nezdědili, ale dostali zapůjčenu od našich potomků," uzavřel Špidla.
Související
Do Senátu za ČSSD bude v Praze expremiér Špidla
Situace nevyžaduje nouzový stav, řekl Jurečka. Byl by pro testy ve firmách
Vladimír Špidla , Klimatický summit v Paříži (2015)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 39 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák