Špidla promluvil o závažném tématu, které hýbe celým světem

Praha - Bývalý evropský komisař a stínový ministr životního prostředí za ČSSD Vladimir Špidla nepopírá, že se na nás ze všech stran valí informace o krizi ekonomické, migrační a bezpečnostních hrozbách. Jsou to podle něj závažné problémy, které je potřeba řešit, všechny ale mají však jeden společný rámec, a sice planetu Zemi.

"Někdy se zdá, že pod tíhou momentálních aktuálních problémů se nedostává času na řešení jedné z největších výzev pro celý lidský rod i vše živé na Zemi. Neuvědomujeme si, že jsme vstoupili do „antropocenu", kdy se činnost lidstva stává jedním z rozhodujících fenoménů ovlivňujících planetu. Svědčí o tom minimální pozornost věnovaná současným rozsáhlým požárům v Indonésii i jiným tématům souvisejícím s ochranou životního prostředí. Všechny mají společný jmenovatel, klimatickou změnu. V případě, že výzvám plynoucím z postupující změny klimatu včas nezamezíme, může dojít ke kalamitě světových rozměrů," varuje na svím blogu na aktuálně.cz Špidla.

Odpovědi na otázky a dopady související s klimatickými změnami budou řešit zástupci téměř všech států světa ve dnech 30. listopadu až 11. prosince 2015 v Paříži na Konferenci o klimatických změnách. Důležitost nutnosti řešení klimatických změn pro celý svět podle něj dokládá plánovaná účast řady státních delegací, mezinárodních i nestátních organizací. Špidla také připomíná, že slavnostního zahájení konference se dnes, v pondělí 30. listopadu 2015, účastní přibližně více než osmdesát státníků celého světa včetně předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky. On sám se tohoto významného setkání účastní také.

"Po zahájení bude po téměř dva týdny v jednání za naši zemi pokračovat delegace České republiky. Boj proti změně klimatu a pořádání konference pokládám za nanejvýš důležité a závažné téma, kterému se ve veřejné debatě často nevěnuje pozornosti tolik, kolik si zaslouží. Za vhodné tedy považuji zmínit ještě před začátkem jednání několik základních faktů. Rámcová úmluva a k ní přijatý Kjótský protokol jsou mezinárodní smlouvy, které mají zajistit postupné snižování a stabilizaci emisí skleníkových plynů na takové úrovni, která bude bezpečná z hlediska života na Zemi. Je prokázáno, že skleníkové plyny ovlivňují klimatický systém naší planety a vedou k jejímu globálnímu oteplování. Dosažení určité zlomové hodnoty (zvýšení průměrné teploty na Zemi přibližně o dva stupně Celsia) bude mít dalekosáhlé důsledky pro celý život na planetě," píše Špidla. 

"Rámcová úmluva vymezuje obecné zásady a opatření na ochranu klimatu. Kjótský protokol pak stanovuje mimo jiné kvantitativní závazky snižování emisí skleníkových plynů pro rozvinuté státy. Jsem rád, že Česká republika svůj závazek daný protokolem plní. Platnost Kjótského protokolu však končí v roce 2020," dodal.

Hlavním úkolem konference proto podle něj bude dojednání nové mezinárodní smlouvy o ochraně klimatu pro období po roce 2020, která má být přijata k rámcové úmluvě. To považuje za mimořádně těžký úkol. "Pokud jej chceme zvládnout, musíme mimo jiné poskytnout velkou pomoc rozvíjejícím se zemím. Stručně řečeno – mají nezadatelné právo na svůj rozvoj, ale pokud tak má být učiněno bez závažných dopadů na životní prostředí, musíme se s nimi rozdělit. Pozice České republiky pro jednání je shodná s pozicí Evropské unie, kterou schválily všechny její členské státy. Díky tomu se projeví jedna z výhod našeho členství v sjednocené Evropě. Na jednáních budeme vystupovat jako součást unie a náš hlas tak bude více slyšet," podotkl.

"Podle řady odborníků se nacházíme na pokraji nenávratných změn klimatu. Tato konference může být jednou z posledních, na které jim můžeme ještě zamezit. Každá významná společenská změna vyžaduje čas nejméně jedné generace - času tedy rozhodně nemáme mnoho. Pokud nedosáhneme dohody, která je právně závazná a vymahatelná a jasného plánu, v budoucnu se budeme potýkat pouze s bolestným přizpůsobováním. Je třeba mít na mysli, boj za záchranu planety, jako nositelky života má smysl. Je naší povinností, protože naši planetu jsme nezdědili, ale dostali zapůjčenu od našich potomků," uzavřel Špidla.

Související

Vladimír Špidla /ČSSD/

Do Senátu za ČSSD bude v Praze expremiér Špidla

ČSSD vysílá do senátních voleb v obvodu Praha 11 bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, v Praze 10 sociálního pracovníka Štěpána Kavuru a v Praze 6 vysokoškolského pedagoga Petra Pavlíka. Na tiskové konferenci to dnes kandidáti řekli novinářům. Zároveň představili svá volební témata a vyjádřili se kriticky k současné vládě, která podle nich nedostatečně řeší zejména sociální témata.
Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Situace nevyžaduje nouzový stav, řekl Jurečka. Byl by pro testy ve firmách

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky aktuální koronavirová situace nevyžaduje nouzový stav, zatím stačí nástroje pandemického zákona. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News. Někdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD) očekává, že se během několika týdnů situace stane tak vážnou, že bude nouzový stav rozumným řešením.

Více souvisejících

Vladimír Špidla Klimatický summit v Paříži (2015)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy