Zaplatíš, kolik vyhodíš: Platby za popelnice se změní. Jak ušetřit?

Praha - Omezit skládkování plánuje v příštích letech ministerstvo životního prostředí. Chce toho dosáhnout zvýšením poplatků za ukládání odpadu na skládky, a to až trojnásobně. Změny se dotknou i vlastníků popelnic, ti by měli platit za každé kilo nebo litr vyhozených odpadků.

Omezit počet odpadků končících na skládkách a zároveň motivovat lidi k lepšímu třídění odpadu, takový je cíl zákona ministerstva životního prostředí. Do roku 2023 se bude městům postupně zvyšovat poplatek za ukládání odpadu na skládkách, ze současných 500 korun za tunu až trojnásobně. Píše o tom web ihned.cz.

Změny se dotknou i majitelů popelnic. Dnes platí, že každý člověk, platí jednou za rok poplatek za svoz odpadu tam, kde má trvalé bydliště. V průměru je to asi 700 korun. Obce přitom za manipulaci s odpadem zaplatí o více než 200 korun víc. Zákon navrhuje zvýšit maximální částku za svoz odpadu, lidem by mohla obec nově účtovat až 1100 korun.

Druhou variantou, kterou zákon navrhuje, je, že by obce mohly poplatky účtovat měsíčně a podle jiného systému. Ministr Richard Brabec navrhuje, aby lidé platili podle principu 'kolik odpadků vyhodíš, tolik korun zaplatíš'. Za jeden kilogram odpadu by se platilo maximálně 6 korun za kilogram, pokud by obec účtovala podle objemu popelnice, platila by se 1 koruna za litr.

Podle ministra není vážení odpadu žádnou novinkou. Množství svozových firem disponuje auty, které jsou schopny odpad zvážit a podle čárového kódu na popelnici přesně vědí, komu patří. V druhém případě by lidé platili podle velikosti popelnice.

Co to znamená?

Lidé, kterým popeláři vyvážejí poloprázdné popelnice, si budou moci koupit menší, za kterou zaplatí méně než doposud. Zvolí si krátka takovou popelnici, kterou zvládnou naplnit a nebudou zbytečně platit za 'vyvážení vzduchu'. Kdo bude chtít ušetřit, ten si raději dvakrát rozmyslí, než do 'černé popelnice' něco hodí.

Na změně vydělají především ti, kteří poctivě třídí odpad. Naopak ty, kteří do 'černých popelnic' hodí všechno, by měl nový systém motivovat k lepšímu třídění. Obce budou nuceny možnost třídění odpadu zajistit, jinak jim hrozí desetimilionová pokuta. Naopak pokud se obce do nového systému zapojí, slibuje jim ministerstvo velké dotace, a to ve výši až 13 miliard korun.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady Ministerstvo životního prostředí obce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy