Čerpací stanice v EU budou muset mít odsavače výparů při tankování

Brusel - Evropský parlament schválil v úterý evropskou směrnici, podle které budou muset všechny čerpací stanice v EU zajistit odsávání par při tankování. Uvedlo to české ministerstvo životního prostředí.

„To povede ke značným úsporám paliv, ale také k ochraně lidí před výpary těkavých látek, které jsou pro lidské zdraví toxické,“ uvedl ve zprávě ministr životního prostředí a předseda Rady EU pro životní prostředí Martin Bursík (SZ).

Při čerpání benzínu je z nádrží aut vytlačován vzduch nasycený výpary. Ty obsahují těkavé organické látky, které škodí lidskému zdraví i životnímu prostředí. Jsou totiž rakovinotvorné a působí i na vznik přízemního ozónu, který je také lidskému zdraví nebezpečný. Zároveň jimi ale uniká benzín, který lze po kondenzaci opět použít.

V Evropské unii již dnes musí mít všechny čerpací stanice v provozu zařízení pro rekuperaci výparů, vznikajících při zásobování těchto stanic palivy. Nyní tak tedy přibude i povinnost před výpary chránit jak obsluhu stanic, tak i samotné řidiče. Čerpací stojany budou podle nové směrnice vybaveny zařízením, které odsaje nejméně 85 procent výparů zpět do cisterny čerpací stanice. Tímto způsobem se zachrání palivo, které by se jinak vypařilo do ovzduší, a díky tomu se podle ministerstva i provozovatelům stanic časem vrátí náklady vložené do zachycovacího zařízení.

V celé EU bude povinné od 1. ledna 2012 na velkých nových či rekonstruovaných čerpacích stanicích. Všechny stanice jím musejí být vybaveny nejpozději 31. prosince 2018. Výjimku budou mít pouze malé stanice, které obslouží jen několik aut denně. Členské státy upozorní na existenci tohoto zařízení na čerpacích stanicích vhodným označením stojanů.

„V České republice s tím čerpací stanice problém mít nebudou, neboť u nás čerpací stanice rekuperační zařízení vesměs mají nainstalované. V řadě evropských zemí to ale neplatí,“ uvedl Bursík.

Související

Ilustrační foto

Benzín i nafta v Česku prudce zlevňují. A budou i nadále. Známe důvod

Pohonné hmoty v Česku za týden zlevnily o více než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 40,51 Kč, před týdnem byl o 1,03 koruny dražší. O 1,90 koruny na litru se snížila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 42,85 Kč. Vyplývá to dle ekonoma Lukáše Kovandy z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Pohonné hmoty rychle zlevňují a budou i dál

Ceny pohonných hmot v Česku momentálně rychle zlevňují. Litr benzínu se včera prodával průměrně za 44,53 koruny. To je o 1,52 koruny méně než v úterý minulý týden. Nafta v uplynulém týdnu zlevnila o 1,15 koruny na včerejší průměrnou úroveň 45,24 koruny na litr, informuje server ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

Benzinky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy