Praha - Hlavní město stále bojuje s problematikou přemnožení divokých prasat. Divočáci se k některým pražským sídlištím, jako je například Černý most nebo Troja, stahují kvůli možnosti úkrytu a dostatku potravy. Situaci by měli pomoct vyřešit městské části, ale i myslivci.
Problém s přemnoženými prasaty musí řešit zejména okrajové pražské městské části a velká sídliště, která často sousedí s přírodou, zejména s lesy a lesoparky.
"Nejvíce se tento fakt týká oblastí, kde se nachází v blízkosti sídlišť přírodě blízké plochy jako jsou různé rákosiny, zanedbané zahrady, lesní porosty a křoviny, kde mají divočáci dostatek úkrytových možností a zároveň dostatek potravy. Blízkost sídlišť ještě potravní atraktivitu lokalit zvyšuje.To je příklad zejména okolí Černého Mostu, Troji apod," uvedla pro EuroZprávy.cz Petra Fišerová z tiskového oddělení Lesů hl. města Prahy.
Divoké prase je v českých podmínkách druhem, které nemá přirozeného predátora, v podstatě se tak může množit několikrát do roka, záleží samozřejmě na okolních přírodních podmínkách. Jak se pak přemnožení prasat dotýká lidí, ale i města a jeho majetku?
"Evidujeme škody na lesních oplocenkách i např. na rekreačních travních porostech," říká Fišerová. Lesy a parky v příměstských částech jsou navíc častým cílem Pražanů, kteří je využívají k rekreačním účelům a procházkám se svými psími mazlíčky. "Ne vždy mají majitelé psy pod dohledem a z toho plynou případné problémy a střety s volně žijícími živočichy, tedy i s divokými prasaty," dodává Fišerová.
Divoká prasata se po většinu dne spíše skrývají v úkrytech, jejich základním obranným mechanismem je nejčastěji útěk. "To platí i v případě bachyně s mláďaty. Bohužel volně pobíhajícího psa, který divočáka překvapí v úkrytu, vnímá jako přímé ohrožení a může dojít k útoku," sdělila Fišerová. Podle ní je důležité, aby v situaci, kdy Praha musí bojovat s přemnoženými prasaty, si majitelé psů své mazlíčky drželi na vodítku. Pokud by museli vstupovat do zarostlých částí parků a lesů, je prý vhodné činit hluk, aby se prasata vyplašila.
Lesy hlavního města Prahy společně s městskými částmi a Magistrátem situaci řeší. Podle mluvčí Lesů hl. m. Prahy se ale opatření projeví až s odstupem času. "V případě situace na Černém Mostě, kde má honitbu v pronájmu Myslivecký spolek Horní Počernice, trvali zástupci hlavního města, Lesů hl. m. Prahy i okolních městských částí na zvýšení odlovu černé zvěře, a to v průběhu celého roku,instalaci zařízení pro odchyt, dále zrušení přikrmování a vnadění zvěře v blízkosti obytných zón," uvedla jedno z opatření.
Dalším opatřením je také instalace informačních tabulí o zvýšeném výskytu divočáků. Pražané prý často ani netuší, že se v rizikové oblasti nacházejí. Pražský magistrát také vydal povolení pro odlov divočáků na pozemcích mezi dálnicemi, kde původně nebyl možný. V případě, že se prasata vyskytují na území, které je součástí honiteb, situaci řeší sama myslivecká sdružení v daném území.
Podle Fišerové je nyní situace s prasaty relativně klidná, Lesy evidují pouze projevy výskytu divočáků, jako jsou rozryté travní porosty a podobně. Útoky na lidi a na psy momentálně hlášeny nejsou.
Problémy s prasaty na východě Prahy byly hlášeny už letos na začátku roku. Tehdy se měl řešit umístěním tzv. pachových ohradníků, v nichž je umístěna odpuzovací látka založená na lidském potu. Ty se podle Fišerová ukázaly být jako nedostatečně účinné. Prasata už si na lidský pach v okolí městské zástavby zvykla.
Související
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
Praha , Zvířata , Příroda , lesy
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 1 hodinou
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 3 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 4 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
Generální tajemník NATO Mark Rutte má nový plán, jak zabránit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se k alianci otočil zády. Jeho strategií je slíbit nové zbrojní zakázky, které přinesou ekonomický prospěch Spojeným státům. Zvýšení obranné produkce bude prioritním tématem schůzky ministrů zahraničí států NATO ve švédském městě Helsingborg. Podle vysokých diplomatů se Rutte snaží zajistit úspěch červencového summitu v Ankaře tím, že propojí řešení evropského nedostatku zbraní s byznysovými argumenty, které na Trumpa fungují.
Zdroj: Libor Novák