Sklizeň v Libereckém kraji je za polovinou. Výsledky jsou lepší, než se čekalo

Liberec - Proměnlivé počasí sice sklizeň v Libereckém kraji komplikuje, přesto je už za polovinou. Sklizeno je přes 90 procent polí s řepkou a více než polovina výměry s obilím. Výnosy jsou lepší, než ještě v červenci zemědělci čekali. 

Podle informací ze Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF) se v průměru v kraji sklízí šest tun obilí z hektaru, řepky dávají v průměru z každého hektaru 3,55 tuny.

V kraji jsou zatím úplně sklizené zatím jen ozimé ječmeny, s průměrným výnosem 6,17 tuny. Dobře vypadají i ozimé pšenice, které zatím dávají v průměru 6,52 tuny z hektaru. „Třeba ZOD Brniště sklízí u některých odrůd i devět tun z hektaru," řekl dnes ČTK Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Ozimé pšenice jsou zatím posekány zhruba z 60 procent. „Potřebovali bychom tak týden bez deště a bylo by hotovo," dodal.

Liberecký kraj není zemědělskou oblastí, zemědělská půda netvoří ani třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Loňská sklizeň patřila k nejlepším v posledních 15 letech - zemědělci sklidili 114.783 tun obilí a 20.170 tun řepky. Nejlepší sklizeň obilí zažil region v roce 2004, kdy zemědělci sklidili 132.325 tun obilovin. Nejvíc řepky se v kraji sklidilo v roce 2014 - přes 22.970 tun.

Podle červencových odhadů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), očekávají zemědělci v Libereckém kraji zhruba o deset procent nižší úrodu obilí a řepky než v loňském roce. Sklidit by se mělo zhruba 105.226 tun obilí s průměrným výnosem 5,08 tuny z hektaru. Řepky by se mělo podle odhadu sklidit 18.481 tun při průměrném výnosu 3,03 tuny z hektaru.

Související

traktor

Nediktujeme ceny produkovaných komodit, jsou dané burzou a trhem, hájí se zemědělci

Zemědělci si nediktují ceny komodit, které produkují, jsou dané burzou a trhem, řekli ČTK větší farmáři z Plzeňska. Drahé potraviny v obchodech podle nich nemohou ovlivnit. Farmářům z Plzeňského kraje od poloviny loňského října klesají ceny všech základních komodit, které prodávají na trhu, ale potraviny v obchodních řetězcích nezlevňují. Ceny obilí a řepky podle farmářů od té doby klesly o 30 až 35 procent a už se blíží hodnotám před invazí na Ukrajinu i před pandemií koronaviru.

Více souvisejících

zemědělci obiloviny řepka olejka

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy