Česko pokryl žlutý pyl. Odborníci napadají média, lidé se hádají kvůli Babišovi, ten se brání

Praha - V Česku se objevilo neobvyklé množství pylu, který v některých městech vytváří žlutou pokrývku. Pyl ovšem nepochází z řepky, jak si lidé myslí, ale z borovic a smrků. Letos je totiž jejich silná sezona a množství pylu je proto vyšší než v předchozích letech.

Jsou to právě jehličnany, které v několikaletých cyklech produkují velké množství pylu, který se šíří vzduchem. Že nejde o pyl z řepky potvrdil serveru IRozhlas.cz alergolog Ondřej Rybníček z brněnské Fakultní nemocnice.

„Je to úplná blbost. Říká se tomu sírový sediment, i když to se sírou nemá nic společného, a způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka," řekl serveru alergolog.

Množství pylu v ovzduší je enomrní i kvůli slunečnému počasí. Kdyby zapršelo, situace by se zlepšila. „Sezona břízy díky dešti letos nebyla tak hrozná, jak se dalo předpokládat. Nyní ale nepršelo, takže se pyl snáze uvolňuje, a když fouká vítr, tak se uvolňuje ještě lépe a dostává se dál od zdroje," dodal Rybníček.

Ten také uvedl, že by se situace měla zlepšovat. Sezona břízi pomalu končí, i když budou chvíli zlobit duby a nastávající sezona trav a to obrovské množství pylu je záležitostí asi osmi až deseti dnů, které už skoro uplynuly.

Ne všichni jsou ale s vysvětlením pylového smogu nad Českem spokojeni. „Ne, rozhodně netvrdíme, že všechen pyl pochází z řepky. Článek který se objevil na iDNES.cz, zpravodajském serveru, který patří do stejného holdingu, jako firmy zpracovávající řepku, je ale čistá a účelová manipulace.

Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %.https://t.co/zRDEfzrWj7

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. května 2018

Jak potvrdila imunoložka Jitka Petanová z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro Česká televize, řepka je agresivní alergen. Jediné štěstí je, že její velký a těžký pyl se nešíří na velké vzdálenosti," píše se na Facebookové stránce Za českou krajinu bez řepky.

Na „pylovou situaci" reagoval na twitteru Andrej Babiš. „Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %," píše se v Babišově profilu.

Na sociálních sítích se také diskutovalo o širých lánech řepky, jejíž žluté květy jsou nyní vidět. „Já tedy nevím, ale v mé bublině se debatovalo především o tom, že právě nyní, když řepka kvete, je nejvíce vidět, jaké ohromné a nesmyslné plochy řepka zabírá na úkor ostatních plodin a že jsou na ni používány pesticidy a neonikotinoidy v příliš velkém množství," napsal Milan Popelka na Twitter

Pravdou je, že podle statistického úřadu se řepka v posledních dvou letech pěstuje na čtyřech stech tisíci hektarech. Řepka podle Eurostatu pokrývá 13,6 procenta oseté plochy v Česku. V okolních zemích se však řepky pěstuje méně.

Ve Slovensku a Polsku jsou to 8,8 procenta, v případě Maďarska 5 procent, u Německa je to 3,5 procenta a Rakousko 2,8 procent. Naopak větší podíl pěstované řepky než u Česka má Estonsko, kde jde o 13,6 procenta oseté plochy.

Řepka se v Česku pěstuje pro produkci potravinářského oleje, ale hlavně jako biopalivo, které se přidává do pohonných hmot. Zemědělské podniky, Agrofert nevyjímaje, dostávají na produkci žluté rostliny státní podporu.

Související

Pšenice

Hraboši v Česku už sežrali úrodu za půl miliardy, po obilí se pustili do řepky

Průběžné spočítané škody, které způsobili hraboši, činí letos podle Zemědělského svazu ČR půl miliardy korun. Další škody, hlavně na ozimech, budou následovat. Část zemědělců podle předsedy svazu Martina Pýchy škody nenahlásila nebo nejsou pro podniky významné. Hlodavci jsou přemnožení hlavně na jižní a střední Moravě. Pýcha to dnes řekl na tiskové konferenci. Škody byly dosud spočítány na 87.000 hektarech půdy, tedy zhruba na pěti procentech celkové výměry orné půdy v zemi.

Více souvisejících

řepka olejka zemědělci Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy