Praha - V Česku se objevilo neobvyklé množství pylu, který v některých městech vytváří žlutou pokrývku. Pyl ovšem nepochází z řepky, jak si lidé myslí, ale z borovic a smrků. Letos je totiž jejich silná sezona a množství pylu je proto vyšší než v předchozích letech.
Jsou to právě jehličnany, které v několikaletých cyklech produkují velké množství pylu, který se šíří vzduchem. Že nejde o pyl z řepky potvrdil serveru IRozhlas.cz alergolog Ondřej Rybníček z brněnské Fakultní nemocnice.
„Je to úplná blbost. Říká se tomu sírový sediment, i když to se sírou nemá nic společného, a způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka," řekl serveru alergolog.
Množství pylu v ovzduší je enomrní i kvůli slunečnému počasí. Kdyby zapršelo, situace by se zlepšila. „Sezona břízy díky dešti letos nebyla tak hrozná, jak se dalo předpokládat. Nyní ale nepršelo, takže se pyl snáze uvolňuje, a když fouká vítr, tak se uvolňuje ještě lépe a dostává se dál od zdroje," dodal Rybníček.
Ten také uvedl, že by se situace měla zlepšovat. Sezona břízi pomalu končí, i když budou chvíli zlobit duby a nastávající sezona trav a to obrovské množství pylu je záležitostí asi osmi až deseti dnů, které už skoro uplynuly.
Ne všichni jsou ale s vysvětlením pylového smogu nad Českem spokojeni. „Ne, rozhodně netvrdíme, že všechen pyl pochází z řepky. Článek který se objevil na iDNES.cz, zpravodajském serveru, který patří do stejného holdingu, jako firmy zpracovávající řepku, je ale čistá a účelová manipulace.
Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %.https://t.co/zRDEfzrWj7
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. května 2018
Jak potvrdila imunoložka Jitka Petanová z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro Česká televize, řepka je agresivní alergen. Jediné štěstí je, že její velký a těžký pyl se nešíří na velké vzdálenosti," píše se na Facebookové stránce Za českou krajinu bez řepky.
Na „pylovou situaci" reagoval na twitteru Andrej Babiš. „Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %," píše se v Babišově profilu.
Na sociálních sítích se také diskutovalo o širých lánech řepky, jejíž žluté květy jsou nyní vidět. „Já tedy nevím, ale v mé bublině se debatovalo především o tom, že právě nyní, když řepka kvete, je nejvíce vidět, jaké ohromné a nesmyslné plochy řepka zabírá na úkor ostatních plodin a že jsou na ni používány pesticidy a neonikotinoidy v příliš velkém množství," napsal Milan Popelka na Twitter
Pravdou je, že podle statistického úřadu se řepka v posledních dvou letech pěstuje na čtyřech stech tisíci hektarech. Řepka podle Eurostatu pokrývá 13,6 procenta oseté plochy v Česku. V okolních zemích se však řepky pěstuje méně.
Ve Slovensku a Polsku jsou to 8,8 procenta, v případě Maďarska 5 procent, u Německa je to 3,5 procenta a Rakousko 2,8 procent. Naopak větší podíl pěstované řepky než u Česka má Estonsko, kde jde o 13,6 procenta oseté plochy.
Řepka se v Česku pěstuje pro produkci potravinářského oleje, ale hlavně jako biopalivo, které se přidává do pohonných hmot. Zemědělské podniky, Agrofert nevyjímaje, dostávají na produkci žluté rostliny státní podporu.
Související
Hraboši v Česku už sežrali úrodu za půl miliardy, po obilí se pustili do řepky
Co se stane včele, když se dotkne řepky? Raději zemře, říká odborník
řepka olejka , zemědělci , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková