Česko pokryl žlutý pyl. Odborníci napadají média, lidé se hádají kvůli Babišovi, ten se brání

Praha - V Česku se objevilo neobvyklé množství pylu, který v některých městech vytváří žlutou pokrývku. Pyl ovšem nepochází z řepky, jak si lidé myslí, ale z borovic a smrků. Letos je totiž jejich silná sezona a množství pylu je proto vyšší než v předchozích letech.

Jsou to právě jehličnany, které v několikaletých cyklech produkují velké množství pylu, který se šíří vzduchem. Že nejde o pyl z řepky potvrdil serveru IRozhlas.cz alergolog Ondřej Rybníček z brněnské Fakultní nemocnice.

„Je to úplná blbost. Říká se tomu sírový sediment, i když to se sírou nemá nic společného, a způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka," řekl serveru alergolog.

Množství pylu v ovzduší je enomrní i kvůli slunečnému počasí. Kdyby zapršelo, situace by se zlepšila. „Sezona břízy díky dešti letos nebyla tak hrozná, jak se dalo předpokládat. Nyní ale nepršelo, takže se pyl snáze uvolňuje, a když fouká vítr, tak se uvolňuje ještě lépe a dostává se dál od zdroje," dodal Rybníček.

Ten také uvedl, že by se situace měla zlepšovat. Sezona břízi pomalu končí, i když budou chvíli zlobit duby a nastávající sezona trav a to obrovské množství pylu je záležitostí asi osmi až deseti dnů, které už skoro uplynuly.

Ne všichni jsou ale s vysvětlením pylového smogu nad Českem spokojeni. „Ne, rozhodně netvrdíme, že všechen pyl pochází z řepky. Článek který se objevil na iDNES.cz, zpravodajském serveru, který patří do stejného holdingu, jako firmy zpracovávající řepku, je ale čistá a účelová manipulace.

Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %.https://t.co/zRDEfzrWj7

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. května 2018

Jak potvrdila imunoložka Jitka Petanová z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro Česká televize, řepka je agresivní alergen. Jediné štěstí je, že její velký a těžký pyl se nešíří na velké vzdálenosti," píše se na Facebookové stránce Za českou krajinu bez řepky.

Na „pylovou situaci" reagoval na twitteru Andrej Babiš. „Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %," píše se v Babišově profilu.

Na sociálních sítích se také diskutovalo o širých lánech řepky, jejíž žluté květy jsou nyní vidět. „Já tedy nevím, ale v mé bublině se debatovalo především o tom, že právě nyní, když řepka kvete, je nejvíce vidět, jaké ohromné a nesmyslné plochy řepka zabírá na úkor ostatních plodin a že jsou na ni používány pesticidy a neonikotinoidy v příliš velkém množství," napsal Milan Popelka na Twitter

Pravdou je, že podle statistického úřadu se řepka v posledních dvou letech pěstuje na čtyřech stech tisíci hektarech. Řepka podle Eurostatu pokrývá 13,6 procenta oseté plochy v Česku. V okolních zemích se však řepky pěstuje méně.

Ve Slovensku a Polsku jsou to 8,8 procenta, v případě Maďarska 5 procent, u Německa je to 3,5 procenta a Rakousko 2,8 procent. Naopak větší podíl pěstované řepky než u Česka má Estonsko, kde jde o 13,6 procenta oseté plochy.

Řepka se v Česku pěstuje pro produkci potravinářského oleje, ale hlavně jako biopalivo, které se přidává do pohonných hmot. Zemědělské podniky, Agrofert nevyjímaje, dostávají na produkci žluté rostliny státní podporu.

Související

Pšenice

Hraboši v Česku už sežrali úrodu za půl miliardy, po obilí se pustili do řepky

Průběžné spočítané škody, které způsobili hraboši, činí letos podle Zemědělského svazu ČR půl miliardy korun. Další škody, hlavně na ozimech, budou následovat. Část zemědělců podle předsedy svazu Martina Pýchy škody nenahlásila nebo nejsou pro podniky významné. Hlodavci jsou přemnožení hlavně na jižní a střední Moravě. Pýcha to dnes řekl na tiskové konferenci. Škody byly dosud spočítány na 87.000 hektarech půdy, tedy zhruba na pěti procentech celkové výměry orné půdy v zemi.

Více souvisejících

řepka olejka zemědělci Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy