Nový zákon o odpadech? Návrh rozzlobil ekology, obce i firmy

Připravovaný zákon o odpadech a související legislativa jsou komplikované, omezují tržní prostředí a nevedou Česko k modernímu zpracování odpadů. Stěžují si na to zástupci zaměstnavatelských svazů, obecních a městských firem a Sdružení místních samospráv ČR. Proti návrhům, které jsou v meziresortním připomínkovém řízení, se chtějí ohradit. Přestože hlavní norma počítá s odklonem od skládkování, finální využití odpadu podle cílů EU a oběhového hospodářství neřeší, domnívají se kritici návrhu.

Nová odpadová legislativa zahrnuje zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novelu zákona o obalech. Veřejné připomínkování končí začátkem května.

Změna odpadové legislativy se připravuje již mnoho let. "V roce 2016 jsme předložili novou odpadovou legislativu, která došla do Legislativní rady vlády (LRV). Pak se přiblížil termín, kdy nebylo možné stihnout do konce volebního období zákon poslat do Sněmovny. Teď máme nový návrh, který vypadá jinak než v roce 2016," řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petra Roubíčková.

Podle Richarda Blahuta ze Spolku veřejně prospěšných služeb, sdružujícího obecní a komunální firmy, se nová verze oproti kritizovanému návrhu před dvěma lety příliš nezměnila. "Je to vytažené ze šuplíku," řekl. Obavy z podoby zákonů vyjadřovali i členové Svazu průmyslu a obchodu, kteří od začátku roku na svých jednáních podle informací ČTK doporučovali návrhy výrazně přepracovat a meziresortní řízení posunout.

Zákon o odpadech mimo jiné počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu, v roce 2029 by měl dosáhnout 1850 korun za tunu. Doposud činil 500 korun za tunu. Nově by umožňoval skládkovat jen deset procent komunálního odpadu. Při zvýšených poplatcích chce MŽP obce motivovat ke třídění takzvanou třídící slevou ze skládkovacího poplatku. Pokud obec separačních cílů dosáhne, má platit za komunální odpad jako za zbytkový odpad. Pro rok 2021 je cíl 55 procent, o šest let později už 75 procent. Obce mají motivovat občana k třídění například systémem "Zaplať, kolik vyhodíš" (PAYT). Firmy a podnikatelé na slevu mít nárok nebudou.

Podle Blahuta je procento pro obce vysoké a dosáhne ho jen málo z nich. "Je to populistické, aby zákon vůbec prošel," říká. Třídící slevu naopak vítají ekologové. V zákoně ale podle nich chybí další nástroje na podporu recyklace a zavedení poplatku za spalování neupraveného odpadu. Kritizují také, že resort posunul zákaz skládkování až na rok 2030 z původního termínu 2024.

"Budeme každoročně ukládat na skládky o milion tun odpadu více, než bychom mohli. Způsobuje to další vydatné emise skleníkových plynů," upozornil odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Předseda Sdružení místních samospráv, europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09) si myslí, že zákon přímo nahrává spalovnám. "Proto byly některé návrhy v minulosti neúspěšné na LRV," reagoval. "Chceme co nejméně ukládat do země, co nejvíce třídit a recyklovat, ale co nejméně spalovat neupravený směsný komunální odpad, přesně jak říká strategie EU," uvedl.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady zákony Stanislav Polčák obce Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy