Čechům hrozí radiace! Zastavte těžbu břidlicového plynu, křičí ČSSD

Praha - Ministři ve středu posoudí návrh na zákaz používání metody hydraulického štěpení hornin při vyhledávání, průzkumu a dobývání výhradních ložisek zemního plynu z pera poslanců ČSSD. Sociální demokraté argumentují tím, že metoda ohrožuje životní prostředí a Česko ani nemá vhodné geologické poměry.

Metoda hydraulického štěpení hornin je kombinací hloubkových vrtů, práce s trhavinami a chemikáliemi a podle poslanců ČSSD by její využívání v Česku bylo spojeno s řadou rizik. Odkazují se přitom na zkušenosti z USA, kde i přes vhodnější geologické poměry dochází v souvislosti s hydraulickým štěpením k řadě nehod a poškozování životního prostředí.

Tento způsob dobývání zemního plynu je totiž spojen s možnostmi vzniku slabých zemětřesení, používané chemikálie jsou často jedovaté či rakovinotvorné a unikající zemní plyn také akceleruje změny klimatu. Mezi další problémy této metody sociální demokraté uvádí například to, že může docházet k znehodnocování pitné vody poblíž oblasti těžby, což se vychází opět ze zkušeností ve Spojených státech a také kontaminaci půdy.

"Nutno vzít na vědomí, že pokud dojde ke znečištění podzemních pitných vod, řadu havárií nebude možno ani napravit. Některé jen za obrovské náklady, které nezaplatí zahraniční firmy, jež by je způsobily, ale všichni daňoví poplatníci v ČR," uvádějí poslanci ČSSD s tím, že náklady na sanace škod způsobených těžbou břidlicových plynů, při které by došlo ke kontaminaci rozsáhlých území, mohou jít do stovek miliard korun.

Při těžbě také vzniká velké množství toxického odpadu a objevit se mohou také radioaktivní látky z hluboko uložených horninových vrstev, které obsahuje voda vyčerpaná po štěpení z podloží.

"Radioaktivita by byla zejména v ČR jedním z nejrizikovějších faktorů metody hydraulického štěpení hornin vůbec, i kdyby se do podzemí vháněla jen čistá voda," dodávají poslanci v důvodové zpráv k návrhu s tím, že zásoby břidličného plynu v ČR jsou odhadovány na procenta a tento podíl spotřeby lze krýt úsporami či alternativami z obnovitelných zdrojů. "Plyn z břidlic ČR nepotřebuje," uzavírají poslanci.

O právo zkoumat a případně následně těžit v Česku břidlicový plyn se už od roku 2011 zajímají dvě velké zahraniční společnosti - britská Cuadrilla a autralsko-americká Hutton Energy. Zájem měli například o oblasti Trutnovska a Valašska, což vzbudilo značne nesouhlasnou reakci tamních obcí.

Návrh sociálních demokratů by tak výslovně zakazoval použití všech metod hydraulického štěpení hornin při vyhledávání, průzkumu a dobývání výhradních ložisek hořlavého zemního plynu a udával by povinnost odpisu zásoby výhradního ložiska hořlavého zemního plynu vždy, lze-li toto ložisko dobývat pouze metodami hydraulického štěpení hornin. Též by zcela vylučoval udělení souhlasu Ministerstva životního prostředí k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru, jde-li o výhradní ložisko hořlavého zemního plynu, které nelze v současnosti dobývat jinak.

Dále norma například počítá se zařazením vyšších územních samosprávných celků, v jejichž územním obvodu má být hornická činnost vykonávána, mezi účastníky řízení o její povolení, zavádí sankce za provádění ložiskového průzkumu v rozporu se zákazem a také by zcela vyloučila možnost, aby součástí státní energetické koncepce byl záměr dobývat výhradní ložiska hořlavého zemního plynu, pokud je nelze dobývat jinak než metodami hydraulického štěpení hornin.

Návrh se však v předkládané podobě nelíbí řadě ministerstev a na vládu tak putuje s navrženým nesouhlasným stanoviskem.

Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se například nelíbí, že návrh zavádí zákaz použití všech metod hydraulického štěpení hornin při vyhledávání a průzkumu výhradních ložisek hořlavého zemního plynu, a to všeobecně na všechna ložiska, ačkoli záměrem navrženého zákona je zamezit použití u nekonvenčních ložisek hořlavého zemního plynu - tzv. břidlicového plynu. Podle MPO totiž metoda už používá při geologických pracích a hornické činnosti i na ložiscích hořlavého zemního plynu konvenčního typu.

"Dále se tyto metody používají při dalších činnostech prováděných ve veřejném zájmu, například v hydrogeologii a při jímání podzemních vod, lázeňských a léčivých vod, ukládání oxidu uhličitého, skladování zemního plynu v podzemních zásobnících, odplynění uhelných slojí; přitom omezení uvedených činností není podle ministerstva činností ve veřejném zájmu," uvedlo dále ministerstvo. Podle toho by také mohlo dojít k zásahu do existujících práv a povinností některých osob, které by se mohly domáhat po České republice náhrady škody.

S tím se ztotožňuje i klíčové ministerstvo životního prostředí, podle kterého návrh "flagrantně porušuje princip rovnosti všech před zákonem", když zakazuje i činnost, která je v Česku již několik desetiletí občasně využívána a doposud nebyly nikde zjištěny její významnější negativní dopady na životní prostředí a argumentuje také tím, že návrh zákona závažným způsobem zasahuje do podnikatelského prostředí a navíc v současnosti ani neexistuje přesné vymezení pojmu "hydraulické štěpení hornin" a jeho ukotvení v zákoně.

Rezort životního prostředí zároveň však přislíbil, že předloží návrh usnesení vlády, které by mělo situaci ohledně těžby břidlicového plynu a používání metod podzemního zplyňování uhlí řešit. V usnesení by vláda deklarovala, že veřejné zájmy, především pak ochrana životního prostředí a vody, převyšujících zájem nad vyhledáváním, průzkumem a využitím těchto ložisek, a to s platností do 30. června 2014.

Ministerstvo tak chce získat čas na "seriózní vyhodnocení" ekologických dopadů těchto metod průzkumu a těžby nekonvenčních zdrojů zemního plynu na životní prostředí a zpracování informačního materiálu v této věci do 31.července 2013. Na základě výsledků tohoto vyhodnocení pak bude upravena státní politika životního prostředí, a také státní surovinová politika. "Teprve poté bude následovat komplexní právní úprava zpracovaná ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Českého báňského úřadu," dodal rezort.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD těžba břidlicového plynu Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy