Ekologové se pustili do Nečase, navrhli opatření proti povodním

Praha - Snížit ničivé následky povodní lze lepším hospodařením v lesích, navrácením zeleně do krajiny a obnovou přírodních koryt řek. Voda se musí více zdržovat v krajině, tak jak tomu bývalo předtím, než ji člověk začal razantně regulovat. Ekologové z Hnutí Duha poukazují na to, že délka českých řek a potoků se v minulém století zmenšila o třetinu, takže voda rychleji a s větší silou stéká do lidských obydlí. Toky by se proto měly vrátit ke svému přirozenému stavu, radí znalci.

Kritizují také premiéra Petra Nečase (ODS), že doposud nevytvořil takzvaný protipovodňový NERV, který sliboval po povodních v srpnu 2010. Mělo jít o skupinu odborníků, jež by jednala "o úpravách krajiny tak, aby byla schopna více zadržovat a udržovat vodu".

Přívalové deště se podle odborných studií budou vlivem klimatických změn opakovat stále častěji. "Velké přehrady nejsou správnou odpovědí na povodně. Neřeší jejich příčinu ale následek. Správným lékem je vhodná zádrž vody v celých plochách povodí," uvedl expert na ochranu vod a říční systémy a předseda občanské sdružení Živá voda Jiří Malík.

Jde podle něj zejména o návrat koryt toků do přírodě blízkého stavu a razantní zlepšení hospodaření v lesích a na zemědělské půdě tak, aby se zvýšila retence krajiny. Nivy se mají chránit před novou zástavbou, která omezuje rozliv a vyžaduje protipovodňovou ochranu, zdůrazňují ekologové. Člověk by se podle nich měl smířit s občasným zaplavením polí na březích řek, čímž se obnoví lužní lesy a louky.

Zavlhčená krajina lépe reguluje teplotní změny než vysušená, v níž narůstají teplotní extrémy. Všechny tyto projevy narušeného vodního cyklu v krajině působí podle ekologů společně se změnou klimatu a umocňují negativní dopady - extremitu počasí, povodně, vysušování krajiny nebo úbytek podzemní vody.

"Poslanci by také měli reformovat lesní zákon, aby vyloučil holosečné kácení. Ozdravení krajiny je úkol na desítky let, ale tím spíše bychom měli začít," dodal programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Důsledky povodní pro obyvatele jsou stále dramatičtější. Kromě ztrát životů lidí a poškození jejich zdraví mají povodně za následek rozsáhlé materiální škody, a to jak přímé na majetku fyzických i právnických osob, obce i státu, tak i nepřímé – v případě firem například zastavení výroby, ve sféře osobní ztráta zaměstnání a podobně. Ztráty nesestávají pouze z poškození samotných objektů a předmětů v nich, ale negativně se projevují i na dlouhodobé hodnotě majetku.

Jedním z důsledků povodní může být nemožnost prodat nemovitost, která byla zasažena záplavami. Buď o ni vůbec není zájem vůbec, nebo je nutné ji s velkou ztrátou (pokles ceny v oblasti postižené záplavami může činit podle odhadu realitních makléřů až třetinu ceny). Hodnota nemovitosti se sníží zvláště v oblastech, které byly zaplaveny vícekrát, a to nejenom přímo u zatopených objektů, ale i v jejich okolí. Cena nemovitostí je potom ovlivněna povodněmi tak dlouho, dokud zůstávají v „historické paměti".

Dalším důsledkem je nemožnost nemovitost pojistit – jak uvádějí zástupci pojišťoven, opakovaný výskyt kalamitních škod v místě pojištění skutečně může být dostatečným důvodem pro odmítnutí pojištění. I v případě, že pojišťovny nemovitost pojistí, mohou si určit limit, do něhož škody zaplatí, případně z něho záplavu či povodeň vyloučit. Když už je možné pojištění sjednat, jeho výše odpovídá zvýšené rizikovosti.

U objektů se ceny za kompletní pojištění mohou vyšplhat na několikanásobek základní sazby. V těchto případech však mohou pojišťovny také přistoupit k individuálnímu posouzení případu – rozhoduje frekvence a výše škod, příčiny jejich vzniku a učiněná protipovodňová opatření.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 ekologové hnutí duha

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy