Ekologové se pustili do Nečase, navrhli opatření proti povodním

Praha - Snížit ničivé následky povodní lze lepším hospodařením v lesích, navrácením zeleně do krajiny a obnovou přírodních koryt řek. Voda se musí více zdržovat v krajině, tak jak tomu bývalo předtím, než ji člověk začal razantně regulovat. Ekologové z Hnutí Duha poukazují na to, že délka českých řek a potoků se v minulém století zmenšila o třetinu, takže voda rychleji a s větší silou stéká do lidských obydlí. Toky by se proto měly vrátit ke svému přirozenému stavu, radí znalci.

Kritizují také premiéra Petra Nečase (ODS), že doposud nevytvořil takzvaný protipovodňový NERV, který sliboval po povodních v srpnu 2010. Mělo jít o skupinu odborníků, jež by jednala "o úpravách krajiny tak, aby byla schopna více zadržovat a udržovat vodu".

Přívalové deště se podle odborných studií budou vlivem klimatických změn opakovat stále častěji. "Velké přehrady nejsou správnou odpovědí na povodně. Neřeší jejich příčinu ale následek. Správným lékem je vhodná zádrž vody v celých plochách povodí," uvedl expert na ochranu vod a říční systémy a předseda občanské sdružení Živá voda Jiří Malík.

Jde podle něj zejména o návrat koryt toků do přírodě blízkého stavu a razantní zlepšení hospodaření v lesích a na zemědělské půdě tak, aby se zvýšila retence krajiny. Nivy se mají chránit před novou zástavbou, která omezuje rozliv a vyžaduje protipovodňovou ochranu, zdůrazňují ekologové. Člověk by se podle nich měl smířit s občasným zaplavením polí na březích řek, čímž se obnoví lužní lesy a louky.

Zavlhčená krajina lépe reguluje teplotní změny než vysušená, v níž narůstají teplotní extrémy. Všechny tyto projevy narušeného vodního cyklu v krajině působí podle ekologů společně se změnou klimatu a umocňují negativní dopady - extremitu počasí, povodně, vysušování krajiny nebo úbytek podzemní vody.

"Poslanci by také měli reformovat lesní zákon, aby vyloučil holosečné kácení. Ozdravení krajiny je úkol na desítky let, ale tím spíše bychom měli začít," dodal programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Důsledky povodní pro obyvatele jsou stále dramatičtější. Kromě ztrát životů lidí a poškození jejich zdraví mají povodně za následek rozsáhlé materiální škody, a to jak přímé na majetku fyzických i právnických osob, obce i státu, tak i nepřímé – v případě firem například zastavení výroby, ve sféře osobní ztráta zaměstnání a podobně. Ztráty nesestávají pouze z poškození samotných objektů a předmětů v nich, ale negativně se projevují i na dlouhodobé hodnotě majetku.

Jedním z důsledků povodní může být nemožnost prodat nemovitost, která byla zasažena záplavami. Buď o ni vůbec není zájem vůbec, nebo je nutné ji s velkou ztrátou (pokles ceny v oblasti postižené záplavami může činit podle odhadu realitních makléřů až třetinu ceny). Hodnota nemovitosti se sníží zvláště v oblastech, které byly zaplaveny vícekrát, a to nejenom přímo u zatopených objektů, ale i v jejich okolí. Cena nemovitostí je potom ovlivněna povodněmi tak dlouho, dokud zůstávají v „historické paměti".

Dalším důsledkem je nemožnost nemovitost pojistit – jak uvádějí zástupci pojišťoven, opakovaný výskyt kalamitních škod v místě pojištění skutečně může být dostatečným důvodem pro odmítnutí pojištění. I v případě, že pojišťovny nemovitost pojistí, mohou si určit limit, do něhož škody zaplatí, případně z něho záplavu či povodeň vyloučit. Když už je možné pojištění sjednat, jeho výše odpovídá zvýšené rizikovosti.

U objektů se ceny za kompletní pojištění mohou vyšplhat na několikanásobek základní sazby. V těchto případech však mohou pojišťovny také přistoupit k individuálnímu posouzení případu – rozhoduje frekvence a výše škod, příčiny jejich vzniku a učiněná protipovodňová opatření.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 ekologové hnutí duha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy