Praha - Snížit ničivé následky povodní lze lepším hospodařením v lesích, navrácením zeleně do krajiny a obnovou přírodních koryt řek. Voda se musí více zdržovat v krajině, tak jak tomu bývalo předtím, než ji člověk začal razantně regulovat. Ekologové z Hnutí Duha poukazují na to, že délka českých řek a potoků se v minulém století zmenšila o třetinu, takže voda rychleji a s větší silou stéká do lidských obydlí. Toky by se proto měly vrátit ke svému přirozenému stavu, radí znalci.
Kritizují také premiéra Petra Nečase (ODS), že doposud nevytvořil takzvaný protipovodňový NERV, který sliboval po povodních v srpnu 2010. Mělo jít o skupinu odborníků, jež by jednala "o úpravách krajiny tak, aby byla schopna více zadržovat a udržovat vodu".
Přívalové deště se podle odborných studií budou vlivem klimatických změn opakovat stále častěji. "Velké přehrady nejsou správnou odpovědí na povodně. Neřeší jejich příčinu ale následek. Správným lékem je vhodná zádrž vody v celých plochách povodí," uvedl expert na ochranu vod a říční systémy a předseda občanské sdružení Živá voda Jiří Malík.
Jde podle něj zejména o návrat koryt toků do přírodě blízkého stavu a razantní zlepšení hospodaření v lesích a na zemědělské půdě tak, aby se zvýšila retence krajiny. Nivy se mají chránit před novou zástavbou, která omezuje rozliv a vyžaduje protipovodňovou ochranu, zdůrazňují ekologové. Člověk by se podle nich měl smířit s občasným zaplavením polí na březích řek, čímž se obnoví lužní lesy a louky.
Zavlhčená krajina lépe reguluje teplotní změny než vysušená, v níž narůstají teplotní extrémy. Všechny tyto projevy narušeného vodního cyklu v krajině působí podle ekologů společně se změnou klimatu a umocňují negativní dopady - extremitu počasí, povodně, vysušování krajiny nebo úbytek podzemní vody.
"Poslanci by také měli reformovat lesní zákon, aby vyloučil holosečné kácení. Ozdravení krajiny je úkol na desítky let, ale tím spíše bychom měli začít," dodal programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.
Důsledky povodní pro obyvatele jsou stále dramatičtější. Kromě ztrát životů lidí a poškození jejich zdraví mají povodně za následek rozsáhlé materiální škody, a to jak přímé na majetku fyzických i právnických osob, obce i státu, tak i nepřímé – v případě firem například zastavení výroby, ve sféře osobní ztráta zaměstnání a podobně. Ztráty nesestávají pouze z poškození samotných objektů a předmětů v nich, ale negativně se projevují i na dlouhodobé hodnotě majetku.
Jedním z důsledků povodní může být nemožnost prodat nemovitost, která byla zasažena záplavami. Buď o ni vůbec není zájem vůbec, nebo je nutné ji s velkou ztrátou (pokles ceny v oblasti postižené záplavami může činit podle odhadu realitních makléřů až třetinu ceny). Hodnota nemovitosti se sníží zvláště v oblastech, které byly zaplaveny vícekrát, a to nejenom přímo u zatopených objektů, ale i v jejich okolí. Cena nemovitostí je potom ovlivněna povodněmi tak dlouho, dokud zůstávají v „historické paměti".
Dalším důsledkem je nemožnost nemovitost pojistit – jak uvádějí zástupci pojišťoven, opakovaný výskyt kalamitních škod v místě pojištění skutečně může být dostatečným důvodem pro odmítnutí pojištění. I v případě, že pojišťovny nemovitost pojistí, mohou si určit limit, do něhož škody zaplatí, případně z něho záplavu či povodeň vyloučit. Když už je možné pojištění sjednat, jeho výše odpovídá zvýšené rizikovosti.
U objektů se ceny za kompletní pojištění mohou vyšplhat na několikanásobek základní sazby. V těchto případech však mohou pojišťovny také přistoupit k individuálnímu posouzení případu – rozhoduje frekvence a výše škod, příčiny jejich vzniku a učiněná protipovodňová opatření.
Související
Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak
Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?
Povodně ČR 06/2013 , ekologové , hnutí duha
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 31 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 40 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 8 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici.
Zdroj: Jan Hrabě