Třídíme? Čtěte, kolik každých Čech vyprodukuje odpadu

Praha - Jeden každý obyvatel ČR vloni „vytvořil“ v průměru 308 kilogramů komunálního odpadu, z toho 43 kilogramů se mu podařilo vytřídit. Množství odpadků po několika letech růstu poprvé kleslo,“ vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Objem vytříděného odpadu je výrazně vyšší než před deseti lety, v posledních několika letech však stagnoval a loni poprvé klesl," zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Češi jako národ se však učí pomalu, ale jistě třídit odpad. V roce 2002 bylo ročně dohromady na obyvatele vytříděno 16 kilogramů odpadu. Loni to už bylo 2,5krát více. „V barevných kontejnerech na tříděný odpad skončilo loni 14 kilogramů papíru, 11 kilogramů skla, deset kilogramů plastů, čtyři kg kovů a stejné množství ostatních materiálů," uvádí ČSÚ s tím, že rok 2011 byl ještě úspěšnější.

V Evropě patříme mezi ty podprůměrné producenty odpadu. Výrazně zaostáváme v dobrém směru za celoevropským průměrem, který předloni dosahoval 503 kilogramů na osobu. Nejvíce odpadu v Evropě produkovali podle údajů Eurostatu v roce 2011 Dánové (718) kilogramů, naopak nejméně Estonci (298 kg).

Celkově bylo v Česku loni vyprodukováno 23,4 milionu tun odpadů, což bylo o 0,6 procenta méně než v roce 2011. Z celkového množství představoval 6,4 procenta nebezpečný odpad. Jeho podíl na celkové produkci odpadů se meziročně nezměnil.

Hlavními původci odpadů v zemi jsou podniky. Jejich činností vzniklo 19,9 milionu tun odpadů a téměř veškerý nebezpečný odpad. Na obce připadlo 3,5 milionu tun odpadů, meziročně se toto množství snížilo o 4,4 procenta. Více než 92 procent z toho představovaly komunální odpady, zbytek tvořily stavební odpady, odpady z autovraků či elektrického a elektronického zařízení.

"Ačkoli celkově se produkce podnikových odpadů ve srovnání s rokem 2011 nezměnila, odvětví zabývající se shromažďováním a úpravou odpadů, sanacemi a odpadními vodami zaznamenalo nárůst produkce odpadů," uvedl ČSÚ v komentáři. Ke zvýšení produkce odpadů přispěly zejména podniky, které prováděly sanační práce. Určitý vliv na tento vývoj má podle statistiků státní garance na odstranění starých ekologických zátěži a dotace z operačního programu Životní prostředí.

Do Česka se loni dovezlo 800 000 tun odpadů, oproti roku 2011 dovozy vzrostly o 77 procent. Nárůst byl způsobený především zvýšeným dovozem železa a oceli pocházející ze stavebnictví. Naopak vyvezeno bylo 2,8 milionu tun odpadů, což bylo zhruba o pětinu meziročně více.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady čsú

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy