Papírové obaly od vajec do papíru nepatří. Přehled omylů při třídění odpadu

Praha - Dvě třetiny Čechů umí podle nejnovějšího průzkumu třídit odpad. Je jasné, že sklo patří do zelených kontejnerů, papír do modrých a plast do žlutých. Jenže, co když to není až tak průkazné? Věděli jste, že papírové obaly od vajec do papíru rozhodně nepatří?

Tady je přehled nejčastějších přehmatů při třídění odpadu:

Omyl č. 1: Papírová plata od vajec patří do papíruKdepak, ani náhodou. Obaly od vajíček jsou sice z papíru, ale velice nekvalitního. Vzhledem k tomu, že se dá papír recyklovat jen sedmkrát, víckrát už tento druh papíru použít nelze. A obal od vajíček nebo například prázdné ruličky od toaletního papíru jsou příkladem poslední fáze využití papíru. Víc už z nich vyrobit nelze a patří už jen do směsného odpadu. Nebo je můžete využít jako kompost na zahradu.

Omyl č. 2: Rozbité zrcadlo musím hodit do sklaSklo samozřejmě patří do zeleného kontejneru, ovšem netýká se to zrcadel. Ty už se nedají zpracovat jako sklo a patří tedy do směsného odpadu. Stejně postupujte i při třídění keramiky, porcelánu nebo autoskla.

Omyl č. 3: Polystyren se nesmí házet do plastuDalší omyl. Polystyren jako plast patří do zeleného kontejneru. Ovšem nesmí jít o polystyren, na kterém jsou zbytky omítky a jiné stavební izolace. Do plastů můžete házet i obaly, ve kterých si nosíte z restaurací jídlo, či výplně krabic od různé elektroniky.

Omyl č. 4: Do plastů se dávají jen vymyté věciNe, věci, které dáváte do žlutých kontejnerů nemusejí být čisté. Ať už jde o různé PET lahve, sáčky, tašky, obaly od cédéček, fólie či obaly od potravin. Neměly by v nich být samozřejmě zbytky jídla. A to se týká i plastových kelímků od jogurtů nebo umělohmotných lahviček od mýdel a šamponů. Jediné, co je potřeba vymývat, jsou plastové lahve od rostlinných olejů.

Omyl č. 5: Papírové kapesníky se hází do papíruPoužité papírové kapesníčky sice vypadají stále jako papír, ale z hygienických důvodů do modrého kontejneru nepatří. Stejně jako nepoužité papírové pleny nebo voskovaný papír. Podobně je třeba dbát na to, abychom do směsi plastů neházeli obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny z PVC či novodurové trubky.

Omyl č. 6: Bílý kontejner je na papírAle kdeže, bílý kontejner se v některých obcích používá pro sběr čirého skla.

Omyl č. 7: Obálky s fólií nepatří do papíruObálky s fóliovými okénky se mohou do sběrných kontejnerů házet. Dokonce nevadí ani papíry s kancelářskými sponkami. Ty se během dalšího třídění oddělí. Z bublinkové obálky plastový vnitřek oddělte.

Omyl č. 8: Léky odhazujeme do směsného odpaduLéky všeho druhu do kontejnerů neházejte. V koši nebo v záchodové míse mohou kontaminovat vodu či půdu. Ani čistírny odpadních vod si totiž s kontaminovanou vodou nemusejí stoprocentně poradit. Léky je nejsnazší odnést zpátky do lékárny, v některých od vás převezmou i použitý zdravotnický materiál. S léky můžete rovněž zamířit do sběrných dvorů. Stejně jako s nebezpečným odpadem jako jsou také zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů a mořidel i jejich obaly.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy