Skupina aktivistů dnes ráno zhruba na půl hodiny uzavřela v Praze u budovy ministerstva životního prostředí přívod vody do úřadu. Dvojici protestujících, kteří poté bránili k přístupu k uzávěrům z obou stran budovy, z místa odvedli policisté. Protest mířil proti vládní dohodě o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów.
Obyvatelé příhraničních obcí na české straně poukazují na to, že v oblasti kvůli těžbě ubývá spodní vody. Dohodu, kterou uzavřela vláda s Polskem, označil jeden z aktivistů za zradu na občanech. "Chceme alespoň symbolicky ukázat, že voda je pro nás obyvatele důležitější než finanční výkupné, za které nás česká vláda prodala,” uvedl.
Podle zaměstnanců ministerstva aktivisté narušili fungování vodovodu v budově. Na místě byl revizní technik, podle kterého přívod vody zajišťuje hasicí systém v celé budově. Protest skončil po zhruba půl hodině po příjezdu policie. Mluvčí úřadu Dominika Pospíšilová ČTK řekla, že provoz úřadu byl po dobu odstavení vody ohrožen zejména po bezpečnostní a hygienické stránce.
Po uzavření přívodu vody zůstal na místě z každé strany budovy jeden z protestujících. Aktivista před budovou s transparentem "Práce na klimatické spravedlnosti" seděl na židli nad uzávěrem vody, se kterým předtím manipuloval. ČTK řekl, že pochází z místa poblíž Turówa. "Nesouhlasím s dohodou, kterou uzavřela česká vláda. Je to symbolický akt," řekl ke svému protestu. Uvedl také, že po podání žaloby na pokračování těžby v dole Turów občané věřili, že se za ně vláda a především ministerstvo životního prostředí postaví. Dohodu podle něj vláda uzavřela v době, kdy držela v ruce všechny trumfy. Ministerstvo podle aktivistů flagrantně selhalo v zajišťování příznivých podmínek pro život.
Vodu v budově ministerstva aktivisté plánovali zavřít na dvě hodiny, to je podle nich nesrovnatelné s tím, o kolik přicházejí lidé zasaženi rozhodnutím vlády. "Náš symbolický akt občanské neposlušnosti má ministerstvu životního prostředí připomenout, že to, co je pro ně dnes jen chvilkovým nepohodlím, je pro obyvatele a obyvatelky Libereckého kraje každodenní realitou," uvedli v prohlášení.
Policisté oba aktivisty po předchozím upozornění z místa odvedli za použití donucovacích prostředků. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) protest nekomentovala, v době, kdy aktivisté vodu odpojili, jednala v budově s novináři. Uvedla pouze, že akce překročila rámec slušného chování.
Polsko na základě dohody, kterou počátkem února uzavřelo s českou vládou premiéra Petra Fialy (ODS), poslalo Česku 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) jako kompenzaci za vliv těžební činnosti. Česko v návaznosti na to stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie.
Polský důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu. Ta je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Příhraniční oblasti v Libereckém kraji si vedle úbytku spodní vody stěžují také na hluk či znečištění prachem.
Související

Jurečka jmenoval Hladíka náměstkem na resortu životního prostředí

Zeman nehodlá měnit názor ohledně jmenování Hladíka ministrem
Ministerstvo životního prostředí
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
před 1 hodinou

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
před 2 hodinami

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno před 3 hodinami

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
před 3 hodinami

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
před 3 hodinami

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
před 4 hodinami

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
před 4 hodinami

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
před 4 hodinami

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
před 5 hodinami

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno před 5 hodinami

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
před 5 hodinami

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
před 6 hodinami

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
před 6 hodinami

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
před 6 hodinami

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Aktualizováno před 6 hodinami

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů
před 6 hodinami

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
před 6 hodinami

Lipavský si vytyčil cíle pro letošek. Ekonomickou diplomacii a aktualizaci systému Drozd
před 7 hodinami
Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou
Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.
Zdroj: ČTK