Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové plyny jsou ekologickou katastrofou, v případě těch malých tomu tak nemusí nutně být. Nová studie totiž potvrdila, že díky nim vzniká v rašelinách krusta, která dokáže zamezit emisím.

V rašelinných půdách se nachází velké množství uhlíku, které jej v sobě drží tolik, že dokáží konkurovat i ostatním rostlinám na Zemi, a to navzdory faktu, že tvoří pouhá 3 % litosféry.

Dojde-li k velkému požáru rašeliniště, uvolní se uskladněný uhlík do atmosféry, kde dojde ke změně jeho složení. Tento jev byl například zaznamenám v indonéských pralesích, kde hořely nejen stromy, ale i rašelina.

"Uvolněné množství oxidu uhličitého odpovídalo desítkám procent CO2, který vypustíme spalováním uhlí, ropy a zemního plynu za celý rok,“ nastínil expert na životní prostředí Vojtěch Kotecký v interview pro Český rozhlas Plus. 

Mírné požáry

Díky nové studii publikované v odborném magazínu Global Change Biology zabývající se mírnými požáry, s nimiž se krajina potýká po tisíciletí, se potvrdilo, že takové menší incidenty životnímu prostředí spíše pomáhají.

"To je situace, kdy požár jen prolétne krajinou, spálí suchou vegetaci, která je na rašeliništi od loňského roku a nezanechá za sebou velké následky,“ nastínil biolog. 

Rašelina se za pomocí mírného ohně pročistí a stane více odolnou. Vědci zároveň také potvrdili, že toto pravidlo platí ve všech ekosystémech napříč celým světem, tedy i v období velkého sucha.

„Když se sečte bilance za několik let nazpět, zjišťujeme, že požár vedl ke snížení množství uhlíku, které se z rašeliniště uvolňuje,“ konstatoval Kotecký.

Malé ohně ničí škodlivé houby a mikroorganismy

Hlavní příčinou očistného účinku malých požárů je jejich schopnost měnit chemické složení rašeliny, u níž se pak sníží riziko rozkladu. Díky ohni dojde k procesu, kdy uhlík zůstane uložen v půdě.

Podle spoluautora zmiňované studie profesora Neala Flangana se jedná o ekvivalent výroby pochoutky crème brûlée, kdy cukrář nechá zkaramelizovat třtinový cukr, jímž pak ozdobí dezert. I v takovém případě můžeme hovořit o vzniku tenké krusty. 

Malé požáry dále také rašelinám pomáhají tím, že ničí houby a mikroorganismy, které půdu v rašeliništích ničí.

Rašeliniště chrání před suchem

Rašelinné půdy mimo jiné také pomáhají v boji se suchem, jelikož zadržují vodu v kraji, zachytávají deště, a pomalu je vypouští. Z tohoto důvodu se také některé státy, včetně Česka, rozhodly začít s obnovou rašelinišť. U nás se s tím začalo například na Krušnohorsku. 

"Pomáhají chránit před suchem i před povodněmi. Když začne hodně pršet, velká část vody se zadrží v rašeliništi a neodteče na vesnice a města v údolí,“ řekl Kotecký s poznámkou, že v Británii podporují obnovu rašelinišť i vodárenské společnosti, jelikož mohou zadržet dešťovou vodu až na dva roky. 

"Čistě komerčně je pro ně výhodné, že nahoře v povodí mají uchované rašeliniště, které jim bude vydávat kvalitní čistou vodu soustavně a že nebudou muset řešit nedostatek vody v suchém období,“ podotkl.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

Klimatické změny Přírodní požáry životní prostředí Požáry věda

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy