Obce, jichž se týkal seznam devíti lokalit pro jaderné úložiště, a nyní je poradní panel expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů nezahrnul do užšího seznamu, rozhodnutí opatrně vítají. Upozorňují ale, že konečné rozhodnutí zatím nepadlo.
Návrhu panelu expertů SÚRAO už nezahrnuje lokality Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a lokalita Na Skalním u Dukovan. Návrh projedná Rada SÚRAO a konečné slovo bude mít vláda.
Starosty obcí z lokality Kraví hora rozhodnutí nepřekvapilo. "My jsme s tím v podstatě počítali," řekl starosta Bukova s 200 obyvateli Jiří Vrbka. Poslední rok jim podobný výsledek naznačovali odborníci. Zařazení nečekala ani starostka Milasína Marie Dvořáková. Vesnice má necelých 50 obyvatel.
Rozhodnutí přivítali i zástupci obcí z lokality Na Skalním u jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. "Informaci jsem se dozvěděla před několika minutami, jsem šťastná," řekla Marie Kouřílková, předsedkyně osadního výboru v Boňově, který spadá pod Jaroměřice nad Rokytnou. Lokalita zahrnuje katastr Boňova a dalších sedmi osad a obcí včetně Lipníku.
"Velice mě to potěšilo a už mě to nezavazuje, abych pokračoval dál jako starosta v dalším volebním období," řekl starosta Lipníku Miroslav Svoboda. Zabránit vzniku úložiště pro něj bylo jedním ze stěžejních povinností v úřadu. Úlevu cítí i místopředseda spolku SOS Na Skalním Petr Andrýsek. "Je to úleva, na druhou stranu je to návrh poradního panelu, musí být ještě schválen Radou SÚRAO a následně vládou, takže to samozřejmě není definitivní tečka," podotkl.
Doporučení expertů vnímá rezervovaně Petr Nohava, nezávislý starosta obce Pluhův Žďár na Jindřichohradecku. U obce je lokalita Čihadlo. "To, že jsme vypadli, může na první pohled vypadat jako dobrá zpráva, ale zároveň po zkušenostech s jednáním SÚRAO - protože těch veletočů bylo několik - to, že jsme teď venku, neznamená, že úplně. Jsme jedni z prvních náhradníků a i SÚRAO říká, že při bližších průzkumech můžou nastat problémy a ostatní lokality se vrátí do hry," řekl ČTK Nohava. "Celou dobu jsme kritizovali ten proces a to, že jsme vypadli, neznamená, že ho začneme najednou schvalovat. Ten proces je velice chaotický, dopředu nejsou známá kritéria," dodal.
Jako dobrou zprávu pro Jistebnici z lokality Magdaléna na Táborsku hodnotí doporučení expertů její starosta Jiří Popelka (SNK Klenováci). "Je pro nás důležité, aby se všechny výsledky, které přijal expertní panel, dostaly do zákona pro ostatní obce, které v tom zůstaly. Aby chaotický přístup k vyhledávání lokality dostal řád. Zákon o úložišti je v připomínkovém řízení v legislativní radě vlády, měl by být přijat v polovině roku 2021," řekl ČTK Popelka.
Počet vytipovaných míst se má podle dřívějších informací snížit k 30. červnu. Návrh posoudí Rada SÚRAO, která je poradním orgánem ministerstva průmyslu a obchodu, finální slovo bude mít vláda. Na seznamu zůstaly čtyři lokality. Obce, kterých se to týká, hodlají proti možnému úložišti dál bojovat.
Související

Síkela slibuje obcím, že zákon k uložištím radioaktivního odpadu rozšíří jejich práva

Policie obvinila pět lidí a firmu kvůli veřejným zakázkám SÚRAO
Správa úložišť radioaktivních odpadů , obce , Ekologie , životní prostředí
Aktuálně se děje
před 25 minutami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 1 hodinou

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 1 hodinou

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 2 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 2 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 3 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 4 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
včera

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
včera
Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.
Zdroj: Libor Novák