Ptačí chřipka je už i ve středních Čechách, na Benešovsku

Ptačí chřipka se rozšířila na území středních Čech. Veterináři potvrdili ohnisko v malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku, jde tak o druhé ohnisko v zemi. ČTK to dnes sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS). První ohnisko bylo v malochovu v jižních Čechách. Dále veterináři už dříve subtyp choroby H5N8, který není přenosný na člověka, potvrdili ve třech lokalitách u divoce žijících ptáků. Do středočeského malochovu ji nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.

V chovu bylo původně 45 slepic a šest kachen, 25 slepic v něm uhynulo. Chovatel to nahlásil krajským veterinářům. Zbývající drůbež z chovu bude podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda ve středu utracena.

Kolem ohniska se vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, ve kterých budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

"Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). V současnosti se ve středočeském chovu zjišťuje patogenita choroby.

Veterináři upozorňují na to, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.

Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila na to, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

Související

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

Více souvisejících

ptačí chřipka Středočeský kraj

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy