Šumavu čekají velké změny: Ministerstvo chce čtyři zóny místo nynějších tří

V Národním parku Šumava by měly nově vzniknout čtyři zóny místo dosavadních tří. Pod nejpřísnější režim, tedy do přírodní zóny, která se ponechá pouze přírodním procesům, má nově spadat 27,7 procenta plochy parku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Příroda
doporučujeme

Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva životního prostředí, která je k dispozici na vládním webu. Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení. Nově navržené zóny ve vyhlášce odpovídají návrhu, který v červnu schválila Rada Národního parku Šumava.

Vedle zóny přírodní má v šumavském parku vzniknout zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a která má tvořit 24,6 procenta parku. Zóna soustředěné péče má zabrat 46,5 procenta. Nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu, bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně zastavěné a zastavitelné lokality.

Většinu pozemků v šumavském národním parku vlastní stát, a to asi 86 procent. Asi desetina parcel je v majetku obcí a zbývající čtyři procenta pozemků je soukromá. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že nově navrhované rozdělení parku do zón nezasáhne do nynějšího běžného hospodaření v parku. Pokud by některému z vlastníků vznikla kvůli ochraně území újma, má právo požádat stát o peněžitou náhradu, stojí v důvodové zprávě.

Ministerstvo uvádí, že vymezení zonace podle platného zákona o ochraně přírody a krajiny je nezbytné pro stanovení dlouhodobých cílů ochrany a poslání pro jednotlivé části národního parku.

Kvůli návrhu rozdělení Šumavy do zón podal v srpnu Jihočeský kraj správní žalobu na národní park i ministerstvo. Tvrdí, že ho obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón. Vedení parku ale uvedlo, že jeho ředitel Pavel Hubený osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha v pohotovosti. Ekologičtí aktivisté se přilepili na magistrálu…

12.10.2019 18:51 Aktualizováno Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali dnes před 16:00 téměř na 40 minut…

Jak přísné bude omezení zplodin? Ministr Brabec řekl, na čem se EU dohodla

04.10.2019 20:29 Aktualizováno Evropská unie nebude na prosincové klimatické konferenci v Chile prezentovat přísnější závazek…

Kdo zaplatí škody po hraboších? Ministerstva si věc přehazují jako horký…

02.10.2019 15:21 Zemědělcům postiženým zvýšeným výskytem hrabošů by škody mělo podle sněmovního zemědělského výboru…

Faltýnek se zlobí kvůli hrabošům: Škody by mělo platit životní prostředí

02.10.2019 10:45 Odškodnění pro zemědělce za škody způsobené hrabošem by mělo zaplatit ministerstvo životního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama