Šumavu čekají velké změny: Ministerstvo chce čtyři zóny místo nynějších tří

V Národním parku Šumava by měly nově vzniknout čtyři zóny místo dosavadních tří. Pod nejpřísnější režim, tedy do přírodní zóny, která se ponechá pouze přírodním procesům, má nově spadat 27,7 procenta plochy parku.

Příroda
doporučujeme

Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva životního prostředí, která je k dispozici na vládním webu. Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení. Nově navržené zóny ve vyhlášce odpovídají návrhu, který v červnu schválila Rada Národního parku Šumava.

Vedle zóny přírodní má v šumavském parku vzniknout zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a která má tvořit 24,6 procenta parku. Zóna soustředěné péče má zabrat 46,5 procenta. Nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu, bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně zastavěné a zastavitelné lokality.

Většinu pozemků v šumavském národním parku vlastní stát, a to asi 86 procent. Asi desetina parcel je v majetku obcí a zbývající čtyři procenta pozemků je soukromá. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že nově navrhované rozdělení parku do zón nezasáhne do nynějšího běžného hospodaření v parku. Pokud by některému z vlastníků vznikla kvůli ochraně území újma, má právo požádat stát o peněžitou náhradu, stojí v důvodové zprávě.

Ministerstvo uvádí, že vymezení zonace podle platného zákona o ochraně přírody a krajiny je nezbytné pro stanovení dlouhodobých cílů ochrany a poslání pro jednotlivé části národního parku.

Kvůli návrhu rozdělení Šumavy do zón podal v srpnu Jihočeský kraj správní žalobu na národní park i ministerstvo. Tvrdí, že ho obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón. Vedení parku ale uvedlo, že jeho ředitel Pavel Hubený osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuny mrtvých ryb. Inspekce už ví, jaká jedovatá látka unikla do Bečvy

24.09.2020 16:22 Aktualizováno Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Ukázaly to rozbory vzorků vody, řekla dnes…

Řeka Bečva je po kontaminaci mrtvá. Do kafilérie bylo odvezeno již 20 tun…

23.09.2020 16:08 Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilerie 20 tun…

Kvůli chemikálii uhynuly v Bečvě tuny ryb, zásah pokračuje. Přerov varuje…

21.09.2020 14:51 Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého…

Havlíček: Snížení emisí o 55 pct do roku 2030 je pro ČR nereálné

16.09.2020 14:25 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama