Svaz: Zdražení potravinářské pšenice je pro pekaře špatná zpráva

Informace mlynářů o zvýšení ceny potravinářské pšenice a signály o její letošní nevyrovnané kvalitě znamenají pro pekaře špatné zprávy. Změna dodavatelské ceny pečiva do obchodních řetězců a prodejen nezávislého trhu je však otázkou vyjednávání mezi konkrétním výrobcem a obchodem. ČTK to dnes řekl ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal. Svaz průmyslových mlýnů ČR v úterý uvedl, že ceny pšenice jsou v současnosti o 200 Kč za tunu vyšší než loni a zřejmě dále porostou.

"Projevuje se přebytek krmné pšenice a vytváří se tlak na zvyšování ceny pšenice potravinářské, o kterou je navíc velký zájem v zahraničí. Neříká se nám to lehce, ale zářijové ceny potravinářské pšenice jsou již o 200 Kč za tunu vyšší než loni," uvedl představitel svazu Pavel Filip. Výsledky letošní úrody pšenice jsou sice podle něj dobré z hlediska množství, ale neplatí to pro kvalitu.

Podle Dřízala je mouka pro pekaře hlavní surovina. "Zvýšení její ceny a technologické úpravy na zajištění vysoké jakosti chleba a pečiva znamenají vyšší náklady. Letos se zvedla pekařům již cena droždí, které se stalo v období domácího pečení nedostatkovým zbožím, z hlavních surovin podražil též olej," sdělil Dřízal.

Podle interního šetření pekařského svazu vzrostly pekařům provozní náklady v první vlně koronavirové epidemie o osm procent. Šlo hlavně o pořízení ochranných prostředků, roušek a dezinfekce k zajištění maximální bezpečnosti potravin, dále zajištění pracovníků do výroby a na distribuci, tak aby bylo i ve ztížených podmínkách zabezpečeno plynulé zásobování obchodů.

"Největší položkou v současné době jsou ale náklady na zvýšení mezd pracovníků v pekárnách. Ty byly dlouhodobě silně podhodnocené a mzdy v pekárnách činily pouze dvě třetiny republikového průměru. Každý zodpovědný majitel pekárny si uvědomuje, že bez dobře odměňovaných a motivovaných pekařů nemůže vyrábět kvalitní chléb a pečivo," doplnil Dřízal.

Jak dále uvedl, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ceny pekařských výrobců v ČR dlouhodobě stagnují a jsou na úrovni roku 2011. "Podle Eurostatu (evropského statistického úřadu) je například český chléb pátý nejlevnější v EU, levnější je pouze na Balkáně. Nejprodávanější tukový rohlík o hmotnosti 43 gramů stál před deseti lety v obchodech běžně 2,50 Kč, dnes se prodává obvykle za 1,90 Kč," dodal Dřízal.

Související

Více souvisejících

zemědělci obiloviny

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy