Výroba masa loni v Česku stoupla o 2,6 procenta

Výroba masa loni v Česku stoupla o 2,6 procenta na 466.856 tun, vyšší byla naposledy v roce 2011. Loni vzrostla výroba drůbežího a vepřového masa, hovězího se vyrobilo stejně jako v roce 2020. Ceny zemědělských výrobců jatečných zvířat se mírně zvedly u jatečného skotu a jatečných kuřat, zatímco ceny jatečných prasat byly výrazně pod úrovní roku 2020, klesly zhruba o 16 procent.

Nákup mléka loni klesl meziročně o dvě procenta na 3,047 miliardy litrů, výkupní cena stoupla o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Výroba masa nepřetržitě roste již čtvrtým rokem. V roce 2021 se zvýšila o 2,6 procenta, z toho nejvíce vzrostla výroba drůbežího masa následovaná masem vepřovým. Hovězího se vyrobilo stejně jako v roce 2020. Jatečná zvířata ze zemědělských podniků byla v minulém roce také ve větší míře vyvezena do zahraničí, zejména hovězí dobytek," uvedl dnes ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba vepřového masa, které představuje téměř polovinu veškeré produkce, loni stoupla o 2,6 procenta na 217.008 tun. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat byly hluboko pod úrovní předloňského roku, dosáhly průměrné hodnoty 26,47 Kč/kg v živém nebo 34,41 Kč/kg v mase. "V důsledku dlouhodobého přebytku vepřového masa na evropském trhu se ceny jatečných prasat drží pod hranicí 30 Kč/kg živé hmotnosti už 18 měsíců v řadě," podotkla Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Loni během roku na to chovatelé podle ní reagovali omezováním stavů prasnic, které vyřazovali z chovu na jatka.

Dovoz živých prasat se loni meziročně snížil o 3,5 procenta, naopak vývoz vzrostl o 4,6 procenta. Co se týče vepřového masa, dovoz se zvýšil o 4,2 procenta a vývoz o 6,1 procenta. Největší zvýšení dovozu vepřového masa bylo zaznamenáno u Německa a Belgie, poklesl dovoz ze Španělska a Nizozemska.

Výroba drůbežího masa stoupla loni meziročně o 3,8 procenta na 177.157 tun. Průměrná cena zemědělských výrobců jatečných kuřat stoupla o 1,8 procenta, během roku se s malými odchylkami pohybovala kolem 23,11 Kč/kg živé hmotnosti. Podle statistiky pohybu zboží přes hranice se s komoditou živá drůbež meziročně obchodovalo méně, zvláště s jednodenními mláďaty. Schodek obchodu s drůbežím masem se snížil, dovoz klesl o 8,9 procenta naopak vývoz o 23,5 procenta vzrostl.

Hovězího masa bylo loni vyrobeno 72.552 tun, zhruba stejně jak předloni. Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se loni zvýšily o 4,3 procenta, a to ve všech významných kategoriích. Průměrná cena, za kterou prodávali chovatelé vykrmené býky, byla 46,84 Kč za kg v živém nebo 85,25 Kč za kg jatečné hmotnosti. Podle předběžných výsledků statistiky pohybu zboží přes hranice se loni s živým skotem obchodovalo více než v předcházejícím roce. Dovoz živého skotu byl vzhledem k vývozu nevýznamný, uvedli statistici. Vývoz stoupl o 3,1 procenta. V živých jatečných zvířatech se vyvezlo 24.448 tun masa, což je třetina roční produkce masa v České republice. U masa stoupl dovoz o 9,8 procenta, vývoz o 7,2 procenta klesl.

Mléka bylo loni nakoupeno přímo od tuzemských producentů 3,0465 miliardy litrů, z toho nákup mlékáren od producentů a odbytových organizací činil 2,645 miliardy litrů, což bylo meziročně o 1,2 procenta více. Ceny zemědělských výrobců mléka dosáhly loni průměrné hodnoty 8,96 Kč za litr mléka, meziročně byly o 4,7 procenta vyšší. Podle statistiků nejvíce stoupaly v závěru roku a v prosinci dosáhly maxima 9,62 Kč/litr. Přeshraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky vykázal loni přebytek meziročně nižší než v roce 2020. Dovoz mléka a mléčných výrobků stoupl o 4,5 procenta na 295.100 tun, vývoz klesl 1,4 procenta na 1,120 milionu tun.

Statistici dnes uvedli také údaje za poslední čtvrtletí loňského roku, výroba masa v tomto období meziročně stoupla o 2,8 procenta na 121.677 tun. Zvýšení výroby zaznamenali statistici u všech tří hlavních druhů masa. Výroba vepřového masa se loni ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o 1,7 procenta na 56.128 tun, drůbežího o 5,1 procenta na 46.012 tun a hovězího o 0,7 procenta 19.497 tun.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

včera

včera

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

včera

včera

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

včera

včera

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

včera

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

včera

včera

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy