Experti: Zrušení EET by nemělo přinést státu výraznější negativa

Zrušení elektronické evidence tržeb (EET) by nemělo přinést státu výraznější negativa. Evidence by navíc do budoucna měla stále menší smysl, protože roste podíl bezhotovostních plateb. Shoduje se na tom většina odborníků na daňovou problematiku, které ČTK oslovila. Někteří ale upozorňují na to, že kdyby byl systém EET dotažený, mohl být významným krokem k digitalizaci státní správy.

Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zákon, který EET ruší. Proti zrušení evidence vystupovalo hnutí ANO, které v době svého vládního působení tento nástroj prosadilo.

"Od zavedení EET se očekával přínos zejména v podobě navýšení příjmů státního rozpočtu v řádech desítek miliard korun a zprůhlednění a narovnání podnikatelského prostředí. Co se týče prvně zmíněného, je pravdou, že k nárůstu příjmů státního rozpočtu došlo. Jelikož bylo nicméně souběžně zavedeno několik dalších opatření v daňové oblasti s obdobnými cíli, je poměrně těžké odhadnout, jaký vliv na nárůst příjmů mělo konkrétně zavedení EET. Dopady EET na narovnání podnikatelského prostředí jsou pak kvantifikovatelné ještě obtížněji," uvedla daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

"EET byl od počátku problematický projekt, u něhož sice bylo možné měřit náklady, ale ne efekt. Nešlo jen o náklady na straně státu, ale také podnikatelů. Největšími z nich byly ztráty produktivního času. Všichni jsme si neradi zvykali na to, že jsou vydávané účtenky náhle dvakrát tak dlouhé, že čekáme v obchodech a restauracích déle na obsloužení a zaplacení. Daňová správa si od toho slibovala vyšší výběr daně a méně podvádění s krácením tržeb. Doložit úspěch v tomto směru průkazně nikdy nedokázala," řekl daňový poradce a jednatel společnosti Kodap Vlastimil Sojka. Upozornil také na to, že výrazně roste podíl bezhotovostních plateb, na které se EET nevztahovala. "Blížíme se době, kdy bude placení v hotovosti za zboží a služby výjimkou a krátit daně cestou zatajování hotovostních příjmů nepůjde," uvedl.

"Podíl hotovostních plateb na tržbách podnikatelského sektoru by se tak měl v nejbližších letech snížit asi na 20 procent celkových tržeb. Je tedy otázkou, zda při takovýchto objemech hotovostních plateb by zachování EET stále vedlo k pozitivní bilanci pro státní rozpočet, vezmeme-li v úvahu náklady na provoz příslušného systému, a EET by nebyla spíše kontraproduktivní," uvedla Ivanco.

Partner společnosti Moore Technology Miloslav Rut soudí, že když už byla EET zavedena, nemělo v době pandemie covidu-19 dojít k jejímu pozastavení. Část podnikatelů podle něj poté začala znovu preferovat hotovostní transakce. "Dotažený systém elektronické evidence tržeb přitom mohl být významným krokem vpřed v rámci digitalizace státní správy. Právě takový nástroj fungující v plném rozsahu měl mimo jiné potenciál být dobrým pomocníkem například ve chvílích, kdy je nutné vyměřovat kompenzace podnikatelům podobně, jako tomu bylo v době pandemických restrikcí," uvedl Rut.

Související

Účtenka s EET.

Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET

Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv. 

Více souvisejících

elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rutte má zelenou. Na cestě do vedení NATO ho podpořilo Slovensko i Orbán

Maďarsko je ochotno podpořit kandidaturu Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, uvedl v úterý maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X. Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte se setkal s Viktorem Orbánem na okraj neformálního summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

včera

včera

Ukrajina míří k masivnímu blackoutu. Lidé budou bez elektřiny polovinu dne, varují energetici

Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek elektřiny způsobené systematickými útoky ruských sil na energetickou infrastrukturu země. V ukrajinské státní televizi uvedl ředitel společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy