Experti: Zrušení EET by nemělo přinést státu výraznější negativa

Zrušení elektronické evidence tržeb (EET) by nemělo přinést státu výraznější negativa. Evidence by navíc do budoucna měla stále menší smysl, protože roste podíl bezhotovostních plateb. Shoduje se na tom většina odborníků na daňovou problematiku, které ČTK oslovila. Někteří ale upozorňují na to, že kdyby byl systém EET dotažený, mohl být významným krokem k digitalizaci státní správy.

Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zákon, který EET ruší. Proti zrušení evidence vystupovalo hnutí ANO, které v době svého vládního působení tento nástroj prosadilo.

"Od zavedení EET se očekával přínos zejména v podobě navýšení příjmů státního rozpočtu v řádech desítek miliard korun a zprůhlednění a narovnání podnikatelského prostředí. Co se týče prvně zmíněného, je pravdou, že k nárůstu příjmů státního rozpočtu došlo. Jelikož bylo nicméně souběžně zavedeno několik dalších opatření v daňové oblasti s obdobnými cíli, je poměrně těžké odhadnout, jaký vliv na nárůst příjmů mělo konkrétně zavedení EET. Dopady EET na narovnání podnikatelského prostředí jsou pak kvantifikovatelné ještě obtížněji," uvedla daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

"EET byl od počátku problematický projekt, u něhož sice bylo možné měřit náklady, ale ne efekt. Nešlo jen o náklady na straně státu, ale také podnikatelů. Největšími z nich byly ztráty produktivního času. Všichni jsme si neradi zvykali na to, že jsou vydávané účtenky náhle dvakrát tak dlouhé, že čekáme v obchodech a restauracích déle na obsloužení a zaplacení. Daňová správa si od toho slibovala vyšší výběr daně a méně podvádění s krácením tržeb. Doložit úspěch v tomto směru průkazně nikdy nedokázala," řekl daňový poradce a jednatel společnosti Kodap Vlastimil Sojka. Upozornil také na to, že výrazně roste podíl bezhotovostních plateb, na které se EET nevztahovala. "Blížíme se době, kdy bude placení v hotovosti za zboží a služby výjimkou a krátit daně cestou zatajování hotovostních příjmů nepůjde," uvedl.

"Podíl hotovostních plateb na tržbách podnikatelského sektoru by se tak měl v nejbližších letech snížit asi na 20 procent celkových tržeb. Je tedy otázkou, zda při takovýchto objemech hotovostních plateb by zachování EET stále vedlo k pozitivní bilanci pro státní rozpočet, vezmeme-li v úvahu náklady na provoz příslušného systému, a EET by nebyla spíše kontraproduktivní," uvedla Ivanco.

Partner společnosti Moore Technology Miloslav Rut soudí, že když už byla EET zavedena, nemělo v době pandemie covidu-19 dojít k jejímu pozastavení. Část podnikatelů podle něj poté začala znovu preferovat hotovostní transakce. "Dotažený systém elektronické evidence tržeb přitom mohl být významným krokem vpřed v rámci digitalizace státní správy. Právě takový nástroj fungující v plném rozsahu měl mimo jiné potenciál být dobrým pomocníkem například ve chvílích, kdy je nutné vyměřovat kompenzace podnikatelům podobně, jako tomu bylo v době pandemických restrikcí," uvedl Rut.

Související

Účtenka s EET.

Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET

Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv. 

Více souvisejících

elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy