Fiala dorazil do Izraele, Netanjahua s Herzogem ujistil o české podpoře

Premiér Petr Fiala (ODS) a předseda rakouské vlády Karl Nehammer přiletěli do Izraele, který je už déle než dva týdny v konfliktu s radikálním palestinským hnutím Hamás. Během návštěvy se evropští státníci setkají se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Jicchakem Herzogem. 

O přistání českého vládního letounu v cílové destinaci informovala ČT24. Stroj ráno odstartoval z Prahy a na cestě se zastavil ve Vídni, kde do něj nastoupil rakouský kancléř. Fiala kvůli zahraniční cestě chybí na probíhajícím jednání Poslanecké sněmovny, která se v prvním čtení zabývá návrhem státního rozpočtu na příští rok. 

Předseda české vlády na síti X uvedl, že přijel vyjádřit solidaritu s Izraelem. "Jsem tady, abych naše přátele ujistil, že Česká republika stojí na straně Izraele a bude při něm stát tak dlouho, jak to bude potřeba," napsal a připomněl, že české firmy okamžitě dodaly základní vojenské vybavení. O další pomoci se má mluvit dnes. 

Ohledně jednání s izraelským protějškem sdělil, že středu zvolili pro setkání záměrně, protože ve čtvrtek bude jednat Evropská rada. Fiala proto chce mít nejnovější informace a argumenty. "V Bruselu budu usilovat o to, aby Rada potvrdila jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu," vzkázal. 

S prezidentem Jicchakem Herzogem se premiér bavil o situaci více než dvou stovek rukojmích. "Mezinárodní společenství musí vyvíjet tlak na jejich bezpodmínečné propuštění, i o tom budu mluvit na zítřejším jednání Evropské rady. Izrael má plné právo na sebeobranu a Česká republika stojí po jeho boku," zdůraznil. 

Izraelský premiér Netanjahu měl s vládní delegací přijet do Prahy v pondělí 9. října na páté česko–izraelské mezivládní konzultace. Sejít se měl také s dalšími ústavními činiteli i zástupci sněmovní opozice. O dva dny dříve však Izrael z Pásma Gazy přepadli radikálové z hnutí Hamás. 

Celkový počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy od té doby podle místních úřadů ovládaných Hamásem stoupl na 5000. Dalších 15 200 lidí bylo zraněno. Rostoucí počty mrtvých hlásí i Izrael. Eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.  

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 6400, zraněno je nejméně 18 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

Česko a Izrael mají od sametové revoluce v prvně jmenované zemi dlouhodobě dobré vztahy. Navzdory tomu neproběhly mezivládní konzultace několik let. Naposledy se uskutečnily v květnu roku 2016 v Jeruzalémě.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Izrael Benjamin Netanjahu Karl Nehammer Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Jicchak Herzog

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy