Premiér Petr Fiala (ODS) se setkal dnes v podvečer v pražské Kramářově vile s devíti svými předchůdci ve funkci předsedy vlády. Pozval je s jejich doprovodem na slavnostní večeři u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České republiky. Z akce se podle úřadu vlády omluvili první úřednický premiér Josef Tošovský a někdejší sociálnědemokratický ministerský předseda Bohuslav Sobotka.
Aktéři setkání se večer zúčastní v Rudolfinu koncertu, který úřad vlády připravil ve spolupráci s Českou filharmonií.
Fiala označil akci v Kramářově vile za zvláštní. "Nejde o to, abychom probírali nějaká konkrétní témata, myslím, že bychom se na řadě politických otázek určitě neshodli. Nezapomeňme, že řada těch bývalých premiérů jsou navzájem bývalí političtí soupeři, někteří jsme i současní političtí soupeři," řekl novinářům. Setkání má vedle oslavy 30 let od vzniku samostatné ČR ukázat, že nad politickým soupeřením a spory stojí společný zájem Česka. "Že jsme schopni v takto slavnostní chvíli sednout si k jednomu stolu a povídat si. Myslím, že už v tom je ta hodnota," uvedl Fiala.
Někdejší úřednický premiér Jiří Rusnok při příchodu podotkl, že své kolegy neviděl většinou velmi dlouho. "Myslím, že přes všechny politické půtky a rozdílnosti nakonec snad všem záleží na naší zemi," řekl.
Někteří bývalí premiéři šli od automobilů do vily přes bránu pěšky. Vedle Rusnoka k nim patřil také Petr Nečas a někdejší sociálnědemokratičtí premiéři Jiří Paroubek a Vladimír Špidla. Další bývalí ministerští předsedové dorazili vozy až před vchod do budovy. Patřili mezi ně i někdejší prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman, předseda ANO Andrej Babiš a Mirek Topolánek. Klaus a Topolánek stáli v čele vlád jako předsedové ODS, Zeman jako předseda ČSSD.
Fiala je 13. premiérem za dobu existence samostatného Česka. Vede v pořadí 16. kabinet. Trojice někdejších premiérů totiž složila po dvou vládách. Někdejší sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross v roce 2015 zemřel.
K večeři se podávala jako hlavní chod telecí svíčková, houbové pyré, cuketa a omáčka albufera. Před tím si mohli účastníci pochutnat na burratě s ovocem, fenyklem, bazalkovým pestem, balzamikovou redukcí a bylinkovým olejem. Dezert pak představovala Pavlova s malinovým sorbetem, lesními plody a šlehačkou. K pití bylo k dispozici bílé a červené víno, pivo, káva a čaj.
Večerního koncertu v Rudolfinu se vedle Fialy zúčastní jeho slovenský protějšek Eduard Heger a zástupci české vlády. Mezi posluchači zasednou také představitelé obou parlamentních komor Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová i další hosté.
Česká republika vznikla 1. ledna 1993 po rozdělení společného státu Čechů a Slováků. První lednový den je v České republice i na Slovensku státním svátkem. Fiala uvedl, že již tehdy byl jako politolog přesvědčen, že jiná cesta než rozpad Československa není. "Bez ohledu na to, jaký jsme kdo měli vztah k Československu, jak jsme se na to dívali. Ta situace spěla k tomu, že dva národy půjdou každý svou cestou," poznamenal. Ocenil, že rozdělení bylo pokojné. "A nakonec že vedlo k tomu, že vztahy mezi oběma zeměmi, oběma společnostmi jsou mimořádné," dodal.
Současní i bývalí představitelé ČR se sešli v Rudolfinu u Dvořákovy Novosvětské
Současní i bývalí političtí představitelé České republiky si dnes připomněli 30. výročí jejího vzniku na koncertě v pražském Rudolfinu. Novosvětskou symfonii nejhranějšího českého skladatele Antonína Dvořáka si přišli poslechnout současní předsedové české a slovenské vlády Petr Fiala (ODS) a Eduard Heger, bývalí čeští premiéři, současní ministři či předsedové a místopředsedové obou parlamentních komor.
"Společnou prací se slovenskými přáteli se nám podařilo zachovat všechno dobré, co ve společném státě existovalo," řekl Fiala v úvodním vystoupení. Ocenil to, že Česko a Slovensko si navzájem pomáhají, například v Severoatlantické alianci, a využívají toho, že si vzájemně dobře rozumějí. Ke Slovensku podle premiéra cítí mimořádnou blízkost i lidé, kteří někdejší federaci obou nyní samostatných států nezažili - a tento postoj je podle Fialy potřebné rozvíjet i do budoucna.
Velmi dobře chápeme, že společně jsme silnější, uvedl Heger. Česko a Slovensko si podle něho zachovaly bratrské pouto, mezi oběma zeměmi existuje jazyková a kulturní blízkost i silné rodinné vazby.
Česká republika je podle Fialy silnější, bohatší, poučenější a zkušenější než v roce 1993, kdy se společný stát Čechů a Slováků rozpadl. "Máme co slavit, máme být společně na co hrdí," dodal. Podle něj se v Česku za uplynulých 30 let výrazně posílila občanská společnost, takže lidé neváhají pomoci obětem ničivých přírodních katastrof či války.
Česká filharmonie zahrála pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova před Dvořákovou devátou symfonií Z Nového světa také skladatelovu předehru Karneval. V úvodu akce zazněly česká i slovenská hymna.
Z bývalých premiérů se v publiku sešli Vladimír Špidla, Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Jiří Rusnok, Jan Fischer a Andrej Babiš, většina z nich dorazila s partnerkami. Předtím byli společně na slavnostní večeři, kterou v Kramářově vile uspořádal Fiala. K pozvání k jednomu stolu odpoledne uvedl, že chce, aby v obdobných slavnostních chvílích byli všichni novodobí čeští premiéři pohromadě, a to navzdory tomu, že mnozí byli nebo jsou politickými soupeři.
Mezi posluchači v sále byli také předsedové Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či bývalá první první dáma Dagmar Havlová. Pozvání přijala rovněž řada velvyslanců.
Česká republika vznikla 1. ledna 1993 po rozdělení společného státu Čechů a Slováků. První lednový den je v České republice i na Slovensku státním svátkem.
Související
Premiér Petr Fiala je nemocný. Ruší program
Na Ukrajince nemáme prachy, obořil se Fiala na Jurečku. To je za hranou, reagoval ministr
Petr Fiala (ODS) , Miloš Zeman , Václav Klaus , Andrej Babiš , Kramářova vila
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Rusové zahájili protiofenzívu v Kurské oblasti. Obě strany připouštějí ukrajinský ústup
před 57 minutami
Hrozba pro bezpečnost Evropy? Jenom sankce proti Íránu nestačí, varuje Kyjev
před 1 hodinou
Jednou debatou to neskončilo? Harrisová se chce s Trumpem střetnout znovu
před 2 hodinami
VIDEO: Trump v debatě s Harrisovou opět fabuloval: Migranti kradou lidem psy a kočky a jedí je
před 2 hodinami
Počasí bude deštivé až do konce týdne. Na horách se čeká první sníh
před 3 hodinami
Taylor Swiftová podpořila Harrisovou proti Trumpovi. Naštvaně odsoudila Trumpem zfalšované billboardy k jeho podpoře
před 3 hodinami
Velká debata Trump - Harrisová: Kandidátka ostře zaútočila na exprezidenta, ten opět lhal v TV
včera
Dodávku raket do Ruska nenecháme bez odezvy, slibuje EU. Ošklivá propaganda Západu, reaguje Írán
včera
V Pásmu Gazy jsme téměř skončili. Zaměříme se na Libanon, tvrdí Izrael
včera
Izrael tvrdí, že při útoku v Libanonu zabil velitele Hizballáhu
včera
Putin obvinil Spojené státy z vyvolávání závodů ve zbrojení
včera
Kim Čong-un oznámil, že KLDR exponenciálně navýší arzenál jaderných zbraní
včera
Ukrajina se připravuje na blížící se zimu. Může být ze všech nejtěžší, přiznává Kyjev
včera
USA oficiálně obvinily Írán z podpory Ruska v boji proti Ukrajině. Zavádí sankce
včera
Zničili jsme Hamás. Už neexistuje, tvrdí Izrael
včera
Evropa stále čeká na složení nové eurokomise. Kvůli Slovinsku se o týden opozdí
včera
Věznice jsou plné, hlásí Británie. Řešení, které zvolila, se ale ne všem líbí
včera
Trump nepravdivě obvinil Harrisovou z upravování davů pomocí AI. Usvědčilo ho množství důkazů
včera
Rusko oznámilo, že jeho armáda obsadila další čtyři obce
včera
FSB nezvládla ukrajinský vpád do Kurské oblasti. Místo nápravy ukazuje prstem
FSB selhala při hodnocení hrozby ukrajinského vpádu do Kurské oblasti. Místo úspěšné obrany země její ředitel svalil vinu na obce v pohraničí a sdělil, že situace je pod kontrolou. Toto chování ale poukazuje spíše na bezmeznou oddanost Vladimiru Putinovi, který z různých selhání vlastních bezpečnostních složek viní kohokoli, jen ne tyto složky.
Zdroj: Jakub Jurek