Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK.
Premiér se při příjezdu do Jeseníku setkal i s kritikou některých obyvatel, před radnicí jej vítali lidé s transparenty a pískotem. Podobná výjezdní zasedání plánuje kabinet až čtyřikrát do roka.
"Když mluvíme o znevýhodněných regionech, máme často na mysli Karlovarský nebo Ústecký a Moravskoslezský kraj, které podle řady definic tyto parametry splňují. Nesmíme však zapomínat ani na části krajů, které jako celek problémy nemají, jako je Olomoucký, ale kde také existují lokality, které jsou z určitých hledisek znevýhodněny. Jesenicko je příkladem toho, jak špatná dopravní dostupnost komplikuje život obyvatel v této části Olomouckého kraje," uvedl premiér. Doplnil, že díky jeho poloze se může vláda zabývat zároveň i problémy sousedního Moravskoslezského kraje.
Vláda chce tento rozdíl mezi regiony snížit zaměřením se na výstavbu silnic, železnic, na rozvoj moderních technologií a v případě Jesenicka i na rozvoj cestovního ruchu. "Do těchto znevýhodněných regionů musí stát směřovat dotační podporu formou speciálních výzev pro příslušné regionu či typy obcí," doplnil premiér.
Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové (Jeseník srdcem) tíží region i další problémy. "Jesenicko každým rokem přichází o stovky lidí, jde většinou o mladé aktivní lidi, kteří odcházejí do vnitrozemí nebo za hranice ČR. Region stárne, je tady málo pracovních příležitostí týkajících se středního nebo vyššího managementu," řekla starostka. "Potřebovali bychom, aby vláda v rámci podpory hospodářsky a sociálně ohroženým územím nám pomohla například s bytovou výstavbou, s dopravní obslužností nebo se zdravotnictvím," doplnila. Konkrétní témata vláda projedná se starosty Jesenicka. Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN) přitom upozornil, že z 13 obcí s pověřenou působností v kraji se definice hospodářsky a sociálně ohrožených území vztahuje na deset z nich.
Především k řešení špatné dopravní obslužnosti se upínají i místní podnikatelé. Poukazuje na to například jednatel Schrothových léčebných lázní v Dolní Lipové na Jesenicku Michal Dyntera. "Investice ze strany kraje a státu do dopravní infrastruktury této lokality, která je odlehlá, jsou velmi potřebné. Pomohlo by lepší silniční napojení. Už se spousta investic přes průsmyky udělala, zkapacitnilo se Červenohorské sedlo. Nicméně to nepřinese úlevu v zimním období, když nasněží nebo mrzne, kamionová doprava se sem obtížně dostává, stejně jako zásobování i doprava osob," řekl dnes ČTK jednatel lázní.
Premiéra ale i ostatní členy vlády však při návštěvě Jeseníku čekala také kritika ze strany nespokojených obyvatel. Fialu lidé s transparenty nazývali zbabělcem a vládu kritizovali za nedostatečnou pomoc lidem. Premiér se jim při návštěvě centra snažil vysvětlit otázky ohledně zdražování potravin i pohonných hmot, demonstranty však jeho argumenty neuspokojily.
Související
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
Petr Fiala (ODS) , Vláda ČR , Olomoucký kraj
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 3 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 5 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák