Jak velká voda pomalu odtéká, naplno se ukazuje její ničivá síla. Mnoho lidí se vydává na pomoc do oblastí postižených povodněmi a poskytují materiální nebo finanční příspěvky. EuroZprávy cz vám přehledně přiblíží, jakými způsoby můžete pomoct zasaženým oblastem.
Finanční pomoc
Existuje více způsobů, jak pomoci. Pokud nemůžete přijet osobně a například pomáhat s úklidem škod, můžete přispět i menší finanční částkou. Peníze je možné poslat skrze neziskové organizace ADRA, Český Červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE nebo Charitu ČR. Všechny odkazy zde uvedené jsou aktivní a lze se jimi prokliknout na stránky organizace, skrze níž byste chtěli přispět.
EuroZprávy.cz zachytily, že někteří lidé by rádi přispěli, ale nechtějí tak činit skrze tyto neziskové organizace. I proto jednotlivé obce zakládají vlastní transparentní účty. Většinou jsou k nalezení na webových stránkách dané obce. Je možné posílat peníze třeba na transparentní účet Krnova, který byl povodněmi těžce zasažen a bude potřebovat velkou pomoc.
Pokud jste zasaženi povodní, mimořádnou dávku v pomoci vám poskytne stát. Stačí k tomu vyplnit formulář na webu Úřadu práce. „Smyslem mimořádné okamžité pomoci je zabezpečit konkrétní osobu nebo rodinu na přechodnou dobu ve formě zajištění základních životních potřeb a prvotní pomoci k odstranění důsledků povodní do doby, než bude pomoc možné poskytnout z jiných zdrojů,“ shrnulo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Materiální pomoc
Materiální pomoc je v těchto dnech naprosto klíčová. Na sociálních sítích najdete mnoho skupin, kde lidé nabízejí či poptávají pomoc nebo informují o cestách do zasažených oblastí. Potřeby jednotlivých regionů se mohou lišit, ale nikdy neuděláte chybu, pokud do balíčku zahrnete pitnou vodu a trvanlivé potraviny. V současnosti může být pití kohoutkové nebo studniční vody v zaplavených oblastech zdravotně nebezpečné, proto je balená voda spolehlivou volbou.
V některých místech mohou být nedostupné základní služby, jako jsou obchody s potravinami. Konzervy s trvanlivým jídlem, které nevyžadují speciální skladování ani údržbu, jsou proto ideální. Pokud jste v oblasti zasažené záplavami a vaše zásoby konzerv byly vodou zasaženy, je důležité je důkladně omýt, pokud nedošlo k jejich fyzickému poškození.
Chybu neuděláte ani při dodávkách hygienických pomůcek. Dokud se plně neobnoví základní služby, lidé ze zasažených oblastí mohou potřebovat vše – od zubního kartáčku, přes mýdla až po toaletní papír.
Klíčové jsou také čistící prostředky. Nepořádek totiž není nutné dostat jen z ulic, ale také ze samotných lidských obydlí. Jelikož je povodňová voda ze zásady silně znečištěná a může obsahovat i splašky, je vhodné pro úklid zasažených obydlí (pokud nedošlo k jejich devastaci) použít i dezinfekční přípravky, jako třeba Savo. K čistícím prostředkům můžete přidat také hadry, houbičky nebo staré utěrky.
Rozhodně se neztratí ani oblečení – a to jakékoli velikosti, od dětského po XXL. Někteří lidé ztratili domovy a s ním i veškeré teplé oblečení, mohlo jim zůstat pouze to, co si zabalili do evakuačního zavazadla nebo oblékli při rychlém útěku před povodní.
Pomoc v terénu
Poškozené obce se potýkají s masivními nánosy bahna a poničeným majetkem, mezi nímž nechybí odplavená auta, popadané ploty nebo poškozené domy.
Aby mohly brzy začít fungovat všechny služby, je nutné odstranit bahno a veškerý nepořádek ze silnic a okolí klíčové infrastruktury, jako jsou například obchody. Hasiči a armáda se sice snaží pomoct ze všech sil, pomoc dalších lidí je ale vždy vítaná a proces urychlí.
Neziskové organizace registrují dobrovolníky a následně je rozvážejí tam, kde jsou potřeba. Většinou mají k dispozici potřebné náčiní, jako lopaty, kyblíky a smetáky; přidat něco ze svých zásob ale také neuškodí.
Pomůže i sdílení
Pokud zrovna nemůžete pomoct v terénu nebo nemáte prostředky na finanční podporu, velký vliv může mít i sdílení informací. Ať už jde o sdílení upozornění o blížící se velké vodě nebo informací o tom, kam zrovna míří pomoc nebo co lidé v zasažených oblastech potřebují.
Různé neziskové organizace, hasiči a samotné obce jsou ve valné většině aktivní na sociálních sítích a sdílejí informace o svých aktivitách a potřebách.
Související
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
před 1 hodinou
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 3 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 3 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 4 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 5 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 6 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 8 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 9 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 9 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 11 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Zdroj: Libor Novák