Jak pomoct zasaženým oblastem? Kromě materiálu a financí pomůžou i šikovné ruce nebo sdílení

Jak velká voda pomalu odtéká, naplno se ukazuje její ničivá síla. Mnoho lidí se vydává na pomoc do oblastí postižených povodněmi a poskytují materiální nebo finanční příspěvky. EuroZprávy cz vám přehledně přiblíží, jakými způsoby můžete pomoct zasaženým oblastem.

Finanční pomoc

Existuje více způsobů, jak pomoci. Pokud nemůžete přijet osobně a například pomáhat s úklidem škod, můžete přispět i menší finanční částkou. Peníze je možné poslat skrze neziskové organizace ADRA, Český Červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE nebo Charitu ČR. Všechny odkazy zde uvedené jsou aktivní a lze se jimi prokliknout na stránky organizace, skrze níž byste chtěli přispět.

EuroZprávy.cz zachytily, že někteří lidé by rádi přispěli, ale nechtějí tak činit skrze tyto neziskové organizace. I proto jednotlivé obce zakládají vlastní transparentní účty. Většinou jsou k nalezení na webových stránkách dané obce. Je možné posílat peníze třeba na transparentní účet Krnova, který byl povodněmi těžce zasažen a bude potřebovat velkou pomoc.

Pokud jste zasaženi povodní, mimořádnou dávku v pomoci vám poskytne stát. Stačí k tomu vyplnit formulář na webu Úřadu práce. „Smyslem mimořádné okamžité pomoci je zabezpečit konkrétní osobu nebo rodinu na přechodnou dobu ve formě zajištění základních životních potřeb a prvotní pomoci k odstranění důsledků povodní do doby, než bude pomoc možné poskytnout z jiných zdrojů,“ shrnulo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Materiální pomoc

Materiální pomoc je v těchto dnech naprosto klíčová. Na sociálních sítích najdete mnoho skupin, kde lidé nabízejí či poptávají pomoc nebo informují o cestách do zasažených oblastí. Potřeby jednotlivých regionů se mohou lišit, ale nikdy neuděláte chybu, pokud do balíčku zahrnete pitnou vodu a trvanlivé potraviny. V současnosti může být pití kohoutkové nebo studniční vody v zaplavených oblastech zdravotně nebezpečné, proto je balená voda spolehlivou volbou.

V některých místech mohou být nedostupné základní služby, jako jsou obchody s potravinami. Konzervy s trvanlivým jídlem, které nevyžadují speciální skladování ani údržbu, jsou proto ideální. Pokud jste v oblasti zasažené záplavami a vaše zásoby konzerv byly vodou zasaženy, je důležité je důkladně omýt, pokud nedošlo k jejich fyzickému poškození.

Chybu neuděláte ani při dodávkách hygienických pomůcek. Dokud se plně neobnoví základní služby, lidé ze zasažených oblastí mohou potřebovat vše – od zubního kartáčku, přes mýdla až po toaletní papír.

Klíčové jsou také čistící prostředky. Nepořádek totiž není nutné dostat jen z ulic, ale také ze samotných lidských obydlí. Jelikož je povodňová voda ze zásady silně znečištěná a může obsahovat i splašky, je vhodné pro úklid zasažených obydlí (pokud nedošlo k jejich devastaci) použít i dezinfekční přípravky, jako třeba Savo. K čistícím prostředkům můžete přidat také hadry, houbičky nebo staré utěrky.

Rozhodně se neztratí ani oblečení – a to jakékoli velikosti, od dětského po XXL. Někteří lidé ztratili domovy a s ním i veškeré teplé oblečení, mohlo jim zůstat pouze to, co si zabalili do evakuačního zavazadla nebo oblékli při rychlém útěku před povodní.

Pomoc v terénu

Poškozené obce se potýkají s masivními nánosy bahna a poničeným majetkem, mezi nímž nechybí odplavená auta, popadané ploty nebo poškozené domy.

Aby mohly brzy začít fungovat všechny služby, je nutné odstranit bahno a veškerý nepořádek ze silnic a okolí klíčové infrastruktury, jako jsou například obchody. Hasiči a armáda se sice snaží pomoct ze všech sil, pomoc dalších lidí je ale vždy vítaná a proces urychlí.

Neziskové organizace registrují dobrovolníky a následně je rozvážejí tam, kde jsou potřeba. Většinou mají k dispozici potřebné náčiní, jako lopaty, kyblíky a smetáky; přidat něco ze svých zásob ale také neuškodí.

Pomůže i sdílení

Pokud zrovna nemůžete pomoct v terénu nebo nemáte prostředky na finanční podporu, velký vliv může mít i sdílení informací. Ať už jde o sdílení upozornění o blížící se velké vodě nebo informací o tom, kam zrovna míří pomoc nebo co lidé v zasažených oblastech potřebují.

Různé neziskové organizace, hasiči a samotné obce jsou ve valné většině aktivní na sociálních sítích a sdílejí informace o svých aktivitách a potřebách.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

Více souvisejících

povodně září 2024

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy