Jurečka: Důchody se budou valorizovat ke každému 1. lednu o inflaci a třetinu růstu reálných mezd

Mimořádné valorizace důchodů by v budoucnu mohl stát nahradit dočasnými příspěvky k důchodu, které by kompenzovaly růst cen, ale důchody nezvedaly trvale. Důchody se dál mají pravidelně zvyšovat od ledna, místo inflace a poloviny růstu reálných mezd by šlo o inflaci a třetinu růstu reálných mezd, tedy jako do roku 2018. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jde o koaličně dojednanou reakci na letošní situaci, kterou vláda řešila jednorázovou úpravou valorizace. Ministerstvo chce návrhem zajistit dlouhodobou udržitelnost systému a spatřuje v něm přípravný krok k důchodové reformě. Opozice úpravy odmítá.

Dočasný příspěvek místo mimořádné valorizace by se uplatnil, pokud cenový přírůstek překročí od poslední řádné valorizace pět procent. Dosud tento přírůstek zvedal zásluhový díl penze. Výrazněji se tak trvale navyšovaly vyšší důchody. "Stále zůstane zachována možnost rychlé a citelné kompenzace růstu cen seniorům. Mimořádné valorizace ale nesmějí rozevírat nůžky mezi bohatšími a chudšími seniory," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Dočasný příspěvek bude částečně tvořit fixní částka stejná pro všechny důchodce, druhá polovina bude závislá na procentní výměře. "Pokud by inflace dosáhla pěti procent a průměrný starobní důchod byl přibližně 20.000 korun, pak by fixní částka byla přibližně 300 korun ke každému důchodu a variabilní u průměrného starobního důchodu rovněž 300 korun," řekl ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva Tomáš Machanec.

Současné i budoucí důchody budou řádně valorizovány vždy k 1. lednu, a to o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Dosud to byla inflace a polovina růstu reálných mezd. Úprava reaguje na návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV). Do budoucna zároveň bude pro výpočet růstu spotřebitelských cen rozhodující jen index životních nákladů domácností důchodců.

Letos situaci s mimořádnou valorizací řešila vláda jednorázovou novelou, podle které průměrná měsíční penze vzroste od června o 760 korun. Bez změny pravidel by to bylo 1770 korun. Podle vlády byla změna nutná kvůli stabilitě veřejných rozpočtů, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Projednávání novely provázely mohutné opoziční obstrukce, hnutí ANO chystá návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu.

Právě letošní zkušenost přitom podle Fialy vedla vládu k tomu, aby vytvořila nová pravidla. "Je jasné, že nějaký obecný zásah byl naprosto nutný," řekl dnes Fiala. Nový mechanismus je lepší, nehrozí podle něj náhlý a překvapivý růst, jaký by nastal bez vládní novely letos. Podle Jurečky jde o přípravný krok důchodové reformy, na které kabinet nadále pracuje a chystá se ji představit v květnu.

Návrh obsahuje i změny v předčasných důchodech. Do něj budou moct lidé tři, nikoli pět let před řádným termínem. Penze se jim bude víc krátit. Po připomínkovém řízení a jednání v koalici plánuje Jurečka návrh doplnit i o povinnost 40 let zapojení žadatele o předčasnou penzi do systému pojištění. Předčasné důchody by měli využívat především lidé, kteří pracovali v oborech s vyšší mírou zátěže. Podmínky pro ně vláda ještě zpřesní, uvedl.

Opoziční strany změny kritizují. Nahrazení mimořádné valorizace důchodů dočasnými příspěvky znamená její faktické zrušení, sdělila ČTK předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Označila za symbolické, že první systémová úprava představená vládou směřuje v neprospěch důchodců. "Hnutí ANO obírání důchodců napravilo už jednou a je připraveno ho napravit v případě potřeby znovu," uvedla.

Vedle ANO nepodpoří úpravy ani opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Vláda se rozhodla řešit schodek veřejných rozpočtů jen na úkor důchodců, kritizoval šéf SPD Tomio Okamura. Nahrazení mimořádné valorizace příspěvkem by podle SPD znamenalo markantní zhoršení příjmové a existenční situace desítek tisíc nízkopříjmových a středněpříjmových důchodců.

Kroky podle Jurečky mají pomoci zajistit dlouhodobost a udržitelnost důchodového systému. Kdyby měl fungovat v současné podobě, mohl by důchodový deficit za několik desetiletí činit přes pět procent hrubého domácího produktu, což představuje 300 miliard ročně, uvedl. Opozici Jurečka za to, že vedle svých námitek nepřichází s návrhy, jak by situaci komplexně řešila.

Související

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 25 minutami

před 25 minutami

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy