Kde tankovat při cestě do ciziny? Data hovoří jasně

Ceny pohonných hmot jsou v České republice oproti evropskému průměru nižší. Řidiči si připlatí hlavně při tankování v západních zemích Evropy, naopak se vyplatí natankovat v Polsku či Bulharsku. Vyplývá to z dat Evropské komise, která zveřejňuje průměrné ceny pohonných hmot všech zemí Evropské unie každý týden.

"Ceny v České republice jsou výrazně nižší oproti západní Evropě," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Nižší než v České republice jsou pak například v Polsku a Bulharsku. Do léta lze podle Tomčiaka očekávat mírný růst cen pohonných hmot, ale poměr mezi jednotlivými zeměmi se měnit nebude. Při cestování v letních měsících tak odhaduje, že bude výhodné tankovat na domácích čerpacích stanicích, v Chorvatsku, Slovinsku, Polsku a Bulharsku.

Hlavním důvodem rozdílných cen pohonných hmot jsou podle Tomčiaka rozdílně nastavené výše daní. "Spotřební daň ani DPH se teď v nejbližších měsících v evropských zemích měnit nebude," uvedl Tomčiak. V České republice platí do konce roku 2023 snížená spotřební daň na naftu o 1,5 Kč za litr. Státy s dlouhodobě nejnižšími cenami pohonných hmot jsou pak zároveň státy s nejnižším daňovým zatížením.

Podle aktuálních dat Evropské komise je průměrná cena litru benzinu v Česku 37,3 Kč, průměr všech zemí Evropské unie je téměř o čtyři koruny vyšší, 41,1 Kč. Ze sousedních států natankují řidiči levněji pouze v Polsku. Na Slovensku a v Rakousku jsou ceny srovnatelné s Českou republikou. Ve vzdálenějších zemích je levněji ve Slovinsku či Chorvatsku. V sousedním Německu tankují benzin za téměř 44 Kč za litr. Nejlevnější je benzin v Bulharsku, kde v přepočtu litr vyjde na zhruba 30 Kč. Vůbec nejdražší benzin v Evropské unii je pak v Dánsku, přes 47 Kč.

Ceny nafty jsou v Česku na hodnotě 34,5 Kč, což je zhruba o čtyři koruny méně než průměr v EU. Ze sousedních států má levnější naftu pouze Polsko, litr tam stojí 33,6 Kč. Nejlevnější je na Maltě, a to za zhruba 28 Kč. Nejdražší naftu mají ve Švédsku, litr vyjde na necelých 46 Kč.

Data ohledně cen pohonných hmot sbírá Evropská komise každý týden, například v Česku se zakládají na údajích devíti ropných společností a dvou skladišť pohonných hmot. Dohromady sledované společnosti provozují 1515 čerpacích stanic, což je přes 40 procent všech českých pump.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 25 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 33 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy