Když se lidského neštěstí chytí dezinformátoři. Ničivé zemětřesení jako v Turecku člověk vyvolat nedokáže

Tisíce zmařených lidských životů jsou výsledkem zemětřesení v Turecku a Sýrii, kde nadále pokračují záchranné práce, takže už tak tragická bilance ještě rozhodně není konečná. I přes jeho obří rozměry se přírodního neštěstí chytili dezinformátoři. Experti ale jejich teorie vyvracejí, člověk nemá technologie k vyvolání takové katastrofy. 

Expert na geodynamiku Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pro EuroZprávy.cz popsal, jak zemětřesení vzniká. „Zemětřesení je náhlý pohyb horninových bloků podél tektonického zlomu. K nejsilnějším zemětřesením dochází právě na hranici litosférických desek v důsledku jejich vzájemného pohybu.“ 

Přiblížil, že škody na majetku závisí na intenzitě otřesů, která se odvíjí jak od magnituda zemětřesení, tak od vzdálenosti budovy či města zlomu. „Nicméně lze říct, že zemětřesení o magnitudu méně než 5 obvykle žádné škody nenapáchají,“ doplnil expert. 

Odhad budoucí aktivity v oblasti se podle něj dá jen těžko předpovídat. „Po velkých zemětřeseních přichází vždy takzvaná dotřesová sekvence, která ale po několika dnech či týdnech utichne. V případě Turecka byl bohužel aktivovaný další segment zlomu na sever od toho původního. To se stává zřídka, ale stává. Osobně si nepamatuji, že by se někdy v historii někde na Zemi aktivoval ještě třetí segment v tak krátkém čase, ale zcela vyloučit se to nedá,“ shrnul.  

Katastrofy obřích rozměrů se chytili dezinformátoři 

Pondělní ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo už více než 21 tisíc mrtvých, ve čtvrtek se potvrdila i jedna česká oběť přírodního neštěstí. Dezinformační scéna se obrovské lidské tragédie ihned chytila. Uživatel Martin C. na svém facebookovém účtu sdílel fotografii ze zemětřesení bez uvedení zdroje. V popisku k ní napsal: „Většina probuzeného světa ví, že to zemětřesení nebyla příroda a není o tom pochyb. Tenhle plán Deep state je od začátku součástí vojenské operace a tahle ‚konspirační teorie‘ se brzy dostane povinně i do médií.“ 

Jeden z komentujících pak upozornil na to, že je to „od pohledu podivné“. Podle něj chybí na silnicích praskliny. Expert Václav Kuna tyto dezinformace uvedl na pravou míru. „Trhliny v zemi se při nebo po zemětřesení objevit mohou, ale zdaleka tomu tak není vždy,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.  

V šíření nepravdivých zpráv na Facebooku pokračuje také Aliance národních sil (ANS). Dokonce se adminům tohoto účtu podařilo nevědomky vyvrátit informace o neroztržené zemi, která na sdíleném videu je. ANS na svém účtu velice ochotně sdílí zprávy o americkém vlivu na katastrofu.  

„On ohlásil, že chce ven z NATO, a odveta přišla,“ napsala v komentáři uživatelka Tatiana Tanija Dankova. Ve skutečnosti došlo jen k diplomatické roztržce mezi americkým velvyslancem a tureckým ministrem obrany poté, co z důvodu možných teroristických útoků v Turecku USA a několik evropských zemí uzavřely svá diplomatická zastoupení v zemi. Turecký prezident Erdogan v ní navíc nehrál žádnou roli.  

Obecně komentující narážejí na to, že zemětřesení je uměle vyvolané. Terčem je často projekt HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), který zkoumá ionosféru a procesy v ní – včetně polárních září. Dalším úkolem bylo vylepšení civilních i vojenských komunikačních systémů. Vysílá silné radiové signály, které zemětřesení opravdu vyvolat nemohou. 

Na otázku EuroZprávy.cz, zda jsou lidé schopni se současnými technologiemi vyvolat takto silné zemětřesení, odpověděl expert Kuna. „Ne. Zemětřesení uvolnilo energii, kterou například Temelín vyprodukuje za celý rok. Kromě toho nemáme technologie na to, abychom pohnuli s horninovými bloky v délce 150 kilometrů. A proč bychom to dělali?“ ptal se Kuna.  

Související

Více souvisejících

Zemětřesení Turecko Sýrie Boj proti dezinformacím a fake news akademie věd věda

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy