Když se lidského neštěstí chytí dezinformátoři. Ničivé zemětřesení jako v Turecku člověk vyvolat nedokáže

Tisíce zmařených lidských životů jsou výsledkem zemětřesení v Turecku a Sýrii, kde nadále pokračují záchranné práce, takže už tak tragická bilance ještě rozhodně není konečná. I přes jeho obří rozměry se přírodního neštěstí chytili dezinformátoři. Experti ale jejich teorie vyvracejí, člověk nemá technologie k vyvolání takové katastrofy. 

Expert na geodynamiku Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pro EuroZprávy.cz popsal, jak zemětřesení vzniká. „Zemětřesení je náhlý pohyb horninových bloků podél tektonického zlomu. K nejsilnějším zemětřesením dochází právě na hranici litosférických desek v důsledku jejich vzájemného pohybu.“ 

Přiblížil, že škody na majetku závisí na intenzitě otřesů, která se odvíjí jak od magnituda zemětřesení, tak od vzdálenosti budovy či města zlomu. „Nicméně lze říct, že zemětřesení o magnitudu méně než 5 obvykle žádné škody nenapáchají,“ doplnil expert. 

Odhad budoucí aktivity v oblasti se podle něj dá jen těžko předpovídat. „Po velkých zemětřeseních přichází vždy takzvaná dotřesová sekvence, která ale po několika dnech či týdnech utichne. V případě Turecka byl bohužel aktivovaný další segment zlomu na sever od toho původního. To se stává zřídka, ale stává. Osobně si nepamatuji, že by se někdy v historii někde na Zemi aktivoval ještě třetí segment v tak krátkém čase, ale zcela vyloučit se to nedá,“ shrnul.  

Katastrofy obřích rozměrů se chytili dezinformátoři 

Pondělní ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo už více než 21 tisíc mrtvých, ve čtvrtek se potvrdila i jedna česká oběť přírodního neštěstí. Dezinformační scéna se obrovské lidské tragédie ihned chytila. Uživatel Martin C. na svém facebookovém účtu sdílel fotografii ze zemětřesení bez uvedení zdroje. V popisku k ní napsal: „Většina probuzeného světa ví, že to zemětřesení nebyla příroda a není o tom pochyb. Tenhle plán Deep state je od začátku součástí vojenské operace a tahle ‚konspirační teorie‘ se brzy dostane povinně i do médií.“ 

Jeden z komentujících pak upozornil na to, že je to „od pohledu podivné“. Podle něj chybí na silnicích praskliny. Expert Václav Kuna tyto dezinformace uvedl na pravou míru. „Trhliny v zemi se při nebo po zemětřesení objevit mohou, ale zdaleka tomu tak není vždy,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.  

V šíření nepravdivých zpráv na Facebooku pokračuje také Aliance národních sil (ANS). Dokonce se adminům tohoto účtu podařilo nevědomky vyvrátit informace o neroztržené zemi, která na sdíleném videu je. ANS na svém účtu velice ochotně sdílí zprávy o americkém vlivu na katastrofu.  

„On ohlásil, že chce ven z NATO, a odveta přišla,“ napsala v komentáři uživatelka Tatiana Tanija Dankova. Ve skutečnosti došlo jen k diplomatické roztržce mezi americkým velvyslancem a tureckým ministrem obrany poté, co z důvodu možných teroristických útoků v Turecku USA a několik evropských zemí uzavřely svá diplomatická zastoupení v zemi. Turecký prezident Erdogan v ní navíc nehrál žádnou roli.  

Obecně komentující narážejí na to, že zemětřesení je uměle vyvolané. Terčem je často projekt HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), který zkoumá ionosféru a procesy v ní – včetně polárních září. Dalším úkolem bylo vylepšení civilních i vojenských komunikačních systémů. Vysílá silné radiové signály, které zemětřesení opravdu vyvolat nemohou. 

Na otázku EuroZprávy.cz, zda jsou lidé schopni se současnými technologiemi vyvolat takto silné zemětřesení, odpověděl expert Kuna. „Ne. Zemětřesení uvolnilo energii, kterou například Temelín vyprodukuje za celý rok. Kromě toho nemáme technologie na to, abychom pohnuli s horninovými bloky v délce 150 kilometrů. A proč bychom to dělali?“ ptal se Kuna.  

Související

Více souvisejících

Zemětřesení Turecko Sýrie Boj proti dezinformacím a fake news akademie věd věda

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny března. Meteorologové popsali, jak se bude oteplovat

Česko momentálně svírá mrazivé počasí, nejchladnější za celou probíhající zimu. Zároveň se ale každým dnem blíží nástup jara. Meteorologové z ČHMÚ již vidí až do poloviny března. Jaký je výhled pro nadcházející dny a týdny? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy