Když se lidského neštěstí chytí dezinformátoři. Ničivé zemětřesení jako v Turecku člověk vyvolat nedokáže

Tisíce zmařených lidských životů jsou výsledkem zemětřesení v Turecku a Sýrii, kde nadále pokračují záchranné práce, takže už tak tragická bilance ještě rozhodně není konečná. I přes jeho obří rozměry se přírodního neštěstí chytili dezinformátoři. Experti ale jejich teorie vyvracejí, člověk nemá technologie k vyvolání takové katastrofy. 

Expert na geodynamiku Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pro EuroZprávy.cz popsal, jak zemětřesení vzniká. „Zemětřesení je náhlý pohyb horninových bloků podél tektonického zlomu. K nejsilnějším zemětřesením dochází právě na hranici litosférických desek v důsledku jejich vzájemného pohybu.“ 

Přiblížil, že škody na majetku závisí na intenzitě otřesů, která se odvíjí jak od magnituda zemětřesení, tak od vzdálenosti budovy či města zlomu. „Nicméně lze říct, že zemětřesení o magnitudu méně než 5 obvykle žádné škody nenapáchají,“ doplnil expert. 

Odhad budoucí aktivity v oblasti se podle něj dá jen těžko předpovídat. „Po velkých zemětřeseních přichází vždy takzvaná dotřesová sekvence, která ale po několika dnech či týdnech utichne. V případě Turecka byl bohužel aktivovaný další segment zlomu na sever od toho původního. To se stává zřídka, ale stává. Osobně si nepamatuji, že by se někdy v historii někde na Zemi aktivoval ještě třetí segment v tak krátkém čase, ale zcela vyloučit se to nedá,“ shrnul.  

Katastrofy obřích rozměrů se chytili dezinformátoři 

Pondělní ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo už více než 21 tisíc mrtvých, ve čtvrtek se potvrdila i jedna česká oběť přírodního neštěstí. Dezinformační scéna se obrovské lidské tragédie ihned chytila. Uživatel Martin C. na svém facebookovém účtu sdílel fotografii ze zemětřesení bez uvedení zdroje. V popisku k ní napsal: „Většina probuzeného světa ví, že to zemětřesení nebyla příroda a není o tom pochyb. Tenhle plán Deep state je od začátku součástí vojenské operace a tahle ‚konspirační teorie‘ se brzy dostane povinně i do médií.“ 

Jeden z komentujících pak upozornil na to, že je to „od pohledu podivné“. Podle něj chybí na silnicích praskliny. Expert Václav Kuna tyto dezinformace uvedl na pravou míru. „Trhliny v zemi se při nebo po zemětřesení objevit mohou, ale zdaleka tomu tak není vždy,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.  

V šíření nepravdivých zpráv na Facebooku pokračuje také Aliance národních sil (ANS). Dokonce se adminům tohoto účtu podařilo nevědomky vyvrátit informace o neroztržené zemi, která na sdíleném videu je. ANS na svém účtu velice ochotně sdílí zprávy o americkém vlivu na katastrofu.  

„On ohlásil, že chce ven z NATO, a odveta přišla,“ napsala v komentáři uživatelka Tatiana Tanija Dankova. Ve skutečnosti došlo jen k diplomatické roztržce mezi americkým velvyslancem a tureckým ministrem obrany poté, co z důvodu možných teroristických útoků v Turecku USA a několik evropských zemí uzavřely svá diplomatická zastoupení v zemi. Turecký prezident Erdogan v ní navíc nehrál žádnou roli.  

Obecně komentující narážejí na to, že zemětřesení je uměle vyvolané. Terčem je často projekt HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), který zkoumá ionosféru a procesy v ní – včetně polárních září. Dalším úkolem bylo vylepšení civilních i vojenských komunikačních systémů. Vysílá silné radiové signály, které zemětřesení opravdu vyvolat nemohou. 

Na otázku EuroZprávy.cz, zda jsou lidé schopni se současnými technologiemi vyvolat takto silné zemětřesení, odpověděl expert Kuna. „Ne. Zemětřesení uvolnilo energii, kterou například Temelín vyprodukuje za celý rok. Kromě toho nemáme technologie na to, abychom pohnuli s horninovými bloky v délce 150 kilometrů. A proč bychom to dělali?“ ptal se Kuna.  

Související

Více souvisejících

Zemětřesení Turecko Sýrie dezinformace akademie věd věda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 37 minutami

před 39 minutami

před 41 minutami

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

včera

Google, autor: Kai Wenzel

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů

Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.

včera

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu desítku dronů, zaútočilo i raketami

Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady. Raněné po ruských útocích hlásí Charkovská, Záporožská a Doněcká oblast, která eviduje také jednoho zabitého.

Zdroj: ČTK

Další zprávy