Lidé v Česku si doma nechávají stále menší hotovost

Lidé si doma nechávají stále menší hotovost. Částky nad 50.000 korun si schovávají tři procenta Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura Response:NOW pro Garanční systém finančního trhu. Zúčastnilo se ho 1139 respondentů. Úspory podle něj lidé přesouvají hlavně na spořicí účty.

Průzkum ukázal, že alespoň nějakou hotovost si schovává doma 56 procent Čechů. Více než třetina, 36 procent, má doma částky do 5000 korun, které slouží k pokrytí náhlého výdaje. Dalších 17 procent uvedlo, že si schovávají doma hotovost maximálně do 50.000 korun.

Vyšší částky pak doma uchovává jen zlomek obyvatel, konkrétně do 100.000 korun dvě procenta a částky vyšší než 100.000 Kč pak 0,7 procenta dotázaných.

V porovnání s dobou před pěti lety podle průzkumu vzrostl zájem o spořicí účty. Zatímco v roce 2017 je využívalo 41 procent dotázaných, dnes je to 65 procent. "Na vklady na spořicích účtech se vztahuje zákonné pojištění vkladů. Takže v případě krachu finanční instituce získají lidé své úspory zpět až do ekvivalentu 100.000 eur (2,5 milionu Kč)," uvedla ředitelka Garančního systému Renáta Kadlecová.

O sedm procentních bodů se podle průzkumu zvýšil počet uživatelů běžných účtů, o 11 procentních bodů pak těch, kteří využívají stavební spoření. Zvýšil se i počet těch, kteří využívají termínované vklady, ze šesti na 14 procent. I na ně se vztahuje zákonné pojištění vkladů.

Za nejdůležitější atributy při výběru finanční instituce dotazování Češi považují pověst a důvěryhodnost dané instituce (81 procent), výši poplatků (80 procent) a nabízenou výši úroků nebo výnosů z investice (79 procent). Další důležité atributy jsou výše rizika, která je spojená s investicí (77 procent) a fakt, zda je produkt, kam člověk své peníze ukládá, pojištěn (76 procent).

Naopak jako méně důležité označují lidé to, zda má instituce sídlo v ČR (53 procent), zda jsou lidé již klientem finanční instituce (42 procent) a to, zda jim finanční instituci doporučil někdo známý nebo příbuzný (37 procent).

"Z hlediska pojištění vkladů doporučujeme sledovat, zda je finanční produkt, kam lidé peníze ukládají, pojištěn. Informace o tom získají lidé přímo od dané finanční instituce, která je povinna klienta o pojištění nabízeného produktu informovat, nebo na webu Garančního systému. Pokud mají lidé k uložení více než 100.000 eur, doporučujeme tuto částku rozdělit mezi více institucí, aby se limit pojištění vkladů vztahoval na celou výši částky," dodala Kadlecová.

Garanční systém finančního trhu je zákonem zřízená instituce pro zajištění, správu a použití finančních prostředků k zabezpečení a udržení stability finančního trhu v ČR.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Více souvisejících

češi peníze

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy