Lipavský řekl, co by hrozilo Česku, pokud by Rusko vyhrálo válku na Ukrajině

Pokud by Rusko vyhrálo válku na Ukrajině, bezpečnost, stabilita a prosperita České republiky by výrazně utrpěly. Obětováním Ukrajiny Rusku by Západ nezajistil mír, ale ohrozil svou vlastní bezpečnost, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský na pondělní poradě velvyslanců v Černínském paláci.

Podle Lipavského zůstává primárním národním zájmem České republiky vítězství Ukrajiny, zadržování Ruska a zachování principů Charty OSN.

„Platilo to před dvěma a půl lety a platí to i dnes. Pokud by Putin zvítězil, bezpečnost, stabilita a prosperita České republiky by výrazně utrpěly. Je třeba stále připomínat, že obětováním Ukrajiny Rusku si mír nezajistíme, naopak tím lehkovážně ohrozíme naši bezpečnost a ekonomické důsledky budou bezesporu dramatičtější,“ uvedl Lipavský.

Lipavský také upozornil, že mnoho politiků v Evropě i v Česku to odmítá vidět. „Ti, kteří volají po míru bez podmínek, volají po novém vyjednávání s Ruskem o hranicích v Evropě. Dnes ukrajinské, zítra možná naše,“ varoval.

Ministr také připomněl, že před dvěma a půl lety Evropská unie ukázala, že dokáže být v zahraniční politice akceschopná a připravená rychle přijímat potřebná rozhodnutí. „Tato zkouška dosud neskončila, Rusko stále nezměnilo svůj agresivní kurz. Nikdo si nepřeje mír více než Ukrajinci, pomozme jim ho dosáhnout,“ vyzýval Lipavský.

Lipavský dále uvedl, že Západ dnes čelí výzvám, o kterých si kdysi myslel, že patří minulosti. „V Evropě zuří válka, největší za poslední desetiletí. Dobrou zprávou je, že máme prostředky, jak ji zastavit. Máme peníze, ekonomické kapacity a nemáme pochybnosti o tom, kdo je oběť a kdo zločinec,“ řekl ministr.

Při zajišťování bezpečnosti České republiky zdůraznil nenahraditelnou roli NATO a transatlantického partnerství. Bezpečnost Česka však podle něj nezačíná na hranicích EU či NATO, ale v Donbasu, v Sahelu, na Blízkém východě či v Jihočínském moři. Proto musí být Česká republika aktivní nejen v Evropě, ale také v Africe a Asii. 

Související

Jan Lipavský

Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem

Otázka evidence expremiéra Andreje Babiš (ANO) u komunistické Státní bezpečnosti byla tématem nedělního vydání Partie. Slovensko v uplynulých dnech uzavřelo smír s Babišem a uznalo, že byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale trvá na tom, že Babiš se v minulosti sám přiznal k působení v "hodné" StB. 

Více souvisejících

Jan Lipavský válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 6 minutami

před 16 minutami

před 34 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy