Londýn po stávkách nabízí zdravotníkům v Anglii pětiprocentní zvýšení mezd

Pracovníkům veřejného zdravotnictví v Anglii by mohly příští měsíc o pět procent narůst platy na základě dohody, kterou dnes oznámily odbory a britská vláda. Plán dojednaný po měsících stávek zdravotníků zahrnuje také jednorázovou prémii ve výši minimálně 1655 liber (45.000 Kč). O osudu dohody budou nyní rozhodovat zaměstnanci státního zdravotnického sytému NHS, což podle britských médií může trvat týdny.

Dohoda se týká statisíců zdravotních sester a ošetřovatelů, členů záchranné služby a dalších pracovníků anglického zdravotnictví, na lékaře se však nevztahuje. Jedna z odborářských organizací, která se vyjednávání účastnila, uvedla, že stát vyčlení na platy dodatečných 2,5 miliardy liber (skoro 70 miliard Kč). Vláda Konzervativní strany předtím dlouho uváděla, že na požadavky zdravotníků nemůže přistoupit nebo že o platech s odbory přímo vyjednávat nebude.

Dohoda dosažená po skoro dvou týdnech vyjednávání přichází po měsících stávek zasahujících mnohé sektory od školství po hromadnou dopravu. Protesty reagují na prudký nárůst životních nákladů: inflace v Británii na přelomu roku přesáhla deset procent. Britské veřejné zdravotnictví je kromě toho extrémně přetížené v důsledku pandemie covidu-19 a nedostatku pracovníků, přičemž na péči zřejmě čekají miliony pacientů.

O zvýšení platů v posledních dnech s vládou jednali zástupci 14 odborů a tři největší nyní zaměstnancům doporučily, aby výslednou dohodu podpořili, informuje zpravodajská společnost BBC. Přidáno by podle oznámeného plánu dostali s platností od dubna a jednorázová prémie by mohla u nejzkušenějších zdravotníků činit více než 2400 liber, u lidí v manažerských postech až bezmála 3800 liber.

"Obě strany se domnívají, že (dohoda) představuje spravedlivé a rozumné urovnání, které zohledňuje věrnost pracovníků NHS, jakož i širší ekonomické tlaky, kterým Spojené království aktuálně čelí," uvedli odboráři ve společném prohlášení s vládou. Odborový svaz Unite nicméně svým členům doporučil, aby dohodu v nadcházejícím hlasování nepodpořili.

Britské hospodářství se po brexitu, pandemii a krizi vyvolané útokem Ruska na Ukrajinu ocitá v těžké situaci a podle Mezinárodního měnového fondu bude letos Británie jedinou velkou ekonomikou, která neporoste a povede si hůře i než Rusko zasažené bezprecedentními sankcemi. Britská vláda ve středu oznámila, že země se "technicky" vyhne recesi, hrubý domácí produkt však má meziročně klesnout o 0,2 procenta.

Stávky v posledních měsících za sílící ekonomické tísně pořádali kromě zdravotníků také železničáři, učitelé nebo pracovníci státní správy. Hasiči a řidiči autobusů v Londýně v poslední době dosáhli dohod, které odvrátily další protesty, v mnoha dalších sektorech ale spory o platy pokračují, napsala agentura AP. Tento týden ve stávkách pokračovaly desetitisíce učitelů, úředníků, pracovníků londýnského metra i doktorů.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy