Ministr Výborný: Ve Slezsku se to už nedá pořádně řešit

Česko čelí pokračujícím intenzivním dešťům, které způsobují vážné problémy, především v Moravskoslezském kraji. Některé řeky v regionu dosáhly padesátiletého průtoku, což vedlo k vyhlášení stavu nebezpečí. V Opavě se evakuují tisíce lidí, stav nebezpečí byl rovněž vyhlášen v Olomouckém kraji. Ministr zemědělství Marek Výborný po schůzi povodňového krizového štábu pro Deník N uvedl, že situace v povodí Odry a Opavy je kritická a kontrola toků řek už není možná. V Jihočeském kraji se přehrady rychle plní a hejtman Kuba varoval, že se naplňují i nejhorší scénáře.

Povodňová situace v České republice se během soboty výrazně zhoršila. Povodňové ohrožení postihuje téměř celé území země, s výjimkou západního cípu. Nejvážnější stav je na Moravě, v jižních Čechách, Pardubickém kraji a v pohořích na severu a severovýchodě Čech. Extrémní ohrožení vyžaduje okamžitou pozornost a opatření.

Na severní Moravě a ve Slezsku je situace kritická. Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl: „V povodí Opavy a Odry se snažíme v maximální možné míře využít prostor, ale vzhledem k objemu srážek, které tam spadly, se to dost dobře řešit nedá. Už nejsme schopni zabránit tomu, co se děje v Moravskoslezském kraji. Děláme vše pro minimalizaci škod na majetku a zabránění ztrátám na životech.“

Problémy komplikuje také silný vítr. Český hydrometeorologický ústav oznámil: „Nejvyšší náraz naměřila od půlnoci Milešovka – 131 km/h. V nižších polohách se nárazy větru mohou pohybovat kolem 70 km/h.“

Desetitisíce domácností zůstaly bez elektrického proudu kvůli silnému větru. Před polednem bylo bez elektřiny přibližně 44 tisíc domácností, zejména v Ústeckém a Královéhradeckém kraji, jak uvedla společnost ČEZ. Distribuční síť EG.D zaznamenala ztrátu elektřiny na asi 7 000 místech, přičemž největší problémy jsou na jihu Moravy.

Před 16. hodinou bylo zaznamenáno alespoň nějaký stupeň povodňové aktivity ve 232 lokalitách. Hladiny řek a potoků i nadále stoupají, přičemž extrémní srážky budou pokračovat ve východní části země a na jihu a severovýchodě Čech. Silné srážky se očekávají také ve středních Čechách včetně Prahy.

„Na třetí stupeň povodňové aktivity přes noc vystoupala řeka Smědá na Frýdlantsku v Libereckém kraji. Ta způsobila, že byla odříznuta obec Višňová,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Vážná situace je rovněž na Jesenicku a Bruntálsku na severu Moravy.

Související

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

Více souvisejících

Počasí Marek Výborný (KDU-ČSL) Ostrava

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil aktualizaci jaderné doktríny své země jen dva dny poté, co jeho americký protějšek Joe Biden dal Ukrajině povolení využívat americké zbraně dlouhého dosahu k útokům na ruském území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy