Nová vláda nepřinesla změnu v boji s korupcí, tvrdí TI. Ministerstvo se brání

Česku chybí dlouhodobá strategie omezování korupce, uvedla česká kancelář mezinárodní neziskové organizace Transparency International (TI), která dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česká republika se v něm umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Podle TI chybí českým politikům odhodlání přijímat systémové změny. Vláda Petra Fialy (ODS) v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, uvedla Transparency International ČR (TI ČR).

Česká republika získala v dnes publikovaném srovnání 56 bodů ze 100 možných. To představuje dvoubodové zlepšení oproti předchozímu hodnocení, ale stále je to výsledek o osm bodů nižší než je průměr Evropské unie.

Příčinou je podle TI ČR zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v Česku, a to především ze strany politické reprezentace napříč spektrem. Z dlouhodobé perspektivy postupuje omezování korupce v ČR tempem dva kroky vpřed a dva kroky vzad.

Politikům chybí jasná strategie a odhodlání přijímat ambiciózní a systémové změny, kritizuje organizace. Většinu protikorupčních zákonů za poslední desetiletí podle ní zákonodárci schválili zejména díky evropské legislativě a tlaku mezinárodních organizací.

"Vláda Petra Fialy v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výraznou změnu. Vypadá to, že se spokojila s tím, že Andrej Babiš (ANO) už není premiér a zapomněla, že jím zase může být," uvedl ředitel TI ČR Ondřej Kopečný. "Vládní koalice zatím nenašla odvahu na novelu zcela bezzubého zákona o střetu zájmů, její návrh na ochranu oznamovatelů je jen stínem skutečně efektivního řešení a velké naděje nevzbuzují ani slabé plány na regulaci lobbingu," dodal.

Za zklamání Kopečný označil i přístup vládních stran ke korupčním aférám týkajících se jejich členů. Kauzy Dozimetr či kupčení s městskými byty v Brně nenaplnily deklarovanou změnu v podobě zlepšení politické integrity v Česku, kterou vládní strany před sněmovními volbami v roce 2021 slibovaly, kritizuje TI ČR.

Nesplněné sliby politici omlouvají nutností řešit důležitější agendu. Ačkoliv vláda čelí bezprecedentním výzvám, z kroků řady zástupců pětikoalice podle TI vyplývá, že hlavním důvodem pro pomalý postup protikorupční legislativy je nezájem, neznalost nebo dokonce cílené oslabování účinnosti navrhovaných protikorupčních zákonů.

Česká kancelář TI jmenovitě kritizuje chystanou novelu zákona o státním zastupitelství nebo "osekaný" návrh zákona o ochraně oznamovatelů. Organizace poukazuje rovněž na to, že Česko podceňuje boj proti praní špinavých peněz. Česká republika podle ní nadále zůstává oblíbenou tranzitní zemí pro praní špinavých peněz. "Tyto transfery jsou především ze zemí bývalého Sovětského svazu a peníze putují dále na Západ," varuje TI ČR.

MSp: V prosazování protikorupčních návrhů vláda udělala za rok významný posun

Za uplynulý rok udělaly ministerstvo spravedlnosti i vláda významný posun při prosazování protikorupčních návrhů. Resort tak pro ČTK reagoval na zprávu mezinárodní neziskové organizace Transparency International (TI), která dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česká republika se v něm umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí.

Česko získalo 56 bodů ze 100 možných. Meziročně se sice jedná o dvoubodové zlepšení, stále ale Česká republika zaostává o osm bodů za průměrem Evropské unie.

"Ministerstvo spravedlnosti při prosazování protikorupční agendy za uplynulý rok udělalo významný krok a fakta, tj. zmíněné navržené zákony - o lobbování, ochraně oznamovatelů, státním zastupitelství… hovoří jasně," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Vláda za první rok svého působení do Sněmovny poslala do Sněmovny například návrh zákona o ochraně oznamovatelů, podle ministerstva díky němu budou chráněny osoby, které oznámí protiprávní jednání včetně korupce. Česká kancelář TI ovšem návrh považuje za "stín skutečně efektivního řešení". Původní předlohu žádali upravit také koaliční Piráti. Ministerstvo kritiku nevnímá jako důvodnou, ve Sněmovně se nad zákonem ale ještě povede diskuse.

Za další důležité návrhy resort označil zákon o lobbování, který by měla v příštích několika měsících projednat vláda, a novelu zákona o státním zastupitelství. Ta zavádí časově omezený mandát nejvyššího státního zástupce. Původní návrh ministerstva neobsahoval navzdory programovému prohlášení vlády jasně stanovená pravidla, za jakých může vláda šéfa žalobců odvolat. Kritizovali to jak státní zástupci, tak například i Piráti.

"Tady došlo k úpravě zákona v souladu s mezinárodními trendy a na základě dohody koaličních stran. S výsledkem budou myslím nakonec spokojené všechny strany," řekl v pondělí po schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem premiér Petr Fiala (oba ODS). Česká kancelář TI chystanou novelu kritizovala.

Řepka dále poznamenal, že se za vlády Spolu a Pirátů se STAN začala opět aktivně scházet Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí i její pracovní komise. "Vláda taktéž své protikorupční priority a mezinárodní protikorupční závazky sumarizovala do návrhu Vládní koncepce boje proti korupci na léta 2023 až 2026, u které probíhá vypořádání připomínek," uvedl.

Ministr pro legislativu a předseda vládní rady Michal Šalomoun (za Piráty) ocenil, že se do konce roku konaly dvě schůze rady k projednání zákonů o ochraně oznamovatelů a o státních zástupcích. "Úspěch vidím v tom, že poslanci navrhli rozšířit působnost zákona vedle trestných činů také o přestupky a anonymní oznámení, což byly i návrhy protikorupční rady," uvedl v dnešní tiskové zprávě k prvnímu jmenovanému návrhu. U druhého ocenil, že budou zpřesněny podmínky, za kterých bude možné odvolat nejvyššího státního zástupce, a nemohla tak vláda učinit bez udání důvodu.

Šalomoun chce, aby se vládní rada scházela letos častěji než dříve, kdy to bylo dvakrát ročně. Očekává v ní diskusi o zákonu o lobbingu, změně zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a věcném záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí. "Zároveň bychom v radě rádi tento rok vyhodnotili závěry mezinárodní srovnávací studie ke střetu zájmů a na jejím základě identifikovali problémy v současném českém zákoně," dodal ministr.

Podle české kanceláře TI Česku chybí dlouhodobá strategie omezování korupce. Fialova vláda v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, míní. Většinu protikorupčních zákonů za poslední desetiletí podle ní zákonodárci schválili zejména díky evropské legislativě a tlaku mezinárodních organizací. Za zklamání označil ředitel TI ČR Ondřej Kopečný i přístup vládních stran ke korupčním aférám týkajících se jejich členů.

Piráti v tiskové zprávě uvedli, že strana se snažila o uplatnění celkem 18 protikorupčních opatření. "Je pravda, že ministerstvo spravedlnosti by mohlo s přípravou návrhů třeba u regulace lobbování zrychlit. I tak se situace proti minulé vládě zlepšila a brzy se ještě výrazně zlepší," poznamenal předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

Korupce Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

včera

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

včera

18. dubna 2025 21:24

18. dubna 2025 21:08

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy