O riziku se vědělo, řekl u soudu k útokům v Paříži exprezident Hollande

Bývalý francouzský prezident François Hollande dnes vystoupil jako svědek před soudem v procesu s muži, kteří jsou obviněni z podílu na teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015. Zemřelo při nich 130 lidí. Vláda podle Hollandea věděla o hrozícím nebezpečí, ale bez konkrétních indicií, kdy a kde by k útoku mohlo dojít.

Exprezidenta předvolala asociace zastupující oběti a raněné během útoku Life for Paris. Hollandeovo svědectví provázela přísná bezpečnostní opatření, uvedla AFP.

Exprezident předstoupil před soud v 16:00 a uvedl, že odpoví na všechny dotazy, protože chce pomoci objasnit okolnosti "hrůzné noci" a podat svědectví o svých státnických rozhodnutích, která dni útoku předcházela i následovala. Považuje to za svůj dluh vůči obětem i všem pozůstalým, citovala Hollandea stanice BFM TV z jednacího sálu. Svůj úvodní projev zakončil slovy "demokracie je vždy silnější než barbarství".

"Byli jsme v ohrožení každý den, 12. listopadu, ale stejně dobře to mohlo být 14. listopadu. Věděli jsme, že se připravují operace, že šéfové, jejichž jména už dnes známe, chystají atentáty, nechávají zabíjet lidi. Nevěděli jsme však ani kdy, ani jak zaútočí. (...) Věděli jsme o hrozbě, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by právě ten den byla intenzívnější než jindy. Když se ozval první výbuch, okamžitě jsem si uvědomil, že můžeme čelit realitě atentátu. Po druhém výbuchu už jsem o tom neměl pochyb," uvedl Hollande.

Podle strůjce útoku Salaha Abdeslama, který je v Paříži souzen, teroristé útoky spáchali jako odvetu za francouzské nálety na Sýrii. Hollande ovšem dnes vypověděl, že to není možné, a uvedl, že rozhodnutí zaútočit na výcvikové tábory teroristů v Sýrii padlo 7. září 2015. Letadla zaútočila 27. září 2015, zhruba dva týdny před pařížskými atentáty. Podle Hollandea je zcela nemožné, aby teroristická skupina připravila útok takového rozsahu za pouhé dva týdny. Bojovníci se tedy připravovali už dlouho předtím, než Francie bombardovala syrské cíle, prohlásil Hollande soudu.

Obhájci obviněných podali stížnost proti vystoupení Françoise Hollandea a několika svědků z řad akademiků. Soud na hodinu a půl přerušil jednání, aby jejich stížnost projednal. Nakonec ji zamítl.

Skupina teroristů 13. listopadu 2015 zaútočila v centru Paříže, zabila 130 lidí a stovky dalších zranila. V procesu je obžalováno 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Hlavním obžalovaným je 31letý Francouz marockého původu Abdeslam, který se na začátku soudu prohlásil za vojáka teroristické organizace Islámský stát (IS). Proces začal 8. září, čtení rozsudku je zatím naplánováno na 25. května 2022.

Související

Více souvisejících

François Hollande Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) soudy Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy