O riziku se vědělo, řekl u soudu k útokům v Paříži exprezident Hollande

Bývalý francouzský prezident François Hollande dnes vystoupil jako svědek před soudem v procesu s muži, kteří jsou obviněni z podílu na teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015. Zemřelo při nich 130 lidí. Vláda podle Hollandea věděla o hrozícím nebezpečí, ale bez konkrétních indicií, kdy a kde by k útoku mohlo dojít.

Exprezidenta předvolala asociace zastupující oběti a raněné během útoku Life for Paris. Hollandeovo svědectví provázela přísná bezpečnostní opatření, uvedla AFP.

Exprezident předstoupil před soud v 16:00 a uvedl, že odpoví na všechny dotazy, protože chce pomoci objasnit okolnosti "hrůzné noci" a podat svědectví o svých státnických rozhodnutích, která dni útoku předcházela i následovala. Považuje to za svůj dluh vůči obětem i všem pozůstalým, citovala Hollandea stanice BFM TV z jednacího sálu. Svůj úvodní projev zakončil slovy "demokracie je vždy silnější než barbarství".

"Byli jsme v ohrožení každý den, 12. listopadu, ale stejně dobře to mohlo být 14. listopadu. Věděli jsme, že se připravují operace, že šéfové, jejichž jména už dnes známe, chystají atentáty, nechávají zabíjet lidi. Nevěděli jsme však ani kdy, ani jak zaútočí. (...) Věděli jsme o hrozbě, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by právě ten den byla intenzívnější než jindy. Když se ozval první výbuch, okamžitě jsem si uvědomil, že můžeme čelit realitě atentátu. Po druhém výbuchu už jsem o tom neměl pochyb," uvedl Hollande.

Podle strůjce útoku Salaha Abdeslama, který je v Paříži souzen, teroristé útoky spáchali jako odvetu za francouzské nálety na Sýrii. Hollande ovšem dnes vypověděl, že to není možné, a uvedl, že rozhodnutí zaútočit na výcvikové tábory teroristů v Sýrii padlo 7. září 2015. Letadla zaútočila 27. září 2015, zhruba dva týdny před pařížskými atentáty. Podle Hollandea je zcela nemožné, aby teroristická skupina připravila útok takového rozsahu za pouhé dva týdny. Bojovníci se tedy připravovali už dlouho předtím, než Francie bombardovala syrské cíle, prohlásil Hollande soudu.

Obhájci obviněných podali stížnost proti vystoupení Françoise Hollandea a několika svědků z řad akademiků. Soud na hodinu a půl přerušil jednání, aby jejich stížnost projednal. Nakonec ji zamítl.

Skupina teroristů 13. listopadu 2015 zaútočila v centru Paříže, zabila 130 lidí a stovky dalších zranila. V procesu je obžalováno 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Hlavním obžalovaným je 31letý Francouz marockého původu Abdeslam, který se na začátku soudu prohlásil za vojáka teroristické organizace Islámský stát (IS). Proces začal 8. září, čtení rozsudku je zatím naplánováno na 25. května 2022.

Související

Více souvisejících

François Hollande Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) soudy Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy