Pavel chce od poslanců větší vzájemnou toleranci. Ve Sněmovně mluvil poprvé

Petr Pavel v úterý poprvé od březnového nástupu do funkce prezidenta navštívil Poslaneckou sněmovnu. Koalici i opozici ve své řeči vyzval k větší vzájemné toleranci a hledání shody ohledně klíčových témat pro Českou republiku. Politici vládních stran už hlavě státu poděkovali za návštěvu v dolní komoře. 

Pavel v projevu označil Sněmovnu za ústřední bod českého politického systému, kde se formuje vláda i opozice k ní. Zdůraznil také, že ač není členem žádné, považuje politické strany za neodmyslitelný základ demokratické soutěže.

Prezident zmínil, že velké množství voličů nemá po posledních volbách své zastoupení v dolní komoře parlamentu. "Vnímám jejich frustraci, protože jejich hlasy propadly, a zároveň dnes mají pocit, že je zde ve Sněmovně nikdo nezastupuje. Myslete proto, prosím, ve své práci i na ně," vyzval poslance, kteří podle něj mohou přesvědčit i nevoliče, pokud se budou zajímat o jejich problémy. 

Politické boje ve Sněmovně označila hlava státu za vyhrocenější a úpornější než v Senátu. "Jakkoli to chápu, občas mě, podobně jako řadu vnímavých voličů, překvapuje jejich urputnost a někdy bohužel i paralýza celé Sněmovny, ke které vedou. Chybí mi větší vzájemné naslouchání a tolerance mezi vládní většinou a opozicí," přiznal Pavel.

Ve své řeči promluvil i k opozici, podle něj jde o nepostradatelnou součást demokratických institucí v zemi. "Roli opozice chápu tak, že by měla vždy nabízet věrohodnou alternativu vůči vládě a představovat občanům svá reálná řešení politických problémů, kterým čelíme," nechal se slyšet. Zároveň podle prezidenta musí existovat snaha nalézat shodu s vládou na společných prioritách a styčných bodech.

Pavel následně na tiskové konferenci označil dobrou komunikaci mezi ústavními institucemi za základ a zmínil vlastní návštěvu Senátu či jednání se zástupci vlády i opozice. "V okamžiku, kdy budeme schopni najít alespoň elementární shodu na věcech, které nás trápí všechny společně bez ohledu na to, jestli jsme příznivci nějaké politické strany anebo žádné, tak tam budu považovat svoji misi za úspěšnou," dodal. 

Pekarová Adamová dnes poděkovala Pavlovi za projev na plénu. "Obstrukce nesmí přerůst v destrukci, jak se tomu stalo v tomto volebním období. Jsem ráda, že to pan prezident vnímá stejně a pevně věřím, že jeho slova pomohou ke konstruktivnímu jednání opozice," napsala na twitteru, kde reagoval také Vít Rakušan (STAN). "Díky za návštěvu. A díky za Vaši pokračující snahu o hledání konsensu mezi koalicí a opozicí," vzkázal hlavě státu.

Lidovečtí členové vlády ocenili, že chce prezident přispět ke kultivaci politické debaty. "Díky za tento přístup, oceňuji jej a rád jej budu aktivně podporovat. Choďte častěji, pane prezidente," napsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Mám radost, protože prezident mluvil jak k vládě, tak opozici. Zdůraznil důležitost politických stran a parlamentní demokracie. Na tohoto prezidenta můžeme byt hrdí," dodal jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Petr Hladík.

Pro Pavla šlo o první návštěvu Poslanecké sněmovny, do funkce prezidenta republiky nastoupil 9. března. Ve druhém kole lednové prezidentské volby porazil expremiéra Andreje Babiše (ANO), když získal 58,32 % hlasů. 

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Poslanecká sněmovna Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN) Marian Jurečka (KDU-ČSL) Petr Hladík (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 57 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy