Pavel chce od poslanců větší vzájemnou toleranci. Ve Sněmovně mluvil poprvé

Petr Pavel v úterý poprvé od březnového nástupu do funkce prezidenta navštívil Poslaneckou sněmovnu. Koalici i opozici ve své řeči vyzval k větší vzájemné toleranci a hledání shody ohledně klíčových témat pro Českou republiku. Politici vládních stran už hlavě státu poděkovali za návštěvu v dolní komoře. 

Pavel v projevu označil Sněmovnu za ústřední bod českého politického systému, kde se formuje vláda i opozice k ní. Zdůraznil také, že ač není členem žádné, považuje politické strany za neodmyslitelný základ demokratické soutěže.

Prezident zmínil, že velké množství voličů nemá po posledních volbách své zastoupení v dolní komoře parlamentu. "Vnímám jejich frustraci, protože jejich hlasy propadly, a zároveň dnes mají pocit, že je zde ve Sněmovně nikdo nezastupuje. Myslete proto, prosím, ve své práci i na ně," vyzval poslance, kteří podle něj mohou přesvědčit i nevoliče, pokud se budou zajímat o jejich problémy. 

Politické boje ve Sněmovně označila hlava státu za vyhrocenější a úpornější než v Senátu. "Jakkoli to chápu, občas mě, podobně jako řadu vnímavých voličů, překvapuje jejich urputnost a někdy bohužel i paralýza celé Sněmovny, ke které vedou. Chybí mi větší vzájemné naslouchání a tolerance mezi vládní většinou a opozicí," přiznal Pavel.

Ve své řeči promluvil i k opozici, podle něj jde o nepostradatelnou součást demokratických institucí v zemi. "Roli opozice chápu tak, že by měla vždy nabízet věrohodnou alternativu vůči vládě a představovat občanům svá reálná řešení politických problémů, kterým čelíme," nechal se slyšet. Zároveň podle prezidenta musí existovat snaha nalézat shodu s vládou na společných prioritách a styčných bodech.

Pavel následně na tiskové konferenci označil dobrou komunikaci mezi ústavními institucemi za základ a zmínil vlastní návštěvu Senátu či jednání se zástupci vlády i opozice. "V okamžiku, kdy budeme schopni najít alespoň elementární shodu na věcech, které nás trápí všechny společně bez ohledu na to, jestli jsme příznivci nějaké politické strany anebo žádné, tak tam budu považovat svoji misi za úspěšnou," dodal. 

Pekarová Adamová dnes poděkovala Pavlovi za projev na plénu. "Obstrukce nesmí přerůst v destrukci, jak se tomu stalo v tomto volebním období. Jsem ráda, že to pan prezident vnímá stejně a pevně věřím, že jeho slova pomohou ke konstruktivnímu jednání opozice," napsala na twitteru, kde reagoval také Vít Rakušan (STAN). "Díky za návštěvu. A díky za Vaši pokračující snahu o hledání konsensu mezi koalicí a opozicí," vzkázal hlavě státu.

Lidovečtí členové vlády ocenili, že chce prezident přispět ke kultivaci politické debaty. "Díky za tento přístup, oceňuji jej a rád jej budu aktivně podporovat. Choďte častěji, pane prezidente," napsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Mám radost, protože prezident mluvil jak k vládě, tak opozici. Zdůraznil důležitost politických stran a parlamentní demokracie. Na tohoto prezidenta můžeme byt hrdí," dodal jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Petr Hladík.

Pro Pavla šlo o první návštěvu Poslanecké sněmovny, do funkce prezidenta republiky nastoupil 9. března. Ve druhém kole lednové prezidentské volby porazil expremiéra Andreje Babiše (ANO), když získal 58,32 % hlasů. 

Související

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

Více souvisejících

Petr Pavel Poslanecká sněmovna Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN) Marian Jurečka (KDU-ČSL) Petr Hladík (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy