Petr Pavel v úterý poprvé od březnového nástupu do funkce prezidenta navštívil Poslaneckou sněmovnu. Koalici i opozici ve své řeči vyzval k větší vzájemné toleranci a hledání shody ohledně klíčových témat pro Českou republiku. Politici vládních stran už hlavě státu poděkovali za návštěvu v dolní komoře.
Pavel v projevu označil Sněmovnu za ústřední bod českého politického systému, kde se formuje vláda i opozice k ní. Zdůraznil také, že ač není členem žádné, považuje politické strany za neodmyslitelný základ demokratické soutěže.
Prezident zmínil, že velké množství voličů nemá po posledních volbách své zastoupení v dolní komoře parlamentu. "Vnímám jejich frustraci, protože jejich hlasy propadly, a zároveň dnes mají pocit, že je zde ve Sněmovně nikdo nezastupuje. Myslete proto, prosím, ve své práci i na ně," vyzval poslance, kteří podle něj mohou přesvědčit i nevoliče, pokud se budou zajímat o jejich problémy.
Politické boje ve Sněmovně označila hlava státu za vyhrocenější a úpornější než v Senátu. "Jakkoli to chápu, občas mě, podobně jako řadu vnímavých voličů, překvapuje jejich urputnost a někdy bohužel i paralýza celé Sněmovny, ke které vedou. Chybí mi větší vzájemné naslouchání a tolerance mezi vládní většinou a opozicí," přiznal Pavel.
Ve své řeči promluvil i k opozici, podle něj jde o nepostradatelnou součást demokratických institucí v zemi. "Roli opozice chápu tak, že by měla vždy nabízet věrohodnou alternativu vůči vládě a představovat občanům svá reálná řešení politických problémů, kterým čelíme," nechal se slyšet. Zároveň podle prezidenta musí existovat snaha nalézat shodu s vládou na společných prioritách a styčných bodech.
Pavel následně na tiskové konferenci označil dobrou komunikaci mezi ústavními institucemi za základ a zmínil vlastní návštěvu Senátu či jednání se zástupci vlády i opozice. "V okamžiku, kdy budeme schopni najít alespoň elementární shodu na věcech, které nás trápí všechny společně bez ohledu na to, jestli jsme příznivci nějaké politické strany anebo žádné, tak tam budu považovat svoji misi za úspěšnou," dodal.
Pekarová Adamová dnes poděkovala Pavlovi za projev na plénu. "Obstrukce nesmí přerůst v destrukci, jak se tomu stalo v tomto volebním období. Jsem ráda, že to pan prezident vnímá stejně a pevně věřím, že jeho slova pomohou ke konstruktivnímu jednání opozice," napsala na twitteru, kde reagoval také Vít Rakušan (STAN). "Díky za návštěvu. A díky za Vaši pokračující snahu o hledání konsensu mezi koalicí a opozicí," vzkázal hlavě státu.
Lidovečtí členové vlády ocenili, že chce prezident přispět ke kultivaci politické debaty. "Díky za tento přístup, oceňuji jej a rád jej budu aktivně podporovat. Choďte častěji, pane prezidente," napsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Mám radost, protože prezident mluvil jak k vládě, tak opozici. Zdůraznil důležitost politických stran a parlamentní demokracie. Na tohoto prezidenta můžeme byt hrdí," dodal jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Petr Hladík.
Pro Pavla šlo o první návštěvu Poslanecké sněmovny, do funkce prezidenta republiky nastoupil 9. března. Ve druhém kole lednové prezidentské volby porazil expremiéra Andreje Babiše (ANO), když získal 58,32 % hlasů.
Související

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
Petr Pavel , Poslanecká sněmovna , Markéta Pekarová Adamová , Vít Rakušan (STAN) , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Petr Hladík (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek