Pavel ocenil vládu a jiné složky za reakci na extrémní počasí. Z krize vyjdeme silnější, řekl

S napětím sleduje aktuální dění v Česku i prezident Petr Pavel. V sobotu před polednem na sociálních sítích ocenil reakci vlády, hejtmanů, starostů či příslušníků složek integrovaného záchranného systému. S krizí si poradíme a vyjdeme z ní silnější, vzkázal Pavel. 

Pavel na sociální síti X uvedl, že asi jako všichni občané už několik dní pozorně sleduje varování hydrometeorologů, aktuální situaci a přijatá opatření ke zmírnění dopadů extrémních srážek a následných povodní. Zmínil, že oproti předchozím povodním v letech 1997 a 2002 jsou meteorologické modely a tím pádem i varování přesnější. Zlepšil i systém reakce na krize. 

"Chci vyjádřit uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám IZS, pracovníkům v energetice, dopravě a všem ostatním, kdo se podílejí na zvládnutí této nepředvídatelné situace. Jejich profesionalita, nasazení, ale také solidarita a vzájemná pomoc nás všech je důležitým předpokladem, že si i s touto krizí poradíme a vyjdeme z ní opět o něco silnější," napsal prezident.

Pavel popřál všem hodně sil, odhodlání a dobré vůle, aby nadcházejících několik dní zvládli s co nejmenšími škodami. 

Meteorologové v sobotu před polednem opět upřesnili varování před povodňovými jevy a zvýšili stupeň nebezpečí u větru v oblasti Moravy a Českomoravské vrchoviny. Výstraha před deštěm zůstává beze změny.

Tlaková níže Boris nadále přináší do Česka a zejména jeho jihovýchodní poloviny a oblastí na severu a severovýchodě extrémní srážkové úhrny. Její vliv má trvat minimálně do zítra. Od čtvrtka už přitom na většině území napršelo 50 až 150 milimetrů srážek, přes 150 milimetrů v Novohradských, Orlických a Jizerských horách, na návětří Českomoravské vrchoviny v Pardubickém kraji a na Ostravsku. Návětří Jeseníků a hřebeny Krkonoš zaznamenaly už 200 až 250 mm srážek.

Déšť má s proměnlivou intenzitou nadále pokračovat. "Během dneška naprší v jihovýchodní polovině území a na horách na severu a severovýchodě 30 až 80 mm, lokálně kolem 100 mm, v Moravskoslezském kraji i kolem 150 mm a v Jeseníkách i kolem 200 mm. Na ostatním území budou úhrny do 30 mm. V západní polovině Čech během večera a noci na zítřek déšť zeslábne nebo zcela ustane," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V neděli bude intenzita srážek většinou slabší, přičemž srážkové pásmo se přesune mírně k západu. "Srážkové úhrny se budou na většině území kromě západu Čech pohybovat mezi 10 až 50 mm, ale v Jizerských horách, Krkonoších a Jeseníkách stále kolem 100 mm. Ve východní polovině území budou srážky během dne ubývat," sdělili meteorologové. 

Celkové úhrny od čtvrtka do neděle zůstávají podobné původním předpokladům - v jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech mezi 150 až 300 mm, na návětří hor lokálně i více. Největší srážkové úhrny jsou očekávány za celé období nadále na návětří Jeseníků, a to i přes 500 mm, na hřebenech Krkonoš kolem 400 mm. Na ostatním území s výjimkou západu Čech budou úhrny převážně v rozmezí 100 až 150 mm.

"V pondělí už bude intenzita srážek slabší, naprší většinou 1 až 15 mm, na horách a na jihozápadě Čech lokálně kolem 40 mm," sdělil ústav.

Na severních návětřích hor bude srážkové úhrny zvýrazňovat silný severozápadní až severní vítr, který může dosahovat v nižších a středních polohách i rychlosti kolem 70 km/h, na horách a v exponovaných polohách i kolem 110 km/h. 

"V oblasti Českomoravské vrchoviny a jižní a střední Moravy vítr odpoledne zesílí a v zejména v noci na zítra (15. 9.) bude v nárazech dosahovat i kolem 90 km/h. Vzhledem k podmáčené půdě a olistění stromů bude docházet k četným polomům a vývratům stromů. Zítra během dne bude vítr na celém území slábnout," informovali meteorologové.

V Česku se očekávají další vzestupy hladin vodních toků, které budou v některých povodích i velmi výrazné. "Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. SPA a případně i 50letých průtoků předpokládáme během soboty a neděle na tocích, které odvodňují Jeseníky, Opavsko a Ostravsko. Výrazné vzestupy (s překročením 3. SPA) budou i nadále pokračovat u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti, Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Novohradské hory," dodali meteorologové. 

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Vláda opět řešila pomoc po povodních. Do krajů putují další stovky milionů korun

Moravskoslezský kraj dostane na odstraňování povodňových škod dalších 560 milionů korun ze státního rozpočtu. O udělení státní dotace rozhodla vláda středeční schůzi, informovala o tom na webu. Kabinet také souhlasil s žádostí Olomouckého kraje na další prodloužení stavu nebezpečí na Jesenicku a Šumpersku. Do Parlamentu pošle také několik návrhů legislativních změn, mimo jiné návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Více souvisejících

povodně září 2024 Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy