Pavel považuje V4 především za konzultační fórum

Prezident Petr Pavel v současné době vnímá visegrádskou čtyřku (V4) spíše jako konzultační fórum, které nemá ambice detailně koordinovat zahraniční nebo bezpečnostní politiku. Prostor vidí v rozšíření spolupráce i na baltské země. Pavel to řekl na tiskové konferenci po dnešním setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Bratislavě. Oba počítají se společnou cestou v dubnu na Ukrajinu. 

Pavla za jeho výroky o V4 kritizoval slovenský expremiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie se v některých sondážích už dostala do čela popularity politických stran; na Slovensku budou na konci září předčasné parlamentní volby.

Pavel poznamenal, že se nikdy netajil jistou skepsí, pokud jde o efektivitu uskupení zemí Visegrádu, ke kterým kromě Česka a Slovenska patří ještě Polsko a Maďarsko. Rozpory v poslední době vyvolává zejména postoj Maďarska k válce na Ukrajině.

Český prezident řekl, že v minulosti vyjádřil názor, že V4 bude muset vážně uvažovat, jakým obsahem spolupráci naplnit. Dodal, že je odpůrcem toho, aby se škrtem pera zrušilo něco, co již přineslo svůj efekt.

"V dnešní době vnímám V4 spíše jako konzultační fórum bez ambice detailní koordinace zahraniční nebo bezpečnostní politiky, k tomu visegrádská čtyřka ani nesloužila," uvedl Pavel. Dovede si ovšem představit prostor pro konzultace a spolupráci v řadě oblastí, jako jsou ekonomická, obchodní a kulturní. Potenciál vidí v možné užší spolupráci mezi V4 a baltskými zeměmi.

Pavla za jeho výroky o V4 kritizoval Fico. "Oslabování spolupráce České republiky, Slovenské republiky, Maďarska a Polska není v zájmu těchto čtyř zemí. Je v to v zájmu Spojených států a západní Evropy," řekl Fico na mítinku k mezinárodnímu dni žen v Trnavě.

Podle Fica právě V4 v minulosti zabránila příchodu migrantů na Slovensko či do Česka a "dokázala v Evropské unii velké věci", když koordinovala své postoje. Tvrdil, že oba prezidenti se zabývali různými záležitostmi, ale zapomněli na běžný život Čechů a Slováků. Fico podobně jako Maďarsko odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu, která od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.

Pavel se vyjádřil i k ohlášené návštěvě Ukrajiny. S prezidentem Volodymyrem Zelenským se v neděli telefonicky domluvil, že cestu naplánují na duben. Rád by ji zkoordinoval i s Čaputovou. Konkrétní přísliby, se kterými by na Ukrajinu mohl jet, nechtěl přibližovat. Dodal pouze, že měl již konzultace například s armádou.

Čaputová zopakovala, že se společné cesty na Ukrajinu velmi ráda zúčastní a že nápad na návštěvu vznikl ve stejnou dobu v Praze i v Bratislavě.

Večer se Pavel s Čaputovou zúčastnili diskuse, kterou ve Slovenském národní divadle uspořádaly servery Denník N a Deník N. Věnovali se v ní například pravomocím přímo volených prezidentů nebo možnosti další kandidatury Pavla i Čaputové. Slovenská prezidentka řekla, že rozhodnutí, zda se bude opět ucházet o prezidentský úřad, oznámí v řádu několika týdnů. Tématem byly i zahraničněpolitické otázky týkající se budoucnosti visegrádské skupiny a války na Ukrajině. Oba se shodli, že je nutné i nadále Ukrajinu podporovat. Podle Pavla je nezbytné, aby míru bylo dosaženo tím, že Ukrajina na svém území Rusko porazí. Diváci, kteří zaplnili celý sál, oběma politikům často tleskali, zejména při jejich vyjádřeních k ruské agresi na Ukrajině, nebezpečí populismu nebo boji s dezinformacemi.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel visegradská čtyřka Zuzana Čaputová Robert Fico

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy