Petr Fiala shrnul předsednictví: Ukrajina trpí v nespravedlivé válce. Bojuje, abychom my nemuseli

České předsednictví Radě Evropské unie skončilo, přičemž je představiteli unie hodnoceno veskrze pozitivně. Úspěchy pochopitelně vyzdvihl i předseda vlády Petr Fiala (ODS), který byl v uplynulých šesti měsících klíčovou postavou. 

Premiér zveřejnil obsáhlé shrnutí na facebooku, začal konstatováním, že šlo o šest náročných měsíců poznamenaných ruskou válkou na Ukrajině, energetickou krizí nebo inflací. "Naše motto 'Evropa jako úkol' vyjadřovalo tíhu zodpovědnosti a povinností, které Česká republika musela zvládnout," připomněl. 

Za nejzásadnější opatření, které se dotklo i českých občanů, považuje Fiala vytvoření právního rámce pro pomoc občanům i firmám s cenami energií nebo dohodu o společných nákupech plynu. 

"I díky tomu, že se osmkrát sešla Rada ministrů pro energetiku, jsme výrazně omezili závislost EU na ruských fosilních palivech, zřídili společné nákupy plynu, zajistili dostatek plynu na celou topnou sezónu a připravili se i na další zimu," uvedl předseda občanských demokratů.

České předsednictví také zajistilo pokračování pomoci napadené Ukrajině, která tak letos dostane další prostředky z evropských zdrojů. "Je to důležité rozhodnutí, které je správné z hlediska podpory těch, kteří trpí v nespravedlivé válce, ale je to i důležité preventivní opatření proti další migrační vlně, která by přišla, kdyby Ukrajina jako stát nemohla fungovat," vysvětlil.

"Ukrajina bojuje válku proto, abychom my nemuseli a naše humanitární a finanční pomoc pomáhá tomu, aby další tisíce Ukrajinců nemuselo prchat před válkou do jiných zemí, včetně ČR," pokračoval Fiala, podle kterého se podařilo posílit jednotu evropských zemí. Svědčí o tom i schválení tří sankčních balíčků vůči Rusku a Bělorusku.

Velkým tématem uplynulého roku byl také Balkán. Česko pomohlo s přijetím Chorvatska do eurozóny a Schengenu. Započala také přístupová jednání s Albánií a Severní Makedonií, zatímco Bosna Hercegovina získala kandidátský status a Kosovo si podalo přihlášku do EU. Premiér také zmínil historicky první zasedání Evropského politického společenství na Pražském hradě, kde usedli k jednacímu stolu Arméni a Ázerbajdžánci.

"Česká republika během předsednického půlroku získala cenné kontakty, vybudovala si silnou pozici v EU, zlepšila svoji reputaci a jsme dnes považováni za spolehlivého partnera a významného hráče v rámci evropské sedmadvacítky," podotkl Fiala. "Jsem přesvědčen, že všechny tyto úspěchy a zkušenosti, které jsme jako země získali, zúročíme i v budoucnu ve prospěch České republiky," dodal. 

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) EU (Evropská unie) válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Energetika protiruské sankce summit EU v Praze (7.10.2022)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj

Ukrajina nepřijme nerostnou dohodu se Spojenými státy americkými, pokud by ohrožovala její vstup do Evropské unie. V pátek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na jeho slova upozornil web Politico. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy