Magistrát města Pardubic odebral řidičské oprávnění řediteli Lokalizačního záchranného sboru (LoZS) České republiky Janu Douchovi. Podle rozhodnutí Krajského úřadu byl ale tento krok neoprávněný. Podle Douchy souvisel s osobní averzí jednoho ze zaměstnanců přestupkového odboru magistrátu.
Stalo se tak poté, co ředitel využil modrých majáků na cestě k pacientovi. „…řidič motorového vozidla zn. Škoda Superb, r. z.… neoprávněně užil zvláštních výstražných světel připevněných na vozidle,“ stojí v příkazu, který EuroZprávy.cz mají k dispozici.
LoZS hraje důležitou úlohu v pomoci vážně nemocným pacientům. Podle webových stánek této dobrovolnické organizace například monitoruje pacienty s Alzheimerovou chorobou, stařeckou demencí či epilepsií. Rovněž pomáhá s repatriací a dálkovými transporty pacientů, provádí zdravotní dozor na společenských a sportovních akcích, přepravuje raněné a rodičky nebo evakuuje z válečných zón.
V témže příkazu je ale uvedeno, že „dle registru vozidel je na vozidle … povoleno užití zvláštních výstražných znamení,“ což nekoreluje s tím, že Doucha – ve stejném dokumentu – dostal zákaz řízení na čtyři měsíce a pokutu ve výši 7000 korun. Zmíněný příkaz vypracoval Jan Kantůrek z Oddělení přestupků Magistrátu města Pardubic.
EuroZprávy.cz dostaly k rukám rovněž sdělení stanoviska od Ministerstva dopravy z roku 2018, kde se výslovně uvádí, že „řidič zdravotní dopravní služby může užít zvláštního výstražného světla modré barvy, … při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností“.
To potvrzuje také zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Výstražná světla modré barvy podle něj mohou používat zdravotnická záchranná služba a vozidla poskytovatele zdravotní dopravní služby a poskytovatele přepravy pacientů neodkladné péče.
Vzhledem k tomu, že ředitel LoZS je členem zdravotnické dopravní služby, a právě mířil za pacientkou s epilepsií, se zdá rozhodnutí jako neoprávněné. Pacientce v danou chvíli měl hrozit epileptický záchvat a chyběly jí léky, bez nichž mohla být ohrožena na zdraví i životě.
Potvrzují to slova Douchy o Kantůrkovi z magistrátu, kterému se údajně už řadu let nelíbí, že ředitel LoZS může používat výstražná světla. „Udělal ze mě třídního nepřítele. Chodil na porady Městské policie, kde jim vykládal nesmysly, aby mě stavěli. Ti to vzdali, když zjistili, že mám vše v pořádku,“ řekl pro EuroZprávy.cz.
Jeho kroky pak měly směřovat k pohotovostnímu a eskortnímu oddělení Policie ČR. „Tam jim vysvětloval, že majáky můžeme použít pouze na tuningových srazech a aby mě při jejich použití stavěli. Poté, co zjistili, že mám vše v souladu se zákonem a jeden z policistů z toho měl vážné kázeňské problémy, to vzdali,“ podotkl Doucha.
Teď si podle něj Kantůrek „našel nové kamarády“ u Městské policie Lázně Bohdaneč a „s těmi to zkouší znovu“.
Dalším Kantůrkovým krokem byla stížnost na údajné „nepovolené skladování léčiv“. Odvolával se na situaci, kdy Doucha mířil za pacientkou s epilepsií a vezl jí životně potřebnou medikaci. Pacientka si potřebnou dávku léků přesně pro tento případ u LoZS uložila a tím pádem se jednalo o přepravu léčivých přípravků nezbytných pro poskytnutí neodkladné péče – což je pravomoc, kterou zdravotnická dopravní služba disponuje a Doucha jí v této kritické situaci aktivně využil.
Vysvětlení situace Kantůrkovi dorazilo prostřednictvím mailu, který EuroZprávy.cz dostaly k nahlédnutí, ale nepřipadalo mu dostatečné a požadoval detailnější.
Ředitel LoZS se rozhodl obrátit na Krajský úřad, který začátkem týdne rozhodl, že odebrání řidičského oprávnění nebylo na místě a Douchovi jej vrátil. Toto rozhodnutí mají EuroZprávy.cz rovněž k dispozici.
EuroZprávy.cz se v souvislosti s obviněními vůči Kantůrkovi obrátily na jeho zaměstnavatele – Magistrát města Pardubic. S ohledem na to, že řízení o přestupku ještě nebylo ukončeno, odmítla Kristýna Vlasáková z tiskového úseku kanceláře primátora věc komentovat.
Zareagovala také na obvinění, že měl Kantůrek zadržovat důkazy nebo kontaktovat policisty, aby Douchu zastavovali. „Nemáme žádné informace o tom, že by se cokoliv z toho zakládalo na pravdě,“ uvedla Vlasáková.
Související
V centru Prahy spadla římsa na zastávku MHD. Muž na místě zemřel
Drama v Německu. Hotel se částečně zřítil, hlášeni jsou mrtví i zranění
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
před 41 minutami
Obnovit vztahy mezi Ruskem a USA je nemožné. Kyjev je pomyslným klínem mezi velmocemi
před 1 hodinou
Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
před 1 hodinou
Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj
před 2 hodinami
Zapeklitý případ turisty z OC Chodov. Policie přiznala, že ho nadále vyšetřuje
před 3 hodinami
Ukrajina stále počítá i se scénářem invaze dalšího nepřítele. Mohla by vést i do Černobylu
před 4 hodinami
Policie řešila hrozbu útoku na ostravské univerzitě. Muže zadržela zásahovka
před 4 hodinami
Železničáři se připravují na extrémní počasí. Na cestující se obrátili s prosbou
před 5 hodinami
Scholz chce ukončit ruskou invazi, vyzval k uspořádání dalšího mírového summitu
před 6 hodinami
Britská armáda kvůli výcviku ukrajinských vojáků nestíhá cvičit ty své
před 6 hodinami
Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje
před 6 hodinami
Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu
před 7 hodinami
V EU má právní ochranu více než 4,1 milionu uprchlíků z Ukrajiny
před 7 hodinami
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
před 8 hodinami
Není pomoc jako pomoc. Kdo skutečně podporuje ruskou snahu o zničení Ukrajiny?
před 8 hodinami
Rusko opět hrozí Západu reakcí, pokud Ukrajině útočit na cíle hluboko na ruském území
před 9 hodinami
Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA
před 9 hodinami
Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování
před 9 hodinami
Papež František přicestoval do Singapuru
před 10 hodinami
Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?
Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.
Zdroj: Jakub Jurek