Podle třetiny lidí si oběti mohou za domácí násilí samy

Více než třetina lidí si myslí, že oběti domácího násilí, a to fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického, aspoň někdy na něm nesou vinu. Častěji jsou o tom přesvědčeni muži. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro iniciativu Pod svícnem, která vznikla loni s cílem vzdělávat společnost a docílit změny legislativy týkající se domácího násilí. 

Podle její spoluzakladatelky Barbory Urbanové právě přesvědčení o tom, že si oběť za domácí násilí může sama, přispívá k nenahlášení trestných činů a nízké motivaci obětí řešit situaci.

"V tomto případě platí, že slova mohou ublížit podobně jako činy," uvedla Urbanová.

S fyzickým násilím se u sebe nebo ve svém okolí setkala podle průzkumu, kterého se počátkem dubna zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let, téměř pětina dotázaných, každý dvacátý byl sám obětí. Fyzické týrání zažily častěji ženy, v průzkumu to uvedla téměř desetina z nich. Mezi muži stejně odpověděla dvě procenta dotázaných.

Psychické týrání zaznamenal u sebe, rodiny či přátel každý třetí. Přímo na sobě ho pocítilo zhruba 16 procent žen a šest procent mužů. Podle další ze spoluzakladatelek iniciativy Michaely Studené toto týrání jako jedna z mála forem domácího násilí může fungovat izolovaně, zpravidla ho ale doplňuje ještě sexuální a ekonomické násilí nebo sociální izolace.

Ekonomické násilí, spočívající například v odstřihnutí od peněz, a sociální izolaci podle průzkumu zažil každý dvacátý dotázaný. Zhruba dvě procenta lidí zažila sexuální násilí, nicméně ať už u sebe, nebo v okolí se s ním setkal každý jedenáctý. "Sexualizované násilí obvykle patří mezi velká tabu. Bývá často bagatelizováno či normalizováno. Ať už ze strany rodiny, či nejbližších. Nicméně je třeba říct, že znásilnění v partnerství či v rodině není špatný sex," zdůraznila Studená.

Výzkumníci už dřív spočítali, že Česko ročně ztrácí kvůli domácímu násilí desítky miliard korun, a to na výdajích na nemocenské, zdravotní péči, policejní zásahy či justici. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková má spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) předložit vládě do konce prvního pololetí návrh zákona o ochraně před domácím násilím. Norma má upřesnit definici činu a sjednotit podobu pomoci v celé republice, začít platit by měla v lednu příštího roku. Podle zmocněnkyně nová norma zlepší postavení obětí a jejich ochranu.

Související

Více souvisejících

domácí násilí

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní

Bleskový zásah museli ve čtvrtek podniknout policisté v České Lípě v Libereckém kraji. Po sídlišti se totiž procházel muž se zbraní. Naštěstí se ukázalo, že jde pouze o airsoftovou pušku. Muž přesto skončil v rukou policistů a bude ho čekat správní řízení. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy