Laudát se pustil do ČSSD: Podlejzání, rezignace, ohrožuje českou společnost

Praha - Česká zahraniční politika se výrazně změnila, zejména co se týče vztahů směrem k Rusku a Číně. Tvrdí to místopředseda TOP 09 František Laudát, podle kterého by Česká republika sice měla s Čínou spolupracovat ekonomicky, ale firmy by si měly uvědomovat jistá rizika, která to s sebou přináší.

"Čína je známá masivním porušováním autorských práv a kopírováním věcí. Takže každý by měl být velice obezřetný. Nevím, jak se bude jednat a jak se jedná současným naším ministrům s lidmi, kteří doma mají na rukou krev," uvedl Laudát v pořadu Události, komentáře s tím, že například Tibet má právo, aby se jeho obyvatelé rozhodli, kam chtějí jít a jestli chtějí mít samostatný stát.

"Tady je to pořád pokládáno tak, že tím, že se dělá byznys, se poškozují lidská práva. Většina nedemokratických režimů byla spíše otevřena tím, že se otevřela světu, začala výměna a to je to nejdůležitější, protože lidé, kteří žijí v zemích, kde není demokracie, samozřejmě potřebují vidět nějaké vzory pozitivní, nebo negativní," oponoval mu Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu /ČSSD/.

"Já když vidím, jak paní Merkelová šlape v tom, jak se má chovat vůči Rusku v této krizi, a neví, jestli má pohřbít hodnoty, obětovat Ukrajinu nebo část její nezávislosti, nebo ekonomické výhody, to je to, jestli se nám bude dlouhodobě v dlouhodobém běhu dobře dýchat, když budeme upřednostňovat základní morální hodnoty," podotkl Laudát a opakovaně dodal, že se nezříká spolupráce, ale dlouhodobě se podle něj nevyplatí. 

"Dneska se podívejte. Rusko vždycky bylo pro nás po roce 89 rizikovým trhem, vládlo obrovské nadšení, že se tam vracíme na trhy. A dneska pan ministr musí hasit situaci a vymýšlet podpory firmám, protože najednou ze dne na den to může zhasnout," pokračoval místopředseda TOP 09. "Samozřejmě můžeme něco částečně frikovat i s takovýmito zeměmi, ale vždycky si musíme být vědomi obrovských rizik a ze dne na den, že ten obchod může skončit," dodal.

Následně se Laudát přiznal, že má se sociální demokracií jeden problém. "Ona kouká na okamžitý, rychlý efekt a nebylo by to na tom nic špatného, ale v dlouhodobém horizontu ohrožuje jistoty české společnosti. Vezměte si například tu hysterii kolem amerického radaru. Teď bychom asi spali všichni podstatně klidněji, kdyby na těch asi třech hektarech tady to zařízení existovalo," uvedl.

Na otázku moderátora, čím podle něj sociální demokracie ohrožuje Českou republiku Laudát dodal: "Já si myslím, že je to takové zbytečné podlejzání a rezignace na klíčové hodnoty, na kterých by naše společnost měla fungovat. Samozřejmě možná i v tuhle chvíli, dnes, zítra, pod slibem pracovních míst, tak vám možná někdo dá i za pravdu a budete oblíben. Ale já říkám, že z dlouhodobého hlediska byl bych opatrný," varuje Laudát.

Související

Více souvisejících

František Laudát Jan Mládek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy