Europoslankyně přirovnala Sobotku k Chamberlainovi. Proč?

Praha - Poslankyně Evropského parlamentu za KDU-ČSL Michaela Šojdrová tvrdí, že ačkoli si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) aktuální ruskou hrozbu alespoň zčásti uvědomuje, je smutné, že se snaží zavděčit své straně a voličům. Následně Sobotku přirovnala Sobotku k Nevillu Chamberlainovi stojícímu v čele britské vlády v předvečer Mnichovské krize.

"Není s kým jiným jednat než s Putinem. Putin je ruský prezident, má rozhodující vliv na to, co se dnes odehrává ve východní části Ukrajiny, evidentně má rozhodující vliv na to, jakým způsobem se chovají ukrajinští separatisté, a není nikdo jiný, s kým by se dalo v této věci jednat," cituje europoslankyně Sobotkova slova pronesená konci srpna.

"Zkusme si dosadit místo roku 2014 rok 1938, místo Putina „Herr Hitlera" a uvedený výrok by pak mohl klidně vypadnout z úst nechvalně známému Neville Chamberlainovi stojícímu v čele britské vlády v předvečer Mnichovské krize. Ano, každé podobné srovnání bude mít vždy jednu nohu kratší, nicméně výše uvedená slova musí být zejména na základě naší historické zkušenosti s hozením přes palubu západním světem vnímána s velikou ostražitostí!" srovnává Šojdrová v komentáři na stranickém webu.

Sobotkovi podle ní nelze upřít, že si aktuální ruskou hrozbu alespoň zčásti uvědomuje a dokáže ji i opatrně pojmenovat. "O to více smutné pak ale je, že se svým postojem k dalšímu možnému zostření sankcí evidentně snaží pouze zavděčit se velké části vlastní strany a svým voličům. Hlavně si nenahněvat spolustraníky a voliče, vždyť volby tu budou do tří let!" tvrdí europoslankyně.

V ČSSD podle ní poměrně silně rezonuje názor, že Česká republika by měla být mostem mezi Východem a Západem. Takovou cestu razila po osvobození Československa v roce 1945 řada intelektuálů včetně prezidenta Beneše. "Historie nám ale ukázala, jak tragická tato slepá cesta byla. Kulturně patříme na Západ a nejsme a neměli bychom být pro nikoho koridorem či mostem. Naše ukotvení v západním civilizačním okruhu je zatím pevné, ale dnešní dny nám velmi ukazují jeho potenciální křehkost. Appeasement je luxus, který si viděno prizmatem našeho minulého národního utrpení nesmíme dovolit!" dodává Šojdrová.

Přiznává, že je třeba jednat a že sankce výsledky přinášejí. "Vždyť sankce uvalené EU a světovým společenstvím sotva vešly v platnost. Jaká v tom případě na druhou stranu přinášejí výsledky nekonečná jednání, která nejsou opřena o pevný hodnotový postoj? Jen další potoky krve nevinných lidí bez ohledu na stranu konfliktu! Například Angela Merkelová se přitom vyjádřila naprosto jasně a nalila sobě i občanům čistého vína, když prohlásila, že nové sankce německou ekonomiku sice poškodit mohou, ale „nedělat nic" není možné," popisuje europoslankyně s tím, že objem německého zahraničního obchodu s Ruskem je daleko větší, než ten náš.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Michaela Šojdrová Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy