Best poukázal na největší problém Sobotkova "zpackaného" referenda

Praha - Americký novinář a politický analytik žijící v České republice Erik Best se po dlouhé době opět podíval na výsledky referenda sociální demokracie. Poukázal rovněž na největší problém, se kterým se nyní předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka musí potýkat.

Na samotné referendum strany se Best zaměřil už minulý týden, kdy podotkl, že jeho problém tkví ve významu slova „hlasující", které výslovně definuje § 21 Řádu vnitrostranického referenda ČSSD. „Hlasující" je totiž řádný člen ČSSD. "Podle § 38 tohoto řádu je rozhodnutí v korespondenčním referendu přijato, vysloví-li se pro něj „nadpoloviční většina hlasujících". ČSSD měla 22 577 řádných členů, což znamená, že aby bod referenda prošel, bývalo by pro něj muselo hlasovat 11 289 hlasujících. Otázka s největším počtem kladných hlasů jich však obdržela pouze 7 995. Neprošla tedy ani jedna ze tří otázek," konstatoval Best.

Největší problém se "zpackaným referendem Bohuslava Sobotky" podle Besta tedy je, že premiér nemůže použít „třikrát ano" v plebiscitu jako téma ve volební kampani ČSSD. "Ztroskotal tak samotný účel referenda. Sobotka chtěl vnitrostranické referendum využít k posílení své pozice před říjnovými volbami, ale místo toho své postavení oslabil."

Best na stránkách svého zpravodaje The Fleet Sheet přiznal, že podle některých čtenářů dělá z komára velblouda, protože je prý evidentní, co měl Sobotka na mysli, když koncipoval klíčový paragraf 38 řádu referenda a analytici by mu měli tu chybu odpustit, říkají.

"Nicméně i při velkorysém výkladu § 38 (aplikováním § 19 analogicky na korespondenční referendum) by v referendu stále neprošla otázka týkající se 40% kvót pro ženy na kandidátkách. Sobotka se tedy nemůže chlubit kvótami a musí si místo nich pro kampaň najít jiná témata, jako třeba sankce proti Rusku," udeřil závěrem Best.

Související

Více souvisejících

Erik Best (americký novinář) Bohuslav Sobotka ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy