Zeman se urazil a do Otázek už nikdy nepřijde. Co se stalo?

Praha - Diskuzní pořad České televize Otázky Václava Moravce ignoroval už exprezident Václav Klaus, k podobnému kroku se teď uchýlil i prezident Miloš Zeman. Podle něj se prý Moravec dopustil "kiksu", když se debatovalo o politických náměstcích ve služebním zákoně. Zeman tuto kauzu zároveň využil k výpadům na novináře, opět jsme si tak mohli vyslechnout slova o hloupých žurnalistech.

Takzvaní političtí náměstci se v poslední době stali předmětem neshod mezi prezidentem a koaliční vládou. Zeman požaduje, aby ze zákona vypadli, protože jsou podle něj zbyteční.

Koalice jeho požadavek odmítla. „V zákonu o státní službě politický náměstek neexistuje," prohlásil ve středu předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). a dodal: „Budou náměstci ministra, kteří nebudou součástí řídící struktury ministerstva, a pak tu budou vrchní ředitelé sekcí na úrovni náměstka, kteří budou podléhat zákonu o státní službě."

Také předseda Senátu a člen koaliční rady za ČSSD Milan Štěch řekl, že norma neobsahuje termín politických náměstků, mluví totiž o náměstcích člena vlády. „Nedovedu si představit, že by náměstek, který by byl vysoký státní úředník a neměl žádné politické vazby, by měl efektivně, například v odborných výborech Poslanecké sněmovny a Senátu, hájit návrh včetně politického zadání," podotkl pro ČRo Štěch.

Kdo lže?

Zeman v debatách argumentoval i tím, že v jeho vládě z let 1998 až 2002 žádní političtí náměstci nebyli. Za toto tvrzení ho v neděli pokáral právě Václav Moravec, podle něhož měl Zeman ve svém kabinetu řadu politických náměstků ze sociální demokracie. Podle prezidenta ale Moravec udělal z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks".

"Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér. Já jsem mu dal dvě příležitosti a třetí mu už nedám," řekl Zeman v pořadu Pressklub Frekvence 1, který se bude vysílat v neděli.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová na dotaz ČTK uvedla, že slova pronesená moderátorem jsou podložena důkladnou rešerší, která vycházela i z důvodové zprávy k návrhu zákona o státní službě. Dramaturgyně pořadu Andělová dodala, že neví, o jakém "obrovském kiksu" prezident mluví. "Po celou dobu existence Otázek se snažíme upozorňovat na klamání politiků a institucí, od čehož nás nemohou odradit žádné výhrady v tom smyslu, že někdo z potenciálních hostů do pořadu nepřijde, byť by to byla hlava státu. Za argumenty, které předložil moderátor našeho pořadu, si samozřejmě stojíme," dodala.

Hlava státu v rozhovoru tradičně kritizovala údajně nízkou kvalitou žurnalistiky v Česku. Z minulosti připomněl například Karla Havlíčka Borovského nebo Ferdinanda Peroutku. "Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky. A jak jsem v inauguračním projevu říkal, český novinář je kombinace minimálních znalostí a maximálního sebevědomí," podotkl.

V další diskusi na téma médií zmínil, že ta veřejnoprávní i soukromá trápí stejné problémy. "Rozdíl je pouze v tom, že soukromá média se někdy stávají černou kronikou, protože je víc zajímají dopravní nehody než politické události. A veřejnoprávní média mohou být, pevně doufám, že nejsou, ovlivňována politickým tlakem, a v takovém případě nezobrazují onen demokratický zápas mezi vládní koalicí a opozicí a většinou straní pouze tomu, kdo je právě u moci," dodal Zeman.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Otázky Václava Moravce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy