Jak zatočit s korupcí? V Senátu to vřelo

Praha - Každá česká vláda slibuje boj s korupcí, výsledek je ale zatím tristní. V Senátu se dnes proto konala protikorupční konference, která hledala řešení pro tento problém. Účastníci dospěli k závěru, že sebevětší počet úřadů nic nezmůže, pokud se nezmění atmosféra ve společnosti.

Místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková připomněla, že v Česku je podle průzkumů organizace Transparency International ochotna oznamovat případy korupce jen zhruba polovina lidí, zatímco ve skandinávských zemích, kde je míra korupce nejnižší, je to až 93 procent obyvatel.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že zahraniční protikorupční úpravy nebudou v českých podmínkách fungovat bez změny přístupu k hodnotám. Připomněla diskuse o specializovaném úřadu pro potírání korupce. Podle ní nebude efektivní, pokud nebude mít patřičné pravomoci a nebudou jej tvořit odborně zdatní a odvážní státní zástupci pevných morálních zásad, kteří budou vzájemně spolupracovat a nedopustí únik informací. "Zabezpečit takovýto úřad lze podle mně pouze v počtu dvaceti, maximálně třiceti státních zástupců," uvedla.

Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), která dostal na starosti koordinaci boje proti korupci, označil za jeden z klíčových prvků boje proti korupci fungující státní službu. Připomenul také, že vláda v létě rozhodla o vzniku osmnáctičlenné rady boje proti korupci, v níž budou zástupci ministerstev, Nejvyššího státního zastupitelství, Generální inspekce bezpečnostních sborů i neziskového sektoru a akademické sféry. Očekává od ní podněty pro omezení korupce, ale nepředpokládá, že by se Česko dokázalo "nějakou závratnou rychlostí přiblížit severským zemím".

Korupce není sice v českém právním řádu pojmově definována, ale na základě mezinárodních dokumentů lze dospět k přesnému širšímu či užšímu vymezení.

Radou Evropy přijatá Občanskoprávní úmluva proti korupci, kterou Česká republika ratifikovala v roce 2003, hovoří o korupci jako o: „přímém či nepřímém vyžádání, nabídnutí, předání nebo přijetí úplatku či jakékoliv jiné nepřípustné výhody nebo vyhlídky na ně, které narušují řádné plnění jakékoliv povinnosti nebo jednání vyžadovaného od příjemce úplatku, nepřípustné výhody nebo vyhlídky na ně."

Českou republikou dosud neratifikovaná Úmluva OSN proti korupci (2003) nenabízí výslovnou definici korupce, ale poskytuje obsáhlý výčet jednání, která by měla být kriminalizována a právně postižitelná. Jedná se např. o uplácení a přijímání úplatku vnitrostátních a zahraničích veřejných činitelů, různé formy zneužití majetku a funkcí nebo obchodování s vlivem.

Transparency International používá i svou vlastní poměrně širokou definici korupce:„Korupci lze definovat jako zneužití svěřených pravomocí za účelem získání nezaslouženého osobního (soukromého) prospěchu."

Související

Více souvisejících

Korupce Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) Senát ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

včera

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

včera

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

včera

včera

včera

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy