Jak zatočit s korupcí? V Senátu to vřelo

Praha - Každá česká vláda slibuje boj s korupcí, výsledek je ale zatím tristní. V Senátu se dnes proto konala protikorupční konference, která hledala řešení pro tento problém. Účastníci dospěli k závěru, že sebevětší počet úřadů nic nezmůže, pokud se nezmění atmosféra ve společnosti.

Místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková připomněla, že v Česku je podle průzkumů organizace Transparency International ochotna oznamovat případy korupce jen zhruba polovina lidí, zatímco ve skandinávských zemích, kde je míra korupce nejnižší, je to až 93 procent obyvatel.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že zahraniční protikorupční úpravy nebudou v českých podmínkách fungovat bez změny přístupu k hodnotám. Připomněla diskuse o specializovaném úřadu pro potírání korupce. Podle ní nebude efektivní, pokud nebude mít patřičné pravomoci a nebudou jej tvořit odborně zdatní a odvážní státní zástupci pevných morálních zásad, kteří budou vzájemně spolupracovat a nedopustí únik informací. "Zabezpečit takovýto úřad lze podle mně pouze v počtu dvaceti, maximálně třiceti státních zástupců," uvedla.

Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), která dostal na starosti koordinaci boje proti korupci, označil za jeden z klíčových prvků boje proti korupci fungující státní službu. Připomenul také, že vláda v létě rozhodla o vzniku osmnáctičlenné rady boje proti korupci, v níž budou zástupci ministerstev, Nejvyššího státního zastupitelství, Generální inspekce bezpečnostních sborů i neziskového sektoru a akademické sféry. Očekává od ní podněty pro omezení korupce, ale nepředpokládá, že by se Česko dokázalo "nějakou závratnou rychlostí přiblížit severským zemím".

Korupce není sice v českém právním řádu pojmově definována, ale na základě mezinárodních dokumentů lze dospět k přesnému širšímu či užšímu vymezení.

Radou Evropy přijatá Občanskoprávní úmluva proti korupci, kterou Česká republika ratifikovala v roce 2003, hovoří o korupci jako o: „přímém či nepřímém vyžádání, nabídnutí, předání nebo přijetí úplatku či jakékoliv jiné nepřípustné výhody nebo vyhlídky na ně, které narušují řádné plnění jakékoliv povinnosti nebo jednání vyžadovaného od příjemce úplatku, nepřípustné výhody nebo vyhlídky na ně."

Českou republikou dosud neratifikovaná Úmluva OSN proti korupci (2003) nenabízí výslovnou definici korupce, ale poskytuje obsáhlý výčet jednání, která by měla být kriminalizována a právně postižitelná. Jedná se např. o uplácení a přijímání úplatku vnitrostátních a zahraničích veřejných činitelů, různé formy zneužití majetku a funkcí nebo obchodování s vlivem.

Transparency International používá i svou vlastní poměrně širokou definici korupce:„Korupci lze definovat jako zneužití svěřených pravomocí za účelem získání nezaslouženého osobního (soukromého) prospěchu."

Související

Více souvisejících

Korupce Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) Senát ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy