Co je mezi Zemanem, Ukrajinou a Ruskem? Toto všechno prý dává smysl

Praha - Mezi prezidentem Milošem Zemanem a současnou krizí na Ukrajině, v níž hraje nemalou roli Rusko, je toho více, než by se na první pohled mohlo zdát. Podle amerického novináře a analytika Erika Besta to všechno ve chvíli, kdy znáte pozadí, dává smysl.

Vše podle Besta začalo už za Rusnokovy vlády. Na jejím konci se exministr vnitra Martin Pecina údajně snažil ulovit post hradního kancléře, ale Miloš Zeman ho odmítl. "Zeman se dusil vzteky, jelikož Pecina jeho stranu SPOZ dovedl k volebnímu debaklu," tvrdí Best.

Místo toho, aby se bývalý ministr začlenil do Zemanova nejbližšího okolí, raději zamířil do firmy Alta, která vyrábí obráběcí stroje a kde už pracoval Pecinův bratr. "Alta je teď klíčovým hráčem určujícím českou politiku vůči Rusku a Ukrajině. Má vliv ve Svazu průmyslu a dopravy, České exportní bance a pojišťovně EGAP a patří jí velký díl zásluh za malé nadšení pro sankce ze strany Bohuslava Sobotky," dodává Best.

V tuto chvíli se tak podle novináře zdá, že Zeman využívá spor ohledně repatriace volyňských Čechů k vypuzení českého velvyslance na Ukrajině Ivana Počucha a dosazení Antonína Murgaše z Alty do této funkce. "Všechno to dává smysl, když znáte pozadí," uzavírá na webu FS Final Word Best.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Erik Best (americký novinář)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy