Praha - V komunálních volbách se nelze opírat o jednu interpretaci vítězů a poražených, řekl politolog Petr Just. V Hyde Parku České televize odpovídal na dotazy diváků. Mluvil o hnutí ANO, úspeších a zklamáních tradičních stran, či o vyjádřeních Václava Klause.
Podle Justa nejde v komunálních volbách přesně určit vítěz a poražený. Mandáty a procenta hlasů se musí rozlišovat, a každá statistika ukazuje něco jiného.
"Česká republika je specifická tím, že máme necelých 6 500 obcí, a řada z nich jsou skutečně malé obce, kde se volí třeba sedmičlenná zastupitelstva," řekl Just. Právě tyto obce pak prý vychylují počet získaných mandátů ve prospěch nezávislých a lokálních hnutí, včetně těch, které jsou pod hlavičkou STAN.
Procentuální výsledek pak táhnou větší města, a z tohoto hlediska je tedy vítězem hnutí ANO. Just ale upozornil, že matematické vítězství nemusí nutně znamenat moc - stejně jako ve Sněmovně je ve výsledku de facto vítězem ten, kdo sestaví koalici.
TOP 09 je slabší bez Starostů
Vyjádřil se i k důvodům, které mohlo mít Babišovo hnutí ke kandidování pouze ve vybraných lokalitách. Podle Justa jde o málo propracovanou celostátně rozloženou strukturu místních organizací. Oproti základnám tradičních stran je základna ANO prý stále jakýmsi polotovarem, což bylo vidět i na tom, že se na mnoha místech ani nesestavily kandidátní listiny, případně se často měnili volební lídři.
Na komunálních volbách se podle Justa ukázalo, že TOP 09 dosud těžila ze spojenectví se Starosty a nezávislými. Tato aliance vznikla v době, kdy TOP 09 pomalu vytvářela svou organizační strukturu. Díky spojení se STAN se prý TOP 09 podařilo vyplnil nedostatky v členské základně na nižších úrovních, ale pro komunální volby stejná smlouva uzavřená není. Výsledek podle Justa odpovídá síle, kterou by TOP 09 měla bez podpory STAN i při volbách do Sněmovny.
Ludvík není charismatický lídr
"Václav Klaus má nepochybně spoluodpovědnost za stav, který tu je," reagoval Just na dotaz ohledně Klausovy časté kritiky současné politiky. Zejména jeho premiérské období prý z velké části formovalo budoucnost české politiky. "Z tohoto hlediska jsou jeho prohlášení pokrytecká," dodal.
Neúspěch ČSSD v Praze Just vysvětluje například nedostatkem charisma volebního lídra či podporou TOP 09. Zatímco do minulých voleb vedl sociální demokraty Jiří Dienstbier, který byl podle Justa obrazem mladšího, dravějšího politika, a ne typickým představitelem sociálních demokratů, čímž byl přijatelnější pro liberální městské voliče.
"Pan Ludvík bohužel tak charismatickým a energickým lídrem není, a samozřejmě i tichá podpora radniční vládě TOP 09 může být dána jako jeden z důvodů," vysvětlil Just.
Nízká volební účast je podle Justa daná například obecnou demotivací, deziluzí z politiky, či rezignovaností. I to, že během dvanácti měsíců proběhly troje volby, se prý může na účasti odrazit. Naopak může prý být neúčast u voleb vyložena jako spokojenost se systémem důvěrou v garnituru.
Petr Just je politolog a vysokoškolský pedagog. Kromě působení na Metropolitní univerzitě Praha a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy je spoluzakladatelem Česko-slovenské unie studentů politických věd. Zaměřuje se na komparativní politologii.
Související
25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just
Protestní strany kritika vládních opatření neposílila, míní politolog
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák