Politickým stranám, které nesouhlasí s tvrdými protiepidemickými opatřeními, jejich přístup zatím nepřinesl rostoucí voličské preference. Nedá se tak pravděpodobně očekávat větší úspěch nových hnutí, která jsou zakládána právě v souvislosti s pandemií. Vyplývá to ze slov politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze.
Záměr ucházet se ve volbách o hlasy voličů, kteří nesouhlasí s vládními nařízeními spojenými s epidemií, oznámilo či zvažuje téměř rok po začátku pandemie několik subjektů. V jejich čele jsou většinou lidé, kteří jsou aktivní i při svolávání demonstrací.
Just ČTK řekl, že potenciál hnutí vznikajících v souvislosti s pandemií koronaviru je v současné době obtížně měřitelný, protože zatím nejsou zahrnuty v průzkumech voličských preferencí. "Ale ze zkušenosti, které máme u ostatních hnutí, tak bych jim velké šance nedával," poznamenal. Odkázal tak například na hnutí SPD, kterému preference oproti minulým volbám zásadně neposilují, a to i přes rétoriku odmítání plošných vládních opatření. Podobně je na tom Trikolóra, poznamenal Just. Výtěžek z vymezování k protiepidemickým opatřením tak pro tyto strany je podle něj minimální nebo žádný.
Podobnou situaci předpokládá i u nových subjektů, které jsou zakládány v reakci na dlouhodobá omezení. Očekává tak pouze přesun hlasů v již existující voličské základně a ne získávání nových voličů. Výhodu by ale těmto hnutím podle Justa mohl přinést rozsudek Ústavního soudu, který zrušil vysoké hranice potřebné pro vstup koalicí do Sněmovny. Mohly by tak uspět, když se přidají k již existujícímu subjektu, například ke Svobodným, Straně soukromníků České republiky, SPD či Trikolóře.
Mezi vznikajícími stranami je viditelná především iniciativa Chcípl pes, mezi jejímiž zakladateli je například bývalý výrazný člen pražské ODS Jiří Janeček. Hnutí nedávno oznámilo úmysl kandidovat ve sněmovních volbách. Jako důvod uvádí postup současné vlády při zvládání epidemie. Iniciativa například vystupuje za znovuotevření restaurací a vleků, za návrat dětí do škol a bojuje proti nouzovému stavu.
Na začátku února se ke kandidatuře do Sněmovny přihlásili i další kritici vládních opatření ze sdružení Manifest.cz, kteří oznámili založení politického subjektu Pravá svoboda a prosperita (PSP). O hlasy voličů se chtějí ucházet jako liberálně pravicová strana.
Stejně jako Chcípl pes jsou představitelé PSP aktivní při protivládních demonstracích, které se konají v Praze, ale i dalších českých městech. Některých protestů se zúčastnily tisíce lidí včetně některých známých osobností, například bývalého prezidenta Václava Klause nebo zpěváka Daniela Landy. Landa tento týden za petici Blanický manifest představil desatero, kterým by se lidé a stát měli podle jejich názoru řídit při zvládání pandemie. Petici podepsalo asi 17.000 lidí. Vstup do politiky zatím zpěvák neoznámil, ve vyjádřeních v médiích je k této možnosti zdrženlivý, jasně ho ale nevyloučil.
Veřejně se proti uzavírání podniků či nošení roušek vymezuje i bývalý prezident Klaus. Serveru iDnes.cz nedávno v souvislosti s debatou o prodloužení nouzového stavu řekl, že pokud politici nebudou reprezentovat většinové mínění občanů, je připraven do politiky výrazně vstoupit.
Aktualizováno včera
ČSSD končí. Sociální demokraté si odsouhlasili změnu identity, ukázali nové logo
Související

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Minář chce založit novou stranu, politologové varují: Opozice se roztříští ještě víc
Petr Just , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Trikolóra hnutí občanů , Chcípl PES
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Papež František se po operaci zotavuje dobře, uvedl Vatikán
Aktualizováno včera

Ukrajinci na některých místech prolomili ruské obranné linie, tvrdí Londýn
včera

Unabomber zemřel v americkém vězení. Kaczynski zabil bombami několik lidí
včera

Macron chce, aby Írán přestal podporovat ruskou agresi. Drony terorizují ukrajinská města
včera

Tornádo zasáhlo Lubnou u Poličky, letos už podruhé
Aktualizováno včera

ČSSD končí. Sociální demokraté si odsouhlasili změnu identity, ukázali nové logo
včera

Lesní požár v Kazachstánu už připravil o život 14 lidí, hasiči pokračují v zásahu
včera

Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
včera

Syřan, který útočil na děti u jezera Annecy, je podezřelý z pokusu o vraždu
Aktualizováno včera

Trudeau přivezl do Kyjeva příslib další vojenské pomoci, podpořil ukrajinské členství v NATO
včera

24 hodin Le Mans 2023: Ferrari se vrátilo po 50 letech a oba vozy odstartovaly z první řady
Aktualizováno včera

Sabotéři, kteří poškodili Nord Stream, použili Polsko jako základnu, píše WSJ
včera

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?
včera

Čtyři děti přežily 40 dní v amazonské džungli po pádu letadla
včera

Stovky motorkářů se rozloučily s mladou Anetou. Zemřela při nehodě na konci května
včera

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít
včera

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili
včera

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek
včera

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí
včera
Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální
Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.
Zdroj: ČTK