Na pražském Vítkově začaly oslavy 28. října

Praha - Položením věnce u jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově zahájil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnešní oslavy 96. výročí vzniku samostatného Československa. Ceremoniál přesně v deset hodin dopoledne začal příchodem místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického. Poté byla vztyčena státní vlajka a zazněla hymna ČR. Následovalo přinesení historických praporů a tradiční ceremoniál položení věnců, kterými nejvyšší představitelé státu uctili památku těch, jež stáli u zrodu samostatného Československého státu. Pietní akt vyvrcholil slavnostním pochodem nastoupených jednotek, uvedlo Ministerstvo obrany.

Slavnostní akce se zúčastnili také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), náčelník generálního štábu Petr Pavel nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Za Prahu přišel na slavnost radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Oslavu zahájila v 10:00 vojenská hudba, zahrála mimo jiné i státní hymnu. Nastoupeni byli na Vítkově vojáci a přítomna byla také hradní stráž. Přítomno bylo také několik desítek Pražanů. Následovalo kladení věnců, minuta ticha za padlé vojáky z 1. světové války a slavnostní pochod. Slavnostní akt trval asi 40 minut.

„Tehdejší Československo byl unikátní projekt. Byl to stát, který byl nesmírně sociálně moderní a pokrokový. Byl to takový ostrov demokracie a právního státu uprostřed tehdy už fašizující střední Evropy a myslím si, že máme být na co hrdí," řekl po skončení ceremoniálu Sobotka.

Ministr Stropnický uvedl, že dnešek je dnem, kdy si česká veřejnost může připomenout své předky. „A je to také den, kdy se povyšuje ve vojenských hodnostech, takže je to takový bilanční den."

Oslavy vyvrcholí večerním ceremoniálem na Hradě, na němž prezident předá významným osobnostem vysoká státní ocenění. Vyznamenání se dělí na řády a medaile. Řád Bílého lva a Řád T. G. Masaryka jsou vyšší formou vyznamenání a občanům České republiky se propůjčují, což znamená, že po smrti nositele se vrací Kanceláři prezidenta republiky. Medaile Za hrdinství a Za zásluhy se udělují, po smrti vyznamenaného tedy zůstávají pozůstalým. Osobám, které nejsou občany České republiky, se udělují také řády, vysvětluje Rozhlas.cz.

Na protest proti některým jeho politickým krokům se ale slavnostního večera nezúčastní někteří rektoři, mimo jiné předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Petr Konvalinka.

Související

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 1 hodinou

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 3 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 4 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 6 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 7 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Princezna Kate ovládla stránky britského tisku. Po nemoci poprvé doprovázela Williama

Velká Británie je u vytržení. Princezna Kate sice avizovala, že její návrat do veřejného života bude pozvolný, avšak už nabírá na obrátkách. Manželka prince Williama doprovodila svého muže na návštěvě Southportu, což samozřejmě neuniklo britským novinám. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy