Na pražském Vítkově začaly oslavy 28. října

Praha - Položením věnce u jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově zahájil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnešní oslavy 96. výročí vzniku samostatného Československa. Ceremoniál přesně v deset hodin dopoledne začal příchodem místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického. Poté byla vztyčena státní vlajka a zazněla hymna ČR. Následovalo přinesení historických praporů a tradiční ceremoniál položení věnců, kterými nejvyšší představitelé státu uctili památku těch, jež stáli u zrodu samostatného Československého státu. Pietní akt vyvrcholil slavnostním pochodem nastoupených jednotek, uvedlo Ministerstvo obrany.

Slavnostní akce se zúčastnili také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), náčelník generálního štábu Petr Pavel nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Za Prahu přišel na slavnost radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Oslavu zahájila v 10:00 vojenská hudba, zahrála mimo jiné i státní hymnu. Nastoupeni byli na Vítkově vojáci a přítomna byla také hradní stráž. Přítomno bylo také několik desítek Pražanů. Následovalo kladení věnců, minuta ticha za padlé vojáky z 1. světové války a slavnostní pochod. Slavnostní akt trval asi 40 minut.

„Tehdejší Československo byl unikátní projekt. Byl to stát, který byl nesmírně sociálně moderní a pokrokový. Byl to takový ostrov demokracie a právního státu uprostřed tehdy už fašizující střední Evropy a myslím si, že máme být na co hrdí," řekl po skončení ceremoniálu Sobotka.

Ministr Stropnický uvedl, že dnešek je dnem, kdy si česká veřejnost může připomenout své předky. „A je to také den, kdy se povyšuje ve vojenských hodnostech, takže je to takový bilanční den."

Oslavy vyvrcholí večerním ceremoniálem na Hradě, na němž prezident předá významným osobnostem vysoká státní ocenění. Vyznamenání se dělí na řády a medaile. Řád Bílého lva a Řád T. G. Masaryka jsou vyšší formou vyznamenání a občanům České republiky se propůjčují, což znamená, že po smrti nositele se vrací Kanceláři prezidenta republiky. Medaile Za hrdinství a Za zásluhy se udělují, po smrti vyznamenaného tedy zůstávají pozůstalým. Osobám, které nejsou občany České republiky, se udělují také řády, vysvětluje Rozhlas.cz.

Na protest proti některým jeho politickým krokům se ale slavnostního večera nezúčastní někteří rektoři, mimo jiné předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Petr Konvalinka.

Související

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy