Češi kopou za Putina? Bílý dům je zmatený, přiznal velvyslanec Schapiro

Praha - Lidská práva, nebo byznys? Zatímco prezident Miloš Zeman dává najevo, že obchod má přednost, nový americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro tvrdí, že se dá obojí efektivně spojit. Ostatně USA jsou toho důkazem. Pro Schapira je ale na pováženou rozpor v české politice, pokud jde o přístup ke Kremlu. Dokonce připustil, že některá vyjádření českých představitelů k Rusku a jeho postupu na Ukrajině vzbuzují v USA pochybnosti.

Schapiro tento týden vystoupil na setkání Asociace pro mezinárodní otázky se svou první veřejnou přednáškou v Česku, kterou věnoval česko-americkým vztahům 25 let od pádu komunismu. Opakovaně v ní zdůraznil význam obhajoby lidských práv a demokracie v Česku a roli exprezidenta Václava Havla při prosazování těchto myšlenek. Havel podle něj přitom automaticky nezavrhoval politické nebo obchodní kontakty se zeměmi a vůdci, "kteří nebyli dokonalí", nepřekročitelným imperativem pro něj ale bylo mluvit o politických vězních a dalších problémech těchto států.

To samé podle Schapira platí i pro Spojené státy. "Naše země má silné ekonomické vztahy s Čínou, ale to není v rozporu s tím mluvit o lidských právech, když se setkáváme se s Číňany a když sledujeme, co se v Číně děje. Ale americká politika bude vždy upozorňovat na porušování lidských práv, budeme mluvit o individuálních případech v Číně, a to velmi otevřeně," řekl Schapiro v rozhovoru pro ČTK.

Velvyslanec přiznal, že sleduje současné debaty v Česku o pokračování v odkazu Havlovy politiky obhajoby lidských práv, o němž se diskutuje zejména v souvislosti s přístupem vlády a prezidenta Miloše Zemana ke komunistické Číně. Kontroverzní vyjádření českých představitelů v nejlidnatější zemi světa ale jako diplomat cizí mocnosti hodnotit odmítl.

Vyjádřil se nicméně k někdy rozporným postojům představitelů Česka k Rusku. Na jednu stranu velmi ocenil to, že se Praha připojila k západním sankcím vůči Moskvě kvůli jejímu angažmá v ukrajinské krizi. "Ale je pravda, že když slyšíme od lídrů slova, která si odporují, je to důvodem pro znepokojení. Nejen z důvodu toho, že nevíme, jaká je skutečná pozice, ale také proto, že to někdy nahrává propagandě (ruského prezidenta Vladimira) Putina, o němž se domnívám, že se snaží vrazit klín mezi evropské země, a který využívá každou příležitost, aby řekl: podívejte se, na Západě jsou země, které si nemyslí, že je zapotřebí razantní akce," uvedl Schapiro.

Většina Čechů, s nimiž se setkal, si podle velvyslance v souvislosti s děním na Ukrajině pamatuje na ponaučení z roku 1968 a z dob studené války. "Jsem přesvědčen, že tady je jen velmi malá minorita lidí, kteří jsou proruští," podotkl.V rozhovoru připomněl i chystanou poctu pro Havla, kterému americký Kongres tento měsíc odhalí bustu, a obdiv Američanů k zemřelému disidentovi, dramatikovi a státníkovi. Havla Schapiro označil za "statečnou a heroickou postavu" a Američané podle něj obdivují odvážné lidi.

Související

Steve King

Zeman přijal na Hradě velvyslance USA Kinga, Ovčáček fotku okomentoval

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené.

Více souvisejících

Andrew Schapiro lidská práva Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy