ČSSD má jasno: Sametová revoluce uspěla, ale...

Praha - Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka je třeba zlepšit fungovaní politických institucí a veřejné debaty. A to i přesto, že listopadová revoluce podle něj byla úspěšná. Píše to v komentáři, který uveřejnily Lidové noviny.

Podle Hamáčka sametová revoluce uspěla ve svých hlavních cílích. "Máme svobodu a demokracii, vybudované ústavní instituce, jsme členem euroatlantických struktur," píše.

Co prý naopak chybí je svornost, povědomí o národních zájmech a jejich respekt.

"Předchozí generace vybudovala základy. Na nás je, abychom je upevnili. Pod čímž si představuji především zajistit standardní fungování všech institucí. Bez zbytečné personifikace politiky, bez překračování psaných a nepsaných pravidel, bez podrazů a překvapování občanů," pokračuje Hamáček.

Vinu na tom, že mají lidé pocit nedostatku práva, má podle něj podoba politiky. Ta je u nás prý stále nestandardní, což se projevuje na špatně fungující státní správě a deficitu vlády práva.

"Mou ambicí je přispět k tomu, aby naše veřejná debata probíhala normálně a aby politické instituce fungovaly standardně. Což znamená mimo jiné předvídatelně a bez ohledu na to, kdo v nich právě sedí," píše Hamáček.

"Může se to jevit jako poněkud všední cíl. Ve srovnání s heroismem 90. let jistě. Ale jsem si jist, že drtivá většina občanů uvítá, když bude daleko méně 'zábavy' a Česká republika bude do jisté míry všední zemí, kde člověk zažije pocit vzrušení na hokeji nebo na fotbale, ale rozhodně ne při čtení politických zpráv," uzavírá.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy